Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Cestovatelský seriál: S dětmi po Čechách, Moravě a Slezsku II

Datum přidání: 18. 5. 2020

Léto 2020 bude o dost jiné než ta předchozí. Čeká nás spousta opatření kvůli epidemii koronaviru. Je téměř jisté, že se nebudeme moci scházet ve větším počtu, brány koupališť a kulturních institucí zůstanou zavřené a konání velkých festivalů se odkládá až na příští rok.

Jedinou jistotou zůstává příroda, a tak vám v tomto dílu našeho cestovatelského seriálu přinášíme tipy na nenáročné výlety do přírody, které hravě zvládnete i s malými dětmi. A bude jen na vás, zda za nimi vyrazíte na jednodenní výlet nebo si spojíte více turistických cílů na několik dnů.

Hustopeče, Kobylí & Lednicko-valtický areál

Jižní Morava je krajem jako stvořeným pro nenáročné vycházky, na které je však dobré vyrazit v chladnějších dnech, kdy země není rozpálená do běla. Zavítat můžete do mandloňových sadů na Hustopečsku, jejichž tradice sahá do 17. století. Dnes sady nabízí krásný prostor pro vycházku spojenou s piknikem v přírodě, ze kterého navíc budeme mít krásné rodinné fotografie. Můžete si také vyšlápnout na tamní rozhlednu vysokou 17,4 metrů, která je součástí devítikilometrového i kratšího pětikilometrového okruhu. Asi dvacet kilometrů jihovýchodně najdete obec Kobylí, nad níž se tyčí unikátní spirálová rozhledna s výhledem na vinice v širokém okolí. A pokud byste chtěli do tohoto kraje zavítat na více dní, neměli byste minout stezky lednicko-valtického areálu, které jsou krásně schůdné i s kočárky a navíc většina tras nabízí úkryt před sluncem v lesním porostu. Čeká na vás nejen výjimečná příroda, ale také krásné historické památky v podobě minaretu, zámku Lednice či Janova hradu.

Mandloňové sady a rozhledna (zdroj: www.hustopece.cz)
Mandloňové sady a rozhledna (zdroj: www.hustopece.cz)

Rozhledna Děd u Berouna & Svatojánské proudy

Nejsnadněji se k rozhledně v podobě hradní věže dostanete po modré turistické značce vedoucí z nádraží v Berouně. Cesta vede kolem kaple a v místě, kde se modrá potkává se zelenou značkou, musíte odbočit a po zelené pak dojít až k Dědu. Pokud si s sebou vezmete buřty, můžete si je na blízkém ohništi opéct. Na celodenní výlet také můžete vyrazit do povodí Vltavy na naučnou stezku Svatojánské proudy. V celé své kráse měří 10 kilometrů a na její trase vznikla první trampská osada.

Luže & Košumberk

Dominantou obce Luže na Chrudimsku je barokní chrám Panny Marie Pomocné. Od monumentálního chrámu můžete projít Hamzovým parkem a arboretem rozprostírajícím se u kostela ke zřícenině gotického hradu Košumberk. Ten byl vybudován kolem roku 1300.

Cestovatelský seriál: S dětmi po Čechách, Moravě a Slezsku

Hranice nejspíš zůstanou zavřené ještě o dost déle než brány škol, a tak rodinám nezbývá nic jiného než výletovat a dovolenkovat po Česku. Na co je dobré myslet při plánování letošní dovolené najdete na následujících řádcích...

Stezka v oblacích Dolní Morava & Bukovka u Rapotína

Na jesenickou Stezku v oblacích se dá dostat pomocí lanovky, která zdarma přepravuje i kočárky. Samotný výstup do výšin, který zvládnou všichni členové rodiny, pak nabízí jedinečný zážitek z výhledu. Pěknou procházku na jesenicku nabízí také naučná stezka v okolí Rapotína. Měří 7,5 km, začíná i končí přímo v Rapotíně a zhruba uprostřed nabízí vyhlídku z rozhledny Bukovka.

Bezručovo údolí & Zoopark Chomutov

Příjemnou vycházku Krušnými horami na severu Čech nabízí Bezručovo údolí, kterým vede šestikilometrová naučná stezka pojmenovaná podle básníka Petra Bezruče. O poznání méně náročnou vycházku by pak měl nabízet zoopark v Chomutově. Podle aktuálního vládního plánu by se měly venkovní expozice otevřít veřejnosti 25. května a od 8. června by mohly být přístupné i vnitřní expozice, aktuální situaci však nezapomeňte zkontrolovat na webových stránkách zooparku.

Podobné články

Víte, které vybavení vám při péči o miminko usnadní život?

Každá maminka je vděčná za každou vychytávku, díky níž se jí pečuje o novorozené i starší děťátko snadněji a veseleji. K těm, které doma určitě oceníte, patří dětské chůvičky, odsávačky mateřského mléka a ohřívačky lahví. Celý článek

Mirka z Little Design

Píše Mirka z Little Design

Nejen pro školáky. Zdravé a praktické sezení

Znovu se začaly otevírat školky a od září se děti vrátí i do škol. V jarní domácí přípravě byla naplno otestována praktičnost a hravost pokojíčků, heren i koutků v obýváku. Celý článek

Nejlepší výlet s dětmi v horkém létě? Jednoznačně do aquaparku

V horkých letních dnech není zase až tolik možností, kam s dětmi vyrazit. Můžete se zchladit v interiéru zámků, trocha stínu vás potěší na vycházce do lesa, ale zaručeně největší radost uděláte celé rodině výletem do aquaparku. Celý článek

Komentáře