Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Lípa nejen pro krásu + recept na lipové bonbony a jiné

Datum přidání: 8. 6. 2016

Píše Linda Mahelová

Lípa v sobě uchovává nejen vznešenost, ale také moudrost a láskyplnou kvalitu energie. Pro svou mohutnost je spojována také s životní energií. Je vhodná nejen u malých dětí pro podporu imunity…

Známé je použití květu lípy na čaj v zimním období při horečkách, zahlenění, kašli (uklidňují suchý dráždivý kašel), pro podporu pocení při virózách. Můžeme ji použít také jako podpůrný prostředek při žaludečních potížích nebo při dětských neštovicích.

Vhodná je také při redukční dietě, bolestech hlavy i jako obklad na pleť, vlasovou vodu, masku, bylinný olej nebo nápoj pro osvěžení.

Nejčastěji se vyskytuje lípa srdčitá (malolistá), lípa velkolistá a jejich kříženec tzv. lípa obecná. Pro sběr květenství můžeme použít všechny tyto druhy. Sbírá se za suchého počasí celé květenství i s přirostlým blanitým listenem.

Lipové bonbony proti kašli


120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citronu (pomeranče, limetky)

Vše dáme do kastrolku a vaříme do „zhoustnutí“. Správná hustota je taková, že si kápneme směs na talířek a kapka musí ztvrdnout. Pokud už máme správnou konzistenci, vylijeme si uvařenou směs na desku a nakrájíme, necháme ztuhnout a uložíme do sklenic.

Lipový nápoj


můžete vyrobit nejlépe z čerstvých medově vonících květů. Asi hrst květenství zalijeme vodou nebo sodovkou, přidáme (nemusíme) lžíci medu a jeden citron. Pro lepší spojení chutí nechte stát přes noc a ráno si už můžete vychutnat lahodný nápoj. Tyto bylinkové nápoje s vodou jsou chuťově vynikající, proto je dělám do velkých zavařovaček. Budete na tom pravděpodobně stejně, až nápoj ochutnáte.

Lipový olej


Z květů lípy si vyrábím také olej na pleť. Maceruji je v kvalitním oleji asi měsíc na slunném místě za oknem. Poté scedím a uchovávám na temném místě. Jakmile je olej hotový, hýčkání může začít.

Lipový nálev


Hrst květenství lípy zalijete vroucí vodou a luhujete asi 30 min. pod pokličkou, poté přecedíte. Nálev je dobré použít pro regeneraci kůže, jako obklad na zánětlivá ložiska na kůži, či nehojící se rány, kde působí protizánětlivě. Je dobrý také na dobrou kondici vlasové pokožky. Aplikujte jemnou masáží hlavy.

Stejným způsobem je připravován tzv. čaj. Uvařte si ho nejlépe v zimním období, pokud na vás dolehnou výše zmíněné neduhy.

Lipová maska


Rozmixujete hrst květenství s hrnkem vody, potom přidáte trochu jemně rozdrcených ovesných vloček a lžíci medu. Promícháte a nanášíte na pleť. Necháte asi 20 minut působit a poté si masku smyjete. Pleť můžete ošetřit ještě lipovým olejem, pokud už vám za oknem uzrál.

Likér z lípy


Nasbírejte si asi hrst květenství, přidejte lžíci medu, jeden vanilkový lusk a zalijte kvalitní pálenkou. Nechte stát za oknem na slunném místě zhruba 3 týdny až měsíc, občas láhev protřepejte. Poté přeceďte a uchovejte v temnu. Můžete používat likérovou sklenku při žaludečních potížích nebo při nespavosti.

Lípa s medem


Moji přátelé nedávno stáčeli med. Přidala jsem do ještě tekutého medu pár květů lípy a nechala jsem zavařovačku stát za oknem, kde na ní hezky svítilo slunce. Už po týdnu se vůně lípy otiskla do medu. Květy jsem přecedila. Lípou s medem jsem polila rozmačkané jahody ze zahrádky. Je to nebeská chuť, doporučuji také vyzkoušet ?

Jestli máte rádi lípu a chtěli byste ji vysadit, myslete na její mohutnou korunu a vzrůst. Vyberte jí slunné místo s dostatkem závlahy. Budete o ni pečovat nejen vy, ale i další generace.

Přeji vám krásný provoněný letní čas.

Autor: Linda Mahelová, www.lindamahelova.cz

Mohlo by vás zajímat:

  • Bylinky nejen na dovolenou a meduňkový sirup
  • Zklidní, hojí, voní…levandule
  • Měsíček lékařský – sluníčko nejen pro včely a čmeláky

Podobné články

Domácí jahodová marmeláda. Připravte si jahody, cukr a citron

Jahody jsou jedny z prvních plodů zrající na začátku léta. Pokud je nemáte na zahrádce, najděte si v okolí samosběr a směle na ně, i pro děti to bude příjemná zábava. Přinesete si domů plno vitamínů, jahody obsahují vitamíny A, B, C, E a minerály. Celý článek

Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Skvostný nugátový dortík

Tento dort jsme často pekli před řádkou let a nyní jsme se k němu vrátili. Autorem je Emanuel Ridi. Určitě vyzkoušejte a budete mile překvapeni jednoduchostí, rychlou přípravou a famózním výsledkem. Celý článek

Křupavý domácí chléb. Jiný už chtít nebudete

Tento recept máme vyzkoušený na spoustu variant, jednoduchý chlebík, s bylinkami, s oříšky... vždy vyšel na jedničku. Příprava zabere pár minut, kynutí je už delší, ale stojí to za to a nebudete litovat. Celý článek

Komentáře