Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hádky jako koření vztahu

Datum přidání: 18. 7. 2019

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů v tamní společnosti. Jak to tedy je? Je zdravé pohádat se s partnerem a kdy už frekvence hádek přesáhne únosnou mez?

Faktem je, že jednoduše neexistuje zdravý dlouhodobý vztah, ve kterém by se čas od času neobjevily hádky. Obzvlášť s příchodem dětí přibývá situací, ve kterých se partneři neshodnou a pokud je v danou chvíli přítomen také stres, pocit křivdy a chybí oboustranná touha najít řešení, pak vzniká dokonalý výbušný koktejl. Pohádat se občas s druhým je ve své podstatě vlastně očistným procesem, který může být zvláště v dlouhodobém dusnu velmi přínosný. Je však velmi důležité u hádky neskončit.

Proč se hádáme

K hádce často dojde tehdy, když dlouhodobě přecházíme nějaký problém. Pak stačí den blbec a v rozhodující chvíli nám dojde trpělivost. Vyčteme partnerovi všechno, co se v nás nakupilo a dost možná vyřkneme i něco, co už si tak úplně slyšet nezasloužil. Spokojenost a úlevu mohou velmi rychle vystřídat výčitky či pocit nedořešení, v takové chvíli je dobré vychladnout a k problému se ještě jednou vrátit. Tentokrát už s chladnou hlavou a s touhou po vysvětlení načrtnout půdorysy problému a možné řešení. Pokud cítíme, že jsme partnerovi v něčem křivdili, měla by být samozřejmou součástí zdravého vztahu také omluva.

Co když jsou hádky na denním pořádku

V dlouhodobém vztahu se nedá vyhnout krizím, které se můžou projevit jak nezájmem o druhého, tak např. tím, že si vzájemně polezete na nervy a budete se hádat při každé možné příležitosti. Takové dlouhodobé dusno neprospívá nikomu v domácnosti a je v zájmu všech členů, aby se situace co nejrychleji vyřešila. Takový stav už je však během na dlouhou trať a vyžaduje motivaci k řešení na obou stranách konfliktu. Tou může být jak touha po opětovném klidném vztahu, tak třeba nutnost dobrého prostředí pro výchovu vašich dětí.

Kdy už nemá cenu zachraňovat vztah

Taková otázka trápí při častých hádkách spoustu partnerů, avšak vězte, že odpověď je jednoznačná. Každý vztah má vždy cenu zkusit zachránit už vzhledem k tomu, že kdysi dřív vám spolu bylo dobře. Pokud jste navíc v manželství a máte děti, měla by být právě úcta k udělenému slibu a touha zajistit dětem láskyplné prostředí tím důvodem, který vás donutí zkusit to zas a znovu i ve chvíli, kdy se zdá, že už dál prostě nemůžete.

Pokud se však jednou za čas pohádáte, ale celkově jste ve vztahu spokojená, pak nemá cenu se zabývat hádkami nějak více. Je prakticky nemožné vycházet s partnerem úplně bez hádek a páry, které se zásadně nehádají často mívají v tomto směru též velký problém. Nebojte se dát jednou za čas průchod emocím a vyčistit atmosféru v domácnosti, vašemu vztahu to nakonec prospěje, a navíc máte dost velkou šanci, že následné usmíření bude stát za to.

Podobné články

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré vědět... Celý článek

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu... Celý článek

Píše Michaela Černá

Proč je důležité číst recenze zaměstnavatelů?

Hledáte novou práci? Doporučujeme zjistit si co nejvíce informací o firmě, kam hodláte nastoupit. Jaké benefity společnost nabízí, jak vypadá pracovní prostředí, nebo jaké jsou vztahy na pracovišti a tak dále. Pokud ovšem ve firmě nikoho neznáme... Celý článek

Komentáře