Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hádky jako koření vztahu

Datum přidání: 16. 2. 2020

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů v tamní společnosti. Jak to tedy je? Je zdravé pohádat se s partnerem a kdy už frekvence hádek přesáhne únosnou mez?

Faktem je, že jednoduše neexistuje zdravý dlouhodobý vztah, ve kterém by se čas od času neobjevily hádky. Obzvlášť s příchodem dětí přibývá situací, ve kterých se partneři neshodnou a pokud je v danou chvíli přítomen také stres, pocit křivdy a chybí oboustranná touha najít řešení, pak vzniká dokonalý výbušný koktejl. Pohádat se občas s druhým je ve své podstatě vlastně očistným procesem, který může být zvláště v dlouhodobém dusnu velmi přínosný. Je však velmi důležité u hádky neskončit.

Děti odrostly a já zůstala sama. Co bych dnes dělala jinak?

Množná jste se také setkali se ženami, které celý život obětovaly dětem a rodině, ale nakonec zůstaly samy. Cítí se unavené, zrazené a osamělé. Děti vzájemné kontakty omezily na minimum a jejich partneři se místo jim věnují práci nebo vlastním zájmům.

Proč se hádáme

K hádce často dojde tehdy, když dlouhodobě přecházíme nějaký problém. Pak stačí den blbec a v rozhodující chvíli nám dojde trpělivost. Vyčteme partnerovi všechno, co se v nás nakupilo a dost možná vyřkneme i něco, co už si tak úplně slyšet nezasloužil. Spokojenost a úlevu mohou velmi rychle vystřídat výčitky či pocit nedořešení, v takové chvíli je dobré vychladnout a k problému se ještě jednou vrátit. Tentokrát už s chladnou hlavou a s touhou po vysvětlení načrtnout půdorysy problému a možné řešení. Pokud cítíme, že jsme partnerovi v něčem křivdili, měla by být samozřejmou součástí zdravého vztahu také omluva.

Co když jsou hádky na denním pořádku

V dlouhodobém vztahu se nedá vyhnout krizím, které se můžou projevit jak nezájmem o druhého, tak např. tím, že si vzájemně polezete na nervy a budete se hádat při každé možné příležitosti. Takové dlouhodobé dusno neprospívá nikomu v domácnosti a je v zájmu všech členů, aby se situace co nejrychleji vyřešila. Takový stav už je však během na dlouhou trať a vyžaduje motivaci k řešení na obou stranách konfliktu. Tou může být jak touha po opětovném klidném vztahu, tak třeba nutnost dobrého prostředí pro výchovu vašich dětí.

Kdy už nemá cenu zachraňovat vztah

Taková otázka trápí při častých hádkách spoustu partnerů, avšak vězte, že odpověď je jednoznačná. Každý vztah má vždy cenu zkusit zachránit už vzhledem k tomu, že kdysi dřív vám spolu bylo dobře. Pokud jste navíc v manželství a máte děti, měla by být právě úcta k udělenému slibu a touha zajistit dětem láskyplné prostředí tím důvodem, který vás donutí zkusit to zas a znovu i ve chvíli, kdy se zdá, že už dál prostě nemůžete.

Pokud se však jednou za čas pohádáte, ale celkově jste ve vztahu spokojená, pak nemá cenu se zabývat hádkami nějak více. Je prakticky nemožné vycházet s partnerem úplně bez hádek a páry, které se zásadně nehádají často mívají v tomto směru též velký problém. Nebojte se dát jednou za čas průchod emocím a vyčistit atmosféru v domácnosti, vašemu vztahu to nakonec prospěje, a navíc máte dost velkou šanci, že následné usmíření bude stát za to.

Podobné články

„Děti obvykle vědí mnohem více, než se dospělí v jejich okolí domnívají,“ říká v rozhovoru o paliativní péči dětská psycholožka

Když se řekne dětská paliativní péče, většina z nás si vybaví péči v závěru života. U dětí však zahrnuje kromě komplexní péče o fyzickou, psychickou a spirituální dimenzi nemocného dítěte také podporu rodiny. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Komentáře