Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

2 v 1. Sourozenci v 1 dětském pokoji

Datum přidání: 21. 3. 2019
Mirka z LITTLE DESIGN

Píše Mirka z LITTLE DESIGN

Rostoucí dětský pokoj - studio LITTLE DESIGN
Rostoucí dětský pokoj - studio LITTLE DESIGN

Při plánování dětského pokoje pro dva nebo více sourozenců řešíme vnitřní dispozici z vícero hledisek. Základem zůstává společný herní prostor, který je velmi důležitý. Spací koutek naopak skýtá potřebné osobní soukromí, ať už se jedná o mladšího a staršího, děvče a chlapce, nebo sourozence s rozdílnými povahami. Všichni totiž potřebují mít své soukromí a zároveň jim nesmí být upřena možnost komunikovat mezi sebou a vidět jeden na druhého.

Mladší a starší sourozenec

Návrh a realizace - studio LITTLE DESIGN
Návrh a realizace - studio LITTLE DESIGN

Pokud je sourozenec malý, jednoznačně je vhodné jeho postel držet nízko při zemi.

Staršímu pak můžeme pořídit postel zvýšenou nebo patrovou a tím se nám v pokoji rozšíří možnosti řešení dispozice.

Buď je nízké lůžko umístěno pod vysokým, nebo v prostoru pod zvýšenou postelí vznikne společný herní či relaxační koutek.

Chytrým řešením jsou pak variabilní postele, u kterých můžeme nejdříve lůžko umístit nízko a následně ho zvednout a doplnit dalším lůžkem, schůdky nebo žebříkem. Takový nábytek nám vydrží dlouhé roky a zároveň se přizpůsobí jednotlivým věkovým fázím dětí a jejich aktuálním potřebám.

Výsuvná postel není vhodná pro stálého obyvatele pokojíčku. Pokud je to tedy jen trochu možné, každé dítko by mělo mít svou stálou postel kdykoli přístupnou.

Návrh a realizace, variabilní dětský nábytek - studio LITTLE DESIGN
Návrh a realizace, variabilní dětský nábytek - studio LITTLE DESIGN

Děvče nebo chlapec

Zvlášť v této kombinaci je pro oba do budoucna důležité soukromí. Nicméně přesto je důležité zachovat i možnost vzájemné komunikace sourozenců před spaním. To je možné například různými průhledy, závěsem, který se dá podle potřeby zatáhnout, umístěním postelí tak, aby se po vyklonění mohly děti kontaktovat.

Rozdílné povahy

Všichni to známe, jeden je tišší a potřebuje svůj klid, druhý je průbojnější a chce mít nad vším přehled. I to zvažujeme při plánování dětského pokoje. Pomůžeme nám to při rozhodování, kterému z dětí bude patřit postel s výhledem na celý pokoj a které se naopak bude cítit lépe ve skrytém koutku.

Zrcadlové uspořádání

Tato dispozice se nabízí v případě, že obě děti vyžadují totéž - chtějí mít zkrátka naprosto stejně vybavený i barevně pojatý prostor. Podobná volba je účelná i v případě, kdy dynamika sourozeneckého vztahu není takto vyhrocená.

Je totiž vhodné, aby oba sourozenci měli obdobně zařízené koutky, podobný počet poliček, každý svou lampičku, zrcátko, věšáček. Individuální osobitosti je pak docíleno odlišnou barevností, tapetou nebo materiálem.

Ukládání oblečení i pracovní místo je ideální také řešit pro každého sourozence zvlášť, aby si každý mohl udržovat svůj vlastní pořádek a systém.

V pozdějším věku si chtějí sourozenci více přizpůsobovat prostor svým osobním potřebám a vzájemným vztahům. Je proto ideální, když je pokoj zařízen kusovým nábytkem, který si mohou přestavovat podle svých měnících se představ a potřeb.

Podobné články

Aktivní podzim s dětmi bez nemocí

Nejbarevnějším obdobím roku je podzim, nicméně se kvůli velkým výkyvům teplot a sychravému počasí jedná také o období, kdy jsme nejnáchylnější k nemocem a nachlazení. Základním kamenem úspěchu je dobrá imunita, která se však nevybuduje během týdne. Celý článek

Uzená polévka z máslové dýně. Budete ji zbožňovat

Čas dýní je v plném proudu. A tak i u nás došlo na recept s touto sezonní plodinou. Pro děti jsou dýně především zábava, ale jsou i jako pěkná dekorace a v neposlední řadě pochoutka. Naše uzená dýňová polévka, doladěná bylinkami je TOP, vyzkoušejte. Celý článek

Unuo stylové a funkční kousky pro děti

Unuo je česká značka, se svým týmem v Táboře vyrábí funkční oblečení a látkové plenky. Protože šijí pro ty nejnáročnější, musí mít oblečení speciální vychytávky, neřeší se jen funkčnost. Celý článek

Komentáře