Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

4 věci, které před dětmi raději nedělejme

Datum přidání: 4. 2. 2020

Obecně se ví, že děti kopírují chování svých rodičů, a tak snad nikoho nepřekvapí, že největší vliv na jejich chování má pozitivní příklad maminky a tatínka. Těžko je povedete ke slušnosti a ohleduplnosti vůči okolí, když nepoděkujete partnerovi za pomoc a ten vás zase jindy nechá nést těžké tašky a sám půjde nalehko. Být takovým, jakým chceme, aby byly naše děti – to je možná právě tou nejtěžší věcí na rodičovství. A ačkoliv nikdo z nás není dokonalý, přece jen jsou určité věci, kterým byste se měli s partnerem před dětmi vyvarovat. Pojďme se na ně podívat.

Mít televizi jako kulisu

Ráno vstanete, ještě nemáte opláchnutý obličej a už hraje v místnosti televize? Nikoho vlastně až tolik nezajímá, co tam právě teď běží, ale nikdo si zároveň neumí představit, že by byla vypnutá. Možná byste se však divili, kolik času nám doopravdy zabere sledování něčeho, co nás přivádí k falešnému pocitu odpočinku a odvádí nás od sebe samých. Zkuste televizi během dne vypnout a být spolu jen tak, jako rodina. Uvidíte, že se najednou vyrojí tolik věcí, co by se dalo dělat a pokud skutečně budete potřebovat něčím zaměstnat hlavu, můžete televizi vyměnit za rádio.

Mentální anorexie hrozí i malým dětem. A často za to mohou rodiče

Odborníci v souvislosti s dětským stravováním stále bijí na poplach, že české děti mají čím dál větší potíže s obezitou. O opačném extrému už se však příliš nemluví. A přitom anorexie nebo jiné poruchy příjmu potravy hrozí právě i dětem.

Hádat se

Pro dítě není horší situace než ta, kdy se rodiče hádají mezi sebou a dítě jako by ani v místnosti nebylo. Malým dětem může taková opakující se hádka způsobit trauma a nejsou výjimkou ani případy, kdy si dítě vzalo do hlavy, že může za hádky rodičů. Čím déle žijí v rodině, kde jsou hádky na denním pořádku, tím více budou před rodiči utíkat do svého vlastního světa. Rodiče by měli být před dětmi jeden tým a případné neshody probrat v soukromí.

Projevovat si přehnané intimnosti

Malé děti nemají tušení o nějaké erotice a sexuálních potřebách člověka a je to tak dobře. Jsou ve své naivitě chráněné před věcmi, které ještě nedokáží pochopit. Je v pořádku, pokud se maminka s tatínkem před dětmi drží za ruce nebo si dají pusu, tyto drobné projevy lásky dítěti potvrzují, že je v bezpečném a láskyplném prostředí. Dejte si však pozor, aby váš sexuální život byl dětem opravdu utajený. Je dost možné, že si tím ušetříte nejeden nepříjemný rozhovor s vysvětlením, že maminka večer v ložnici nekřičela proto, že by ji tatínek bil, jak si dítě vzalo do hlavy z vyslechnutých zvuků.

Dopřávat si to, co mají děti zakázáno

Pokud už jste se jednou rozhodli, že děti povedete ke zdravé stravě, neměli byste se ani vy nacpávat sladkostmi a smaženým fast foodem, ať už před nimi či “na tajňačku”. Můžete si být jistí, že na obal od brambůrek dítě vždycky nějak narazí a není pro něj zas tak těžké pochopit, že maminka si chodí do komory na čokoládu. Nastavte si v domácnosti taková pravidla, abyste je nemuseli obcházet ani vy, ani vaše děti.

Máte ještě další doporučení, co doma před dětmi neděláte?

Podobné články

Tresty jako běžná součást výchovy? Jak v roli rodiče neselhat

Současný trend je sice opačný, nicméně fyzické tresty provázely výchovu dětí již od nepaměti. Tvrdou výchovou byl proslulý starořecký stát Sparta. Celý článek

Moje dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Už jste to určitě viděla i vy. Malé dítě s úsměvem doťape k rodiči nebo kamarádovi na pískovišti, obejme ho a hryz. To je ale zlé a nevychované dítě… věřím tomu, že většině z vás tato myšlenka proběhne. Ale ono to tak ve skutečnosti není. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře