Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

5 nešvarů, se kterými si maminky neumí pomoct. Poznáváte se?

Datum přidání: 2. 1. 2020

Ať už byla žena před narozením dítěte jakákoliv, s novou rolí se alespoň minimálně změní. Přežila těhotenství se všemi strastmi, přežila porod s veškerou spojenou bolestí a nyní má před sebou malého človíčka, který vyšel z ní samé a který se bez její náruče obejde jen velmi těžko.

Navíc do hry vchází hormony způsobující vlnu pozitivních i negativních emocí, částečná izolace od okolního světa a často úplné odstřižení od toho, co bylo před dítětem. Není divu, že se všemi těmi změnami přichází nové situace a že některé reakce maminek na ně můžou okolí klidně i štvát. Tak co, poznáte se v následujícím textu?

Žádné já, už jen my

S novým přírůstkem v rodině se maminka plně věnuje jen jemu a úplně zapomíná sama na sebe. Nejen že se o sebe přestane starat, ale navíc se její běžnou mluvou stane šišlání a pitvoření. To jsme se dnes pěkně vyspinuškali. A jak nám ta mrkvička chutná! Nakonec není se čemu divit, když většinu času opravdu tráví jen se svým malým pokladem. Naštěstí je tato fáze ve většině případů jen dočasná a sama maminka brzy začne toužit po tom, líbit se sama sobě i okolí a povykládat si pro jednou také s nějakým rovnocenným parťákem.

Rodiče mi zničili život svojí sobeckostí a nezájmem

Ať si říkáme, co chceme, tak výchova a dětství má na nás větší vliv, než si myslíme. Odborníci říkají, že v dětství vznikají tři přesvědčení, která nás formují po celý život, a to – jaký jsem, jací jsou ostatní a jaký je svět.

Neustálé omlouvání nevychovaného dítěte

Ano, někdy se opravdu stane, že dítě zrovna nemá svůj den nebo vstane po odpoledním spánku se špatnou náladou, ale pokud se tyto situace opakují podezřele často, dost možná si spíš jen zahrává s city matky, která se nechá dítětem zneužívat, a ještě ho před okolím omlouvá.

Pozornost upřená jen na drobečka

Ať přijde kamkoliv, zná jen jedno jediné téma k hovoru, a to své dítě. Vůbec si však neuvědomuje, že okolí netouží shlédnout tisíc fotek dítěte, 10 videí, jak papá a poslouchat nekončící historky o jeho šikovnosti. Jistě, jak se máte, si vyslechneme moc rádi, ale všeho s mírou.

Zlozvyky matek aneb kdo jsi bez viny, hoď kamenem

Během mateřství to my ženy máme obecně dost těžké. Celá ta situace s příchodem miminka je pro nás úplně nová a zamává s maminkou nejen po fyzické stránce, ale samozřejmě i po psychické. Valí se na nás enormní množství hormonů, spousta různých pocitů od záplav lásky až po strach, jestli to celé zvládneme.

Přehnaně úzkostná matka

Takhle situace je nejvíce ze všeho k lítosti, protože svým chováním matka ubližuje právě především dítěti. K ničemu jej nepouští, vše udělá za něj, nikdo si jej nesmí pochovat, ne tak pohlídat delší časový úsek. Všichni v okolí jsou nezodpovědní a jen ona sama nejlíp ví, co je pro dítě dobré. Což o to, matka opravdu zná své dítě nejlíp, ale k jeho dobru nepovede chránit jej před světem a k ničemu ho nepustit. Pokud chcete vychovat zdravého jedince, nebojte se o něj tolik a dopřejte mu čas od času nějaké to dobrodružství či pád.

Všechno ví, o všem četla, všechno zažila

Tak taková matka je pro ostatní matky i bezdětné okolí opravdu postrachem. Jak to děláš? Měla bys ho nosit takhle, jinak mu zkřivíš páteř! No snad mu nedáváš tolik cukru! Proboha, jak je oblečený, bodejť by nebyl furt nemocný. Už zase ho máš v nosítku? Tak to já bych takhle teda NIKDY nedělala… Pokud budete mít tendence neustále do toho kecat všem okolo, pak si nejspíš brzy nebudete mít vůbec s kým pokecat. Dejte druhým svobodu v jejich jednání. Ne vždy stojí o vaše rady, zvlášť když jsou nevyžádané a pronesené autoritativním tónem.

Anketa

Poznáváte se aspoň v jednom bodě? Nebo, co se nejvíce objevuje ve vašem okolí?

Podobné články

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Komentáře