Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

5 rad, jak zvládnout odplenkování dítěte. Obrňte se, vytrvejte a věřte

Datum přidání: 15. 10. 2019

Samotný proces zbavení plen není vůbec snadný a dá zabrat mnohým rodičům, nicméně po jeho ukončení čeká všechny strany úleva. Kdy a jak je vhodné začít učit dítě na nočník a jak celou věc urychlit? Pokud tušíte, že se blíží období odplenkování i u vás, čtěte dál.

Vhodný čas k zahájení odplenkování

Rozpoznat, kdy je dítě připravené převzít odpovědnost za své potřeby není úplně jednoduché. Stejně jako u jiných dovedností platí, že každé dítě je jiné, ale posuzovat situaci můžete začít klidně už okolo prvního roku. Odplenkování nebývá týdenní záležitostí, připravte se, že to potrvá, nicméně pokud má dítě suchou plenu více než dvě hodiny (vylučuje méně často větší množství) a zároveň chápe obvyklé pokyny, můžete s odplenkováním začít. Mezním termínem by pro vás mělo být přijetí dítěte do školky – většina přijímá pouze děti zbavené plen, nicméně s drobnými nehodami se i ve školce počítá.

Nočník = kamarád

To nejhorší, co se může stát je, že se dítě o nočník vůbec nebude zajímat. Ačkoliv se vám to ze začátku může příčit, nebojte se brát nočník jako novou hračku, kterou je nutno prozkoumat a klidně jí vymyslet různá využití. Nočník jako klobouk či po jeho otočení základ pro věž z kostek? To je jen dobře! První setkání s nočníkem by měla být pro dítě zajímavá. Jakmile bude dítě na nočník usedat častěji, zajistěte, že se bude cítit pohodlně. Vezměte si k nočníku oblíbenou hračku či knížku, aby dítě na nočníku vydrželo ideálně až do vykonání potřeby v klidu a pohodě.

Vytrvejte, nepolevujte

Možná se to bude zdát nekonečné či otravné, ale dítě posazujte na nočník klidně každou hodinu. Zpočátku bude trvat, než pochopí, co se po něm chce, a tak bude první vykonání potřeby jednoduše dílem náhody. Napomozte této náhodě častým usazováním na nočník a kdykoliv se dílo zdaří, chvalte dítě a jásejte! Velmi brzy pochopí, co se po něm na nočníku chce a kdy z něj máte radost.

Obrňte se trpělivostí

Při odplenkování se musí počítat s menšími či většími nehodami. Někdy se dítě úplně zapomene, jindy prostě nestihne včas doběhnout na nočník a stáhnout všechno oblečení. Co to jde, ulehčete mu svlékání jednoduchými kousky, které jdou lehce stáhnout. Pokud už je nehoda na světě, nekřičte a nenadávejte. Také by se mohlo stát, že se dítěti vytvoří trauma či blok a z odplenkování bude zbytečně stresující záležitost pro všechny zúčastněné.

Nebojte se také někdy dítěti ,,dát pocítit důsledky” nehody – mít na sobě mokré prádlo (samozřejmě krátký čas a v teplém prostředí) nebude dítěti příjemné a samo si uvědomí, že tohle nechce.

Anketa

Kdy je správný čas na učení od plen?

před 1 rokem
16% hlasů
do 1,5 roku
16% hlasů
okolo 2 let
46% hlasů
do 3 let
10% hlasů
později
11% hlasů

Věřte sobě i dítěti

Pokud se vám zdá, že je na odplenkování ještě brzy nebo je to pro vás příliš stresující záležitost, nebojte se zvážit jeho případné oddálení. Jestliže máte doma zdravé dítě, dříve nebo později se plenek stejně zbaví a pokud ono později znamená klidnější a rychlejší cestu, nebojte se po ní vydat. Vy sama nejlépe znáte vaše dítě, a tak byste měla být schopná nejlépe posoudit vaši současnou situaci. Neposoudí ji za vás ani tchýně ani kamarádka, a ačkoliv je vhodné si jejich rady a názory vyslechnout, konečné rozhodnutí je stejně jen na rodičích. Důvěřujte svému úsudku a berte celou situaci s rezervou. S úsměvem a v klidu odplenkování nakonec určitě zvládnete!

Podobné články

Internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho zlého aneb bezpečnost dětí na internetu

V dnešní době jsou naše děti čím dál tím více na síti. Již od nejmladšího věku používají mobilní telefony s internetem, počítače, tablety nebo herní konzole. Ale jsou při jejich používání v bezpečí? Celý článek

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Poznejte sílu Nienhuis pomůcek aneb ruku v ruce s Montessori

Také patříte k rodičům, kteří se snaží dětem kupovat hračky, které je nenásilně učí, trénují jejich trpělivost, zlepšují logické myšlení? Ale také přivedou malé zvědavky k poznání, že je potřeba se o hračky starat, zacházet s nimi šetrně…? Celý článek

Komentáře