Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

5 rad, jak zvládnout odplenkování dítěte. Obrňte se, vytrvejte a věřte

Datum přidání: 15. 10. 2019

Samotný proces zbavení plen není vůbec snadný a dá zabrat mnohým rodičům, nicméně po jeho ukončení čeká všechny strany úleva. Kdy a jak je vhodné začít učit dítě na nočník a jak celou věc urychlit? Pokud tušíte, že se blíží období odplenkování i u vás, čtěte dál.

Vhodný čas k zahájení odplenkování

Rozpoznat, kdy je dítě připravené převzít odpovědnost za své potřeby není úplně jednoduché. Stejně jako u jiných dovedností platí, že každé dítě je jiné, ale posuzovat situaci můžete začít klidně už okolo prvního roku. Odplenkování nebývá týdenní záležitostí, připravte se, že to potrvá, nicméně pokud má dítě suchou plenu více než dvě hodiny (vylučuje méně často větší množství) a zároveň chápe obvyklé pokyny, můžete s odplenkováním začít. Mezním termínem by pro vás mělo být přijetí dítěte do školky – většina přijímá pouze děti zbavené plen, nicméně s drobnými nehodami se i ve školce počítá.

Nočník = kamarád

To nejhorší, co se může stát je, že se dítě o nočník vůbec nebude zajímat. Ačkoliv se vám to ze začátku může příčit, nebojte se brát nočník jako novou hračku, kterou je nutno prozkoumat a klidně jí vymyslet různá využití. Nočník jako klobouk či po jeho otočení základ pro věž z kostek? To je jen dobře! První setkání s nočníkem by měla být pro dítě zajímavá. Jakmile bude dítě na nočník usedat častěji, zajistěte, že se bude cítit pohodlně. Vezměte si k nočníku oblíbenou hračku či knížku, aby dítě na nočníku vydrželo ideálně až do vykonání potřeby v klidu a pohodě.

Vytrvejte, nepolevujte

Možná se to bude zdát nekonečné či otravné, ale dítě posazujte na nočník klidně každou hodinu. Zpočátku bude trvat, než pochopí, co se po něm chce, a tak bude první vykonání potřeby jednoduše dílem náhody. Napomozte této náhodě častým usazováním na nočník a kdykoliv se dílo zdaří, chvalte dítě a jásejte! Velmi brzy pochopí, co se po něm na nočníku chce a kdy z něj máte radost.

Obrňte se trpělivostí

Při odplenkování se musí počítat s menšími či většími nehodami. Někdy se dítě úplně zapomene, jindy prostě nestihne včas doběhnout na nočník a stáhnout všechno oblečení. Co to jde, ulehčete mu svlékání jednoduchými kousky, které jdou lehce stáhnout. Pokud už je nehoda na světě, nekřičte a nenadávejte. Také by se mohlo stát, že se dítěti vytvoří trauma či blok a z odplenkování bude zbytečně stresující záležitost pro všechny zúčastněné.

Nebojte se také někdy dítěti ,,dát pocítit důsledky” nehody – mít na sobě mokré prádlo (samozřejmě krátký čas a v teplém prostředí) nebude dítěti příjemné a samo si uvědomí, že tohle nechce.

Anketa

Kdy je správný čas na učení od plen?

před 1 rokem
28% hlasů
do 1,5 roku
14% hlasů
okolo 2 let
29% hlasů
do 3 let
11% hlasů
později
18% hlasů

Věřte sobě i dítěti

Pokud se vám zdá, že je na odplenkování ještě brzy nebo je to pro vás příliš stresující záležitost, nebojte se zvážit jeho případné oddálení. Jestliže máte doma zdravé dítě, dříve nebo později se plenek stejně zbaví a pokud ono později znamená klidnější a rychlejší cestu, nebojte se po ní vydat. Vy sama nejlépe znáte vaše dítě, a tak byste měla být schopná nejlépe posoudit vaši současnou situaci. Neposoudí ji za vás ani tchýně ani kamarádka, a ačkoliv je vhodné si jejich rady a názory vyslechnout, konečné rozhodnutí je stejně jen na rodičích. Důvěřujte svému úsudku a berte celou situaci s rezervou. S úsměvem a v klidu odplenkování nakonec určitě zvládnete!

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře