Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

5 tipů, jak obnovit vztah, když odhalíte nevěru

Datum přidání: 6. 3. 2019

V dnešní době není kladen takový důraz na dlouhodobé vztahy jako tomu bylo dříve. Lidé vnímají téměř neomezené možnosti a stejně jako u spotřebního zboží nemají problém jednoduše partnera vyměnit, když zklame. Jenomže ty, kterým důvěřujeme a pustíme je do svého života na první místo, nelze jen tak jednoduše ze života vypustit, aniž by to nenechalo následky na naší duši. I když nás zrada partnera bolí sebevíc, vždy stojí za to zamyslet se nad renovací vztahu a obzvláště tehdy, žijí-li s námi v domácnosti i děti. V tomto článku se zaměříme na to, jakými kroky lze překonat následky nevěry, pokud už jsme se oba partneři rozhodli dát setrvání ve vztahu šanci.

Odhalte příčiny

Odhalená nevěra v první řadě přináší stopku stávajícímu fungování vztahu. Už nelze zavírat oči nad problémy, které se za léta soužití nashromáždily a je potřeba si přiznat, že i my na nevěře partnera máme svůj podíl. Tato část bývá velmi bolestná. Je tak jednoduché schoulit se v roli oběti, které bylo ublíženo a svalit všechnu vinu na druhého. Tady pozor – žádná nevěra se neděje „právem”, nelze na ni pohlížet jako na něco, co jsme si snad zasloužili za to, že jsme druhému dostatečně nenaslouchali, nedocenili jej, netrávili spolu tolik času… Nevěra je prostě faul, který se nedělá. Ale když už se stane, často signalizuje, že druhému něco ve vztahu chybělo.

Co dělat, když nám děti lžou? Jdeme jim špatným příkladem?

Každý rodič se dříve či později setká s různě závažnou lží ze strany potomka. U menších dětí ji snadno prokoukneme, už pětileté dítko však dokáže lhát tak důmyslně, že si nejsme jisti, zda se nemýlíme my a nekřivdíme mu.

Co dělat, když nám děti lžou? Jdeme jim špatným příkladem?

Přikažte si dát tomu čas

V případě, že odhalíte nevěru, bude vám nejspíše srdce velet uteč, neodpouštěj a už s ním nikdy nemluv, zatímco rozum vás bude možná nahlodávat, že nelze vše jen tak zahodit. Zní to jako klišé, ale čas hojí rány. Jizva už vám sice zůstane a pokud vám ji něco připomene, připomene vám zároveň i bolest, která ji způsobila. Ale i s jizvou se dá žít a čím míň na ni budete myslet, tím míň se vám bude ona sama připomínat až se jednou propadne do bolestných vzpomínek, které však přebijí ty radostné.

Vyhledejte pomoc

Nevěra je ve vztahu tak zásadní ranou, že dříve nebo později se můžete rozhodnout vyhledat pomoc někoho třetího. Nemusí to být psycholog či terapeut, klidně to může být kněz či někdo, kdo si podobným peklem prošel a bude pro vás mít rady, jak jej překonat. Za vyhledání pomoci není proč se stydět, koneckonců to děláte pro vás dva a pro děti, které si zaslouží oba rodiče.

Anketa

Odpustila byste nevěru?

Ano
45% hlasů
Ne
21% hlasů

Začněte spolu zase komunikovat

Je tolik vlastností, pro které jste se do svého partnera před časem zamilovala a díky kterým se to zase může stát znovu. Připomeňte si, jaké to bylo, když jste se seznámili a co vám na druhém nejvíce imponovalo. Některé věci půjdou do vztahu zase vrátit a ty, které ne, můžete něčím nahradit. Mluvte spolu o tom, co vám ve vztahu chybí, možná, že zjistíte, že jsou to na obou stranách ty samé věci.

Mějte na paměti motivaci

Pokud máte děti, pak je motivace jasná. Žádná střídavá péče na světě nenahradí dětem rodiče, kteří mají dostatek lásky nejen pro sebe, ale také pro ně a jsou jim 24 hodin denně k dispozici. Budete muset zatnout zuby a bojovat, ale světe div se – nebudete ani první, ani poslední, kdo kvůli dětem dal další šanci vztahu, který by se klidně dal odpískat. Možná máte kolem sebe jiné páry, které jsou ve vztahu desítky let a vypadají tak idylicky! Zkuste se s nimi na rovinu pobavit, možná zjistíte, že i oni si prošli řadou krizí a jen díky vytrvalosti ve svém rozhodnutí a touze udržet funkční rodinu jsou dnes stále spolu.

Podobné články

Vztah s maminkou milovaného protějšku může být oříšek. Jak s tchýní vycházet?

Obecně známý fakt, že mají muži problematické vztahy se svou tchýní bývá často terčem vtipů. O nic méně starostí však tchýně přidělávají i ženám. Na jaký typ tchýně můžete narazit a jak udržet mír? Celý článek

Režim školáků v karanténě. Jak zvládat přípravu do školy, domácnost a práci?

S nečekanou situací, kdy byly náhle uzavřeny školy, se musíme my i děti naučit pracovat. Není to vždy jednoduché. Děti nejsou zvyklé dodržovat školní režim v domácím prostředí. Rodiče často musí/mohou pracovat z domova tzv. home office a zároveň... Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Komentáře