Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

5 tipů na pohybové aktivity, které budou vaše děti skutečně bavit

Datum přidání: 21. 5. 2020

Dobu, kdy jsme nuceni zůstávat s dětmi více doma a nesmíme se vzájemně navštěvovat, můžeme využít pro společné chvíle. Na zahradě, v parku, v lese, na louce a všude, kde nebude příliš mnoho osob blízko sebe, zabavíte děti raz dva.

Jaké aktivity s dětmi doma či venku dělat, aby byly spokojené a dostatečně se vyřádily?

Tančete s dětmi

Hned, jak společně začnete tančit, zjistíte, že vám tento pohyb přináší důvod k úsměvu nebo přímo ke smíchu. Malé děti, které ještě nechodí, můžete pohupovat v náručí v rytmu písničky, větší dětičky motivujte k tomu, aby se pohupovaly, tleskaly, zvedaly ruce, nohy atd. Písničky můžete mít oblíbené, které budete používat pravidelně a dítě se je postupně naučí, čímž obohatíte jeho pozdější zpěvníček, nebo náhodné z rádia. Klidně si zatančete nejen doma, ale i na zahradě či v parku s ohledem na ostatní. Pohyb na čerstvém vzduchu je skvělý.

Aby se miminku dobře tančilo, nezapomeňte na spolehlivou plenu, která jej nebude táhnout, tlačit, škrábat, bude dobře sedět, ale také držet. Skvěle se bříšku, které v průběhu dne mění svou velikost, přizpůsobí plenkové kalhotky.

Vynikající zkušenosti u nás mají maminky s plenkami značky Pampers. Neprotečou, drží, jednoduše se sundávají a děťátku jsou pohodlné a příjemné.

Zacvičte si po ránu

Ranní rozcvička se může stát báječným každodenním rituálem. Je důležité ji uzpůsobit stáří dítka tak, aby jej bavila. Zlepšíte si tím náladu vy i děťátko a začnete den svěží a veselí. U malých dětí pomůže rozcvička zlepšovat koordinaci pohybů, rodič se díky ní bude pomalu dostávat zpět do formy. Možná už jste zaznamenali videa, kde je dítko použito jako živé závaží, se kterým se velmi dobře cvičí, navíc jej cvičení s maminkou náležitě baví, spousta cviků je mu směšná, bere jej jako legraci. Inspiraci najdete kupříkladu na Instagramu.

MUDr. Soňa Šuláková, neonatoložka říká, že rozvoj motorických schopností jde ruku v ruce s rozvojem řeči, vzájemně se ovlivňují.

Cvičením tak lze podporovat hybnost celého těla. Hrubou motoriku podpoříte polohováním miminka, necháváním ho na bříšku i boku při střídání s polohou na zádech. Větší děti mohou poskakovat na jedné noze, přeskakovat z nohy na nohu… Větší děti mohou skákat panáka, jezdit na tříkolce, koulet míč po zemi nebo si jej s rodičem házet. Jemnou motoriku podpoříte ťukáním prsty do stolu, jako když hrajete na klavír, nebo namotáváním klubka vlny na prsty. Pro malé děti volte hračky, jež lze snadno uchopit, jsou tvarově zajímavé, vydávají zvuky nebo šustí.

DIY aktivity pro batolata

Připravte se na sychravé dny, kdy budeme muset trávit více času doma. Vyrobte si 3 aktivity pro naše nejmenší. Jednoduše vyrobíte zábavu, kde se děti učí barvy, tvary a procvičují jemnou motoriku. Inspirace: jak naučit dítě barvy.

Vezměte si knížky, čtěte a vyprávějte si příběhy

Četba je skvělá k zabavení se na poměrně dlouhou dobu. Není to jen zábava před spaním, lze ji použít kdykoli během dne. Z četby můžete udělat malé divadélko, kdy děti upoutáte změnou hlasu, intonací, používáním citoslovcí… Děťátko váš hlas rádo poslouchá, četbu většina z nich miluje. Přizvat ke čtení můžete i další členy rodiny, každému zadat malou roli a nacvičit spolu s dětmi krátkou scénku.

Stejně tak je skvělé vymýšlet si vlastní pohádkové příběhy. Ať už půjde o zážitky ze života, nebo vymyšlení příběhy o zvířátkách, autech, princeznách…  MUDr. Šuláková uvádí, že doma používali dramatické příběhy o nezbedném Matýskovi, který neposlouchal a málem utonul v řece. Její děti pohádka velmi bavila, musela ji vyprávět dokola a ony si do ní přidávaly vlastní zajímavosti, třeba, co měl Matýsek k večeři, jakou měl barvu míč, s nímž si hrál atd.

Zahrajte si na průzkumníky

Při procházkách a cestování s dítkem můžete mluvit o všem, co potkáváte, ukazovat, co je kolem a ono to nezná. Počítejte, jmenujte barvy, pojmenovávejte zvířata, napodobujte jejich zvuky… Toto můžete dělat i doma, stačí projet se bytem, domem, zahradou a ukazovat děťátku, co míjíte. U miminka tak podpoříte zvídavost, bude si chtít povídat, vše vědět, znát. Představte mu i jeho pokojíček, kupříkladu přebalovací pult. Tím si můžete nenásilně pomoct při přebalování, které určitě bývá občas náročné.

I tady vám pomohou plenky Pampers Pants

Můžete je miminku ukázat, představit zvířátka na nich. Díky širokému a jemnému pásu po celém obvodu se plenkové kalhotky lehce oblékají i svlékají a padnou každému dítku. Nemají lepítka, takže nebudete muset dumat nad tím, jak moc je utáhnout, aby nepadaly ale také neškrtily bříško, nevadily při pohybu. Výměna je rychlá a snadná, boky se dají lehce roztrhnout, nemusíte je složitě rozepínat. „Je ideální, když můžeme plenu vyměnit během pár vteřin a dítě u toho stihneme ještě zabavit chrastítkem, kousátkem, lžičkou či jinou bezpečnou drobností. Nesmí chybět ani krém na citlivou pokožku, který ochrání zadeček před opruzeninami,“ dodává MUDr. Šuláková dodává.

Připravte opičí dráhu

Nemusíte se vydávat hned na hřiště, abyste se skvěle zabavili. I doma nebo na zahradě můžete dětem zhotovit opičí dráhu. Zapojte fantazii a na dráhu použijte vše možné, co kolem vidíte, a je to bezpečné pro děťátko. Polštáře, koberce, hračky, pro starší děti židle, sedačku, venku pak stromy, záhon, pískoviště… Budou mít možnost předměty podlézat, přelézat, přeskočit, oběhnout…

Vždy myslete na bezpečí a komfort dětí. Ke komfortu vám pomohou právě plenky Pampers Pants. Mají tři absorpční kanálky, spolehlivě odvedou vlhkost do bezpečí rovnoměrně a bez úniku mimo plenku, děťátko bude stále v suchu. Užívejte si pohyb a smích doma i na čerstvém vzduchu. Nenechte si ničím pokazit náladu ani v této nelehké době karantény.

Podobné články

Víte, které vybavení vám při péči o miminko usnadní život?

Každá maminka je vděčná za každou vychytávku, díky níž se jí pečuje o novorozené i starší děťátko snadněji a veseleji. K těm, které doma určitě oceníte, patří dětské chůvičky, odsávačky mateřského mléka a ohřívačky lahví. Celý článek

Mirka z Little Design

Píše Mirka z Little Design

Nejen pro školáky. Zdravé a praktické sezení

Znovu se začaly otevírat školky a od září se děti vrátí i do škol. V jarní domácí přípravě byla naplno otestována praktičnost a hravost pokojíčků, heren i koutků v obýváku. Celý článek

Nejlepší výlet s dětmi v horkém létě? Jednoznačně do aquaparku

V horkých letních dnech není zase až tolik možností, kam s dětmi vyrazit. Můžete se zchladit v interiéru zámků, trocha stínu vás potěší na vycházce do lesa, ale zaručeně největší radost uděláte celé rodině výletem do aquaparku. Celý článek

Komentáře