Alternativní menstruační pomůcky: Jak funguje mořská houba nebo menstruační kalíšek?

Datum přidání: 29. 4. 2019

Tampónům a klasickým vložkám odzvonilo? Zatím to tak nevypadá, ale čím dál více se do popředí zájmu dostávají také alternativní menstruační potřeby. Stejně jako u kosmetiky nebo potravin řešíme složení a balení, začínáme se zajímat, jaké jsou možnosti i v oblasti hygienických potřeb pro ženy. Pojďme se podívat, jaké výhody nám mohou poskytnout.

Menstruace je pro ženy důležitá, během ní dochází k očistě a žena nabírá novou sílu (i když si to často během svých dnů často nemyslíme). Jsou ženy, které jsou přesvědčené o tom, že společně s menzes odcházejí z těla také nashromážděné emoce, které se nám během periody usadily v těle.

Zatímco při nákupu kosmetiky saháme automaticky po přírodním krému a zajímáme se o jeho složení, u vložek nebo tampónů toto řeší asi málokterá z nás. Přitom vaginální prostředí patří k nejcitlivějším a rozhodně si zaslouží vhodnou péči. Ať už vás ke změně menstruačních potřeb motivuje ekologická odpovědnost nebo jen chcete vyzkoušet něco jiného, přinášíme vám inspiraci.

Látkové vložky

Prvotní investice do látkových vložek se vám velice rychle vrátí. Jejich výhodou je, že je můžete opakovaně prát a jsou pohodlné. Vybírat můžete z různých materiálů, nejoblíbenější, jako u látkových plen, je bambus a bio bavlna. Připevňují se pomocí patentek na kalhotky. Stejně jako klasické jednorázové vložky se vyrábějí v několika velikostech, proto doporučujeme nekupovat hned velké zásoby, ale několik jich vyzkoušet, a teprve potom další přikoupit. Pro začátek můžete vyzkoušet i tzv. slipové látkové vložky.

Novinka

Novinkou mezi menstruačními pomůckami jsou menstruační kalhotky speciálně upravené pro „vaše dny“. Jejich výhodou je, že jsou pohodlné a ekologické. Mezi nevýhody patří to, že se při jejich výměně musíte svléknout.

Mořská houba

Když jsem poprvé slyšela o této možnosti, moc jsem se na to netvářila. Na rozdíl od mé kamarádky, která byla z houby doslova nadšená a hned si jednu domů pořídila. Mořská houba funguje na podobném principu jako kalíšek, ale manipulace s ní je jednodušší. Na první pohled je houba tvrdá, proto ji musíte před zavedením namočit, vyždímat a potom zavést. Během periody stačí houbu proplachovat teplou vodou a až po jejím skončení sterilizovat v roztoku s mořskou solí. To stejné platí i před prvním použití. Pokud se vám zdá houba moc velká, můžete ji jednoduše zastřihnout.

Anketa

Máte zkušenost s menstruačním kalíškem, mořskou houbou nebo používáte látkové vložky?

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek není sice vyroben z ekologického materiálu, ale na druhou stranu mu to vynahrazuje jeho dlouhotrvající využití. Zjednodušeně řečeno se jedná o měkký trychtýřek nejčastěji vyrobený ze silikonu, termoplastu nebo latexu. Jeho zavedení vyžaduje cvik, není to úplně snadné, ale jakmile to vychytáte, o kalíšku byste neměla ani vědět. Stopka na konci kalíšku slouží k jeho jednoduššímu vyndání. Také ji můžete zkrátit, pokud se vám bude zdát dlouhá. Kalíšek byste měla před prvním použitím a po skončení cyklu vyvařit. Po jeho vyndání jej stačí opláchnout. Koupit ovšem můžete také ekologicky šetrný čistič na menstruační kalíšek.

Ekologické vložky nebo tampóny

Další variantou jsou ekologicky rozložitelné vložky nebo tampóny z bio bavlny. Jsou také řešením, kdy například nemáte v práci možnost vypláchnutí kalíšku nebo houby.

Podobné články

Maminka má pipinku a tatínek pindíka aneb nahota v rodině u malých dětí

Chodíte před svými dětmi předškolního věku doma nazí nebo naopak si nedokáže představit, že by vás vaše dítě vidělo v rouše Evině a Adamově? A jak s malými dětmi mluvit o rozdílech mezi pohlavím? A je to vůbec potřeba? Celý článek

Píše Tereza Bečková

Jaká je výše alimentů v roce 2019 a jak je vypočítat

Jak na výpočet alimentů a v čem vám pomohou tabulky výživného? Výše alimentů nezáleží pouze na příjmech rodičů a je třeba nezapomínat, že i výživné má své náležitosti. Jaké to jsou? Celý článek

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Social freezing. Myslete na budoucnost. Nechejte si zamrazit své pohlavní buňky.

Nejproduktivnějším věkem ženy je období mezi 20.–30. rokem života, po 35. roce věku plodnost ženy začíná prudce klesat. U mužů je situace o něco příznivější, i u nich se kvalita spermií s přibývajícím věkem zhoršuje. Díky preventivní metodě social freezing... Celý článek

Komentáře