Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Alternativní menstruační pomůcky: Jak funguje mořská houba nebo menstruační kalíšek?

Datum přidání: 29. 4. 2019

Tampónům a klasickým vložkám odzvonilo? Zatím to tak nevypadá, ale čím dál více se do popředí zájmu dostávají také alternativní menstruační potřeby. Stejně jako u kosmetiky nebo potravin řešíme složení a balení, začínáme se zajímat, jaké jsou možnosti i v oblasti hygienických potřeb pro ženy. Pojďme se podívat, jaké výhody nám mohou poskytnout.

Menstruace je pro ženy důležitá, během ní dochází k očistě a žena nabírá novou sílu (i když si to často během svých dnů často nemyslíme). Jsou ženy, které jsou přesvědčené o tom, že společně s menzes odcházejí z těla také nashromážděné emoce, které se nám během periody usadily v těle.

Zatímco při nákupu kosmetiky saháme automaticky po přírodním krému a zajímáme se o jeho složení, u vložek nebo tampónů toto řeší asi málokterá z nás. Přitom vaginální prostředí patří k nejcitlivějším a rozhodně si zaslouží vhodnou péči. Ať už vás ke změně menstruačních potřeb motivuje ekologická odpovědnost nebo jen chcete vyzkoušet něco jiného, přinášíme vám inspiraci.

Látkové vložky

Prvotní investice do látkových vložek se vám velice rychle vrátí. Jejich výhodou je, že je můžete opakovaně prát a jsou pohodlné. Vybírat můžete z různých materiálů, nejoblíbenější, jako u látkových plen, je bambus a bio bavlna. Připevňují se pomocí patentek na kalhotky. Stejně jako klasické jednorázové vložky se vyrábějí v několika velikostech, proto doporučujeme nekupovat hned velké zásoby, ale několik jich vyzkoušet, a teprve potom další přikoupit. Pro začátek můžete vyzkoušet i tzv. slipové látkové vložky.

Novinka

Novinkou mezi menstruačními pomůckami jsou menstruační kalhotky speciálně upravené pro „vaše dny“. Jejich výhodou je, že jsou pohodlné a ekologické. Mezi nevýhody patří to, že se při jejich výměně musíte svléknout.

Mořská houba

Když jsem poprvé slyšela o této možnosti, moc jsem se na to netvářila. Na rozdíl od mé kamarádky, která byla z houby doslova nadšená a hned si jednu domů pořídila. Mořská houba funguje na podobném principu jako kalíšek, ale manipulace s ní je jednodušší. Na první pohled je houba tvrdá, proto ji musíte před zavedením namočit, vyždímat a potom zavést. Během periody stačí houbu proplachovat teplou vodou a až po jejím skončení sterilizovat v roztoku s mořskou solí. To stejné platí i před prvním použití. Pokud se vám zdá houba moc velká, můžete ji jednoduše zastřihnout.

Anketa

Máte zkušenost s menstruačním kalíškem, mořskou houbou nebo používáte látkové vložky?

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek není sice vyroben z ekologického materiálu, ale na druhou stranu mu to vynahrazuje jeho dlouhotrvající využití. Zjednodušeně řečeno se jedná o měkký trychtýřek nejčastěji vyrobený ze silikonu, termoplastu nebo latexu. Jeho zavedení vyžaduje cvik, není to úplně snadné, ale jakmile to vychytáte, o kalíšku byste neměla ani vědět. Stopka na konci kalíšku slouží k jeho jednoduššímu vyndání. Také ji můžete zkrátit, pokud se vám bude zdát dlouhá. Kalíšek byste měla před prvním použitím a po skončení cyklu vyvařit. Po jeho vyndání jej stačí opláchnout. Koupit ovšem můžete také ekologicky šetrný čistič na menstruační kalíšek.

Ekologické vložky nebo tampóny

Další variantou jsou ekologicky rozložitelné vložky nebo tampóny z bio bavlny. Jsou také řešením, kdy například nemáte v práci možnost vypláchnutí kalíšku nebo houby.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře