Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Angína nebo chřipka? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy vyrazit k lékaři?

Datum přidání: 28. 1. 2020

Pokud jsme nachlazení, většinou říkáme, že máme chřipku, což může být dost zavádějící. Stejně tak se liší léčba i projevy u angíny. Jak ji poznáme a proč se obě onemocnění nevyplatí podceňovat?

Každoroční chřipkové období je tady, před pár dny byla v Jihočeském kraji vyhlášena chřipková epidemie. Jak chřipku, tak angínu od „obyčejného“ nachlazení poznáte jednoduše – nevylezete z postele pár dní.

Mezi typické projevy chřipky patří teplota, únava, bolest hlavy a kloubů, ale také kašel. Oproti angíně nemocný chřipkou netrpí ohromnou bolestí v krku. Na chřipku platí klid na lůžku, dostatek tekutin a léky na snížení teploty a tlumení bolesti. Nejlepší prevencí je dodržování zdravé životosprávy, ale také otužování a doplňování vitamínů. Bohužel někdy ani při sebelepší prevenci se chřipce nevyhnete, a to zejména pokud jezdíte MHD nebo se nacházíte v místech s vysokou koncentrací lidí. Děti potom může chřipka skolit ve školce, ve škole, ale i v dětské herně. Chřipka je zrádná v tom, že nakazit se můžete nejen kontaktem s nemocnými, ale i s předměty, kterých se nakažený dotýkal (například v dětských hernách, kde si děti hrají s hračkami).

Lékaři také upozorňují na to, že už v dětství je třeba budovat imunitní systém. Děti, které žijí v tzv. sterilním prostředí a rodiče je přehnaně chrání, mohou být později v kolektivu mnohem náchylnější k nejrůznějším nemocem. Zároveň dodávají, že když už se u dítěte objeví příznaky začínající nemoci, není třeba hned sahat po lécích. Také zvýšenou teplotu nemusíte hned srážet. Horečka pomáhá tělu vypořádat se s nemocí a nastartuje imunitu k ničení nežádoucích patogenů. Aby bylo jasno, tak za horečku se považuje tělesná teplota vyšší než 38,5 °C, do té doby se hovoří o zvýšené teplotě.

Hygiena a klidový režim

V chřipkovém období je důležité ještě více než kdy jindy důsledně dodržovat hygienu. Už odmalička veďte děti k pravidelnému mytí rukou. Věděli jste, že až 80 procent nemocí z nachlazení je přeneseno bacily z rukou? Bacily kašle a rýmy přežívají několik hodin, mytí rukou podle mnoha studií výrazně sníží možnost nákazy. Pokud vidíte, že má vaše dítě rýmu nebo kašel, je lepší ho nechat pár dní doma, protože takto oslabený organismus je náchylný k tomu, aby onemocněl opravdovou chřipkou. Přece jen je lepší mít dítě doma pár dní než celý týden. A na co nezapomínejte, je klid a dostatek spánku.

Jak na dětský kašel aneb popereme se s nemocí

Máme pro vás a vaše děti „návod“, jak se s kašlem poprat.

Pokus o návod, jak se s kašlem „POPRAT“ 

Mamí, bolí mě v krku!

Angína se na první pohled od chřipky liší tím, že nemocné trápí bolest v krku, která je často doprovázena bolestí břicha, hlavy, ale také nevolností. Děti většinou trpí nechutenstvím, jsou neklidné a polykání jim způsobuje bolest.

Angína patří mezi sezónní onemocnění, nejčastěji se vyskytuje od podzimu do konce zimy. Výjimkou ovšem není ani to, když angínou onemocníte v létě, a to v případě náhlých teplotních změn.

Mezi typické projevy patří zvětšené a zarudlé mandle, někdy s bílými povláčky a stejně zabarveným povlakem na jazyku. Nemocnému také můžete nahmatat mandle po obou stranách krku a přidat se může chrapot a zvyšující se horečka. Angína bývá nejčastěji způsobena virovou infekcí, ale jejími průvodci můžou být i bakterie.

V případě podezření na angínu je třeba vyrazit ihned k lékaři, který přesně určí diagnózu – pozná, zda se jedná o angínu virovou nebo bakteriální. Léčba se u obou typů liší. Zatímco k léčbě virové angíny, kterou neprovázejí hnisavé čepy, postačí klid na lůžku a léky na sražení horečky a kapky do nosu nebo krční sprej, v případě bakteriální neboli hnisavé angíny je třeba nasadit antibiotika.

Stejně jako v případě chřipky, i angíně můžete preventivně předcházet. Pokud máte doma suchý vzduch, můžete vyzkoušet zvlhčovač vzduchu. A nezapomeňte, že imunitu je třeba posilovat od dětství.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře