Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Angličtina u dětí... kdy je vhodné začít a jaké jsou výhody a obtíže?

Datum přidání: 11. 2. 2019

Píše Adam Šmíd

Odborníci z různých oborů se prozatím rozchází v tom, kdy je ideální věk zahájit výuku druhého jazyka. Vývojoví psychologové se však více méně shodují na doporučeném nejnižším věku dítěte. Výuka angličtiny by podle nich neměla začít u menších než tříletých dětí. Před třetím rokem má dítě mnoho zásadních vývojových úkolů a angličtina by mohla (ale také nemusela) znamenat nadměrnou zátěž.

Nakolik je dítě zralé a jestli u něj nevznikají určité problémy ve vývoji lze s větší jistotou zjistit až kolem tří let života. To, že zvládnutí dvou jazyků v raném dětství je vysoká zátěž, dokládají zkušenosti z bilingvních zemí (Kanada, Švýcarsko, Belgie). Řečový vývoj bývá v bilingvních rodinách téměř vždy opožděn; někdy až o dva roky.

Výhody a obtíže

Některé z výhod studia angličtiny v dětství už jsme jmenovali:

  • Lze získat úroveň rodilého mluvčího angličtiny (za určitých podmínek)
  • Děti překotně nasávají vše nové - pochytí a zreprodukují intonaci i rytmus řeči velmi snadno
  • Děti jsou spontánní, netrpí nervozitou, nemají zábrany a strach, že řeknou něco špatně
  • Raná výuka jazyků podpoří rozvoj dítěte


Výuka dětí s sebou ale přináší i možná úskalí:

  • Aby dítě angličtinu vstřebalo, musí se s ní setkávat denně, ideálně několikrát denně. To lze v realitě takřka jen v bilingvních rodinách.
  • Děti se neučí v pravém slova smyslu, chtějí si hrát. Funguje to, pokud jsou angličtině vystaveny během hry a jiných zábavných aktivit.
  • Děti ne vždy spolupracují, mají nálady, neudrží pozornost. Nezkušený učitel, který to s dětmi neumí, je může od angličtiny akorát tak odradit. Vyhraje ten učitel, který umí využít zvědavosti dětí, zapojí angličtinu do her, emocí, zvuků, barev, obrázků, pohybu a hmatu.
  • Děti při výuce výrazně pokročí jen tehdy, pokud získají k učiteli důvěru a emocionální vazbu. Výuka je baví, pokud cítí učitelovu pozornost a podporu. Mají velkou potřebu uznání.
  • Rozhodně neradno podcenit jazykovou kompetenci učitele s odůvodněním, že jde o začátečnickou úroveň, kde na tom tak nesejde. Naopak. Ideálně by učitel angličtiny měl být na úrovni rodilého mluvčího, jinak děti neomylně naposlouchají jeho chyby a nepřesnosti a budou se jich později velmi těžce zbavovat.

Čeho se vyvarovat?

Dítěti neudělá tu nejlepší službu výuka angličtiny několikrát týdně s populární paní učitelkou, která ale anglicky umí jen trochu. Studentka - rodilá Američanka, která sice dochází do školky na dvě hodiny každý den, ale svůj didaktický um teprve hledá, se také plně neosvědčí. Ideálu bilingvní výuky se v běžné české rodině dosahuje jen velmi těžko.

Každodenní výuka v půlhodinových blocích alespoň 3x denně, ve skupince do 5 dětí, s rodilým mluvčím, který má zkušenosti s výukou dětí a umí s nimi navázat vztah, je skvělá konstelace, kterou se jde postupně dopracovat k perfektní angličtině už v dětském věku. Ta je však až na výjimky mimo realitu českého vzdělávacího systému i nás, rodičů.

Je dobrý nápad zainvestovat do jazykové výuky dětí?

Určitě ano. Dejte si ale záležet na výběru kvalitního kurzu angličtiny a začněte až mezi třetím a pátým rokem věku dítěte. Zkušenosti ostatních jsou k nezaplacení, a tak si rozhodně pročtěte také recenze jazykových škol z okolí, ať nepokazíte dítěti angličtinu hned na počátku špatným lektorem.

Buďte trpěliví a nečekejte závratné výsledky po pár lekcích. Dost možná se vám své dítě nepodaří exponovat angličtině natolik, aby si vybudovalo internacionální jazykové ego, ale pokud získá pevné a kvalitní základy angličtiny a bude je to bavit, dosáhnete téměř maxima, kterého v našich podmínkách docílit jde.

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře