Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Angličtina u dětí... kdy je vhodné začít a jaké jsou výhody a obtíže?

Datum přidání: 11. 2. 2019

Píše Adam Šmíd

Odborníci z různých oborů se prozatím rozchází v tom, kdy je ideální věk zahájit výuku druhého jazyka. Vývojoví psychologové se však více méně shodují na doporučeném nejnižším věku dítěte. Výuka angličtiny by podle nich neměla začít u menších než tříletých dětí. Před třetím rokem má dítě mnoho zásadních vývojových úkolů a angličtina by mohla (ale také nemusela) znamenat nadměrnou zátěž.

Nakolik je dítě zralé a jestli u něj nevznikají určité problémy ve vývoji lze s větší jistotou zjistit až kolem tří let života. To, že zvládnutí dvou jazyků v raném dětství je vysoká zátěž, dokládají zkušenosti z bilingvních zemí (Kanada, Švýcarsko, Belgie). Řečový vývoj bývá v bilingvních rodinách téměř vždy opožděn; někdy až o dva roky.

Výhody a obtíže

Některé z výhod studia angličtiny v dětství už jsme jmenovali:

  • Lze získat úroveň rodilého mluvčího angličtiny (za určitých podmínek)
  • Děti překotně nasávají vše nové - pochytí a zreprodukují intonaci i rytmus řeči velmi snadno
  • Děti jsou spontánní, netrpí nervozitou, nemají zábrany a strach, že řeknou něco špatně
  • Raná výuka jazyků podpoří rozvoj dítěte


Výuka dětí s sebou ale přináší i možná úskalí:

  • Aby dítě angličtinu vstřebalo, musí se s ní setkávat denně, ideálně několikrát denně. To lze v realitě takřka jen v bilingvních rodinách.
  • Děti se neučí v pravém slova smyslu, chtějí si hrát. Funguje to, pokud jsou angličtině vystaveny během hry a jiných zábavných aktivit.
  • Děti ne vždy spolupracují, mají nálady, neudrží pozornost. Nezkušený učitel, který to s dětmi neumí, je může od angličtiny akorát tak odradit. Vyhraje ten učitel, který umí využít zvědavosti dětí, zapojí angličtinu do her, emocí, zvuků, barev, obrázků, pohybu a hmatu.
  • Děti při výuce výrazně pokročí jen tehdy, pokud získají k učiteli důvěru a emocionální vazbu. Výuka je baví, pokud cítí učitelovu pozornost a podporu. Mají velkou potřebu uznání.
  • Rozhodně neradno podcenit jazykovou kompetenci učitele s odůvodněním, že jde o začátečnickou úroveň, kde na tom tak nesejde. Naopak. Ideálně by učitel angličtiny měl být na úrovni rodilého mluvčího, jinak děti neomylně naposlouchají jeho chyby a nepřesnosti a budou se jich později velmi těžce zbavovat.

Čeho se vyvarovat?

Dítěti neudělá tu nejlepší službu výuka angličtiny několikrát týdně s populární paní učitelkou, která ale anglicky umí jen trochu. Studentka - rodilá Američanka, která sice dochází do školky na dvě hodiny každý den, ale svůj didaktický um teprve hledá, se také plně neosvědčí. Ideálu bilingvní výuky se v běžné české rodině dosahuje jen velmi těžko.

Každodenní výuka v půlhodinových blocích alespoň 3x denně, ve skupince do 5 dětí, s rodilým mluvčím, který má zkušenosti s výukou dětí a umí s nimi navázat vztah, je skvělá konstelace, kterou se jde postupně dopracovat k perfektní angličtině už v dětském věku. Ta je však až na výjimky mimo realitu českého vzdělávacího systému i nás, rodičů.

Je dobrý nápad zainvestovat do jazykové výuky dětí?

Určitě ano. Dejte si ale záležet na výběru kvalitního kurzu angličtiny a začněte až mezi třetím a pátým rokem věku dítěte. Zkušenosti ostatních jsou k nezaplacení, a tak si rozhodně pročtěte také recenze jazykových škol z okolí, ať nepokazíte dítěti angličtinu hned na počátku špatným lektorem.

Buďte trpěliví a nečekejte závratné výsledky po pár lekcích. Dost možná se vám své dítě nepodaří exponovat angličtině natolik, aby si vybudovalo internacionální jazykové ego, ale pokud získá pevné a kvalitní základy angličtiny a bude je to bavit, dosáhnete téměř maxima, kterého v našich podmínkách docílit jde.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře