Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Barefoot – dětské nožičky bez botičky

Datum přidání: 7. 6. 2016
Míša

Píše Míša

Barefoot – dětské nožičky bez botičky

Snažím se udělat si přehled, zvážit každé pro i proti a hlavně naslouchat dětem. Spíš než o naslouchání je to možná o pozorování a o vnitřní intuici a nezbývá mi než doufat, že jsem se vydala na cestu správnou, bezpečnou a prospěšnou pro své děti.

Roční dítě toho příliš nepoví, ale už na něm samotném je znát, že nejlépe se cítí bez bot. Sundavání ponožek a zbytku oblečení je i pro Julinku klasika :-). Rozhodla jsem se u ní na první boty počkat, neustále to odkládala až jsem zjistila, že je jí takhle dobře, že je šikovná a hlavně to, že nohou neskutečně pracuje. Na první pohled by se to nedělo, kdybych jí nohu svázala do boty.

Julinka se navíc rodila koncem pánevní (rozuměj první spatřil světlo světa její zadek :D ) a už z pupíku si přinesla mírně deformované nožky, které se ale růstem rovnaly. Ani tak ale ještě nemá prstíky srovnané a na první pohled je jasné, že i elastická ponožka překryv prstíků jen zhorší. Většinu času je tedy bosa a zatím jsme všichni tuze spokojení.

Část z Vás jistě zná, a kdo ne tak dnes pozná, specializovanou fyzioterapeutku Lucii Alblovou. Byla tak laskavá, že si našla ve svém nabitém programu čas a odpověděla mi na pár otázek týkajících se právě dětské nožičky a jejímu vhodnému obutí.

Ahoj Luci, mockrát děkuji, že si přijala mé pozvání. My se vzájemně známe, mohla bys něco málo o sobě říci i čtenářům našeho blogu?

Jsem dětská fyzioterapeutka a pracuji v privátní ambulantní praxi v Praze na Proseku. Jsme zaměřeni na Vojtovu reflexní terapii a na správný vývoj dětských nožiček.

Jaké spektrum dětí vídáte a kde je ta hranice, kdy se dá dětská noha ještě naší aktivitou vrátit k fyziologické normě?


Našimi pacienty jsou převážně děti od narození do 18 let. Navštěvují nás zejména tři skupiny malých pacientů.

Tou první jsou miminka s projevem nefyziologického psychomotorického vývoje, tedy převážně predilekce, hypotonie/hypertonie, opoždění motorického vývoje, poporodní traumata – torticollis, paréza brachiaálního plexu, centrální koordinační poruchy, asymetrie, vývojové vady kyčlí, pes eqinovarus atd.

Druhou skupinou jsou větší děti od předškoláků po pubescenty. Ti nejčastěji přicházejí s vadným držením těla, skoliosou, plochonožím, varositou kotníků, kolen, nebo, naštěstí méně často, po úrazech.

Ještě zbývá třetí, nejméně početná skupinka – jsou to děti se vzácným onemocněním, ať už nervosvalovým, DMO, parézy atd.

Mám dítě, které začíná chodit – měla bych mu boty pořídit a jaké? (beru v úvahu, že se doposud batole nevyvíjí pod obrazem hyper ani hypotonu – tedy beru předpoklad normotonicke, jinak zdravé dítě s motorickým vývojem v mezích normy)


Na pořízení botiček pro začínajícího chodce je vždycky dost času :-) I když je těžké odolat nabídce roztomilých minibotiček, dítě, které se zvertikalizovalo do stoje a začíná se pouštět do světa po svých vratkých nožkách žádné boty nepotřebuje. Stejně jako se rozvíjí úchopová funkce ruky, kdy ve třetím měsíci sahá po hračkách, nyní se rozvíjí úchopová funkce nohy. 

Ano, tohle je jedna z věcí, které jsem si u obou holek všimla. Noha pracuje neustále, na každém povrchu, při každém pohybu. Na Nele mě překvapilo o kolik je šikovnější, když boty nemá. Zajímavá je noha v chůzi po schodech, tohle by v žádné botě možné nebylo. Navíc úchopová funkce nohy je u ní skvělá i proto si je bez bot jistější. 

Bohužel ne vždy to jde, aby bylo dítě bez bot. Ať už v nepřízni počasí nebo doma na studených dlažbách, když stůně…


Pokud máte doma zimu a nemůže být zcela bosé (i když je to pro propricepci nejideálnější), dejte mu protiskluzové ponožky nebo ponožky podšité kůží. Na ven zatím bohatě postačí kožené capáčky – pozor, je důležité, aby dobře seděly, nikde netlačily ani nebyly příliš velké! Dobře poslouží i staré ponožky.

Později pro zdatnější chodce v chladnějším období vybírejte botičky:

  • lehké
  • bez podpory klenby
  • maximálně ohebné ve všech směrech
  • bez vyvýšené paty
  • bez zvednuté špičky
  • dostatečně široké v oblasti prstíků
  • ideální nadměrek se uvádí 1,2cm
  • do šířky by měla být vůle 1-2mm z každé strany.

Proč měkká bota a kam se ztratila fixace kotníku? Jak je možné, že se takovou dobu tradovalo a drželo pravidlo „vysokých bot“ přes kotníčky a po třetím roce pak striktní předpisy podpůrných vložek pro plochonoží?

Jak jsem uvedla výše. Lidská noha je vývojem 2 mil. let dovedena k naprosté dokonalosti. Všechny svaly, kosti, klouby fungují v dokonalé souhře, ale pouze tehdy, když k tomu mají podmínky. Moderní obuv je záležitostí max. 200 let a od té doby lidstvo trpí vadami a bolestmi nohou jako je plochonoží, kuří oka, otlaky, vbočené palce, plantární fascitis, ostruhy patní kosti… Většina valgosit kotníku není primárně způsobena vadou nohy, je třeba hledat příčiny ve vyšších etážích.

Nejčastěji nacházíme slabé břišní svalstvo, zejména šikmé řetězce, z toho plynoucí vysazení pánve (ventrálně), vnitřní rotaci kyčlí, kolen a následně vpadlé kotníky. V praxi jsou nejčastěji aplikovány tvrdé ortopedické vložky s podporou klenby a pevná kotníková obuv. A on se stav stále nelepší….noha nepracuje, svaly ještě více ochabují, chodidlo ztrácí svou funkci, je znemožněn odraz prstců… Ano, jsou i stavy, kdy je centrace patní kosti vložkou indikována. Zejména extrémní valgosita při vertikalizaci – stoupání si u opory. Dle posledních výzkumů má zde vložka nejlepší efekt, aby se kosti i vazy zatěžovaly ve správné poloze. Samozřejmě ruku v ruce se cvičením! Stejný výzkum ukázal, že podpůrné vložky pro planovalgus (plochonoží), aplikované po třetím roce věku (jak je u nás běžně zvykem) žádný efekt nemají.

Samozřejmě je třeba posoudit celkový stav pohybového aparátu, vzít v úvahu hypotonii, zhodnotit pohybový režim a zátěž dítěte během dne atd. Ale i tady je možné najít kompromis – vložka pouze při vyšší zátěži, únavě, pouze částečná korekční pomůcka v oblasti paty – pro centraci patní kosti se zachováním prostoru pro prsty a ohebností…je třeba najít ideální cestu :-) 

Vy jste pořídili podoskop, jak vám pomáhá?

Je to výborný pomocník. Právě díky podoskopu můžeme dobře odlišit, zda se jedná opravdu o plochonoží, nebo je problém ve valgositě kotníků, vidíme rozložení zátěže, zda dochází k zatěžování prstců, maminky to názorně vidí a je pak dobře viditelné zlepšování stavu.

Častý názor odpůrců či skeptiků k „neobouvání“ je, že Praha a města všeobecně nejsou svým terénem vhodná k chůzi na boso, kde je pravda?


Pokud našlapujete a odvalujete chodidlo správně, není třeba se tvrdých povrchů bát Jak říká Clara Lewit, naše učitelka: „Ne dopad, ale kladení“. Vystihuje to vše.

Když si bude chtít maminka víc nastudovat a o problematiku se zajímat, máš nějaký osvědčený zdroj? Jsme zahlceni články o „neobouvání neboli barefootu“ od zastánců i odpůrců, ale zdroje pak bývají pochybné…kde se dovím relevantní informace, kterým mohu důvěřovat?


Nikdo vám nedokáže říci, co je správné a jak to má být. Každý sám se musí rozhodnout, sám hledat svou cestu. Nejvíc objektivních informací získáte od svých dětí. Nesmějte se, je tomu tak. Podívejte se na pohyb bosého dítěte. Vidíte, jak noha při každém kroku pracuje? Jak hledá a nachází oporu, stabilizuje se, odvaluje a odráží se, všechnu tu souhru, dynamiku a harmonii?

 A teď to dítě obujte do tvrdých bot. Je z něho robot? Zakopává? Dupe na patu? Šmajdá? Kam se poděla ona harmonie a ladnost pohybu?

Z „papírových“ zdrojů doporučuji zejména časopis „Umění fyzioterapie“, jehož první číslo je celé věnováno dětským nohám.

Velmi mnoho cenných informací a prázdninové čtení k tomu najdete v knize Zrozeni k běhu (McDougall) – originál Born to run se dá sehnat také.

Dále Daniel Howell – Naboso – 50 důvodů, proč zout boty.

A samozřejmě jsou různé semináře, které mají tu výhodu, že se můžete zeptat na to co vás konkrétně zajímá. Také nějaké chystáme :-)

Luci mockrát děkuju za Tvůj čas a spoustu informací ověřených odbornou praxí. To celé je pro mě víc, než kdybych měla po večerech pročítat internet. Dnes najdeme plno materiálů snad ke každému tématu, nevýhodou internetu však je spolehlivost a odbornost takových informací.Takže znovu díky za názor, který já osobně velice beru.

Pokud byste chtěli s Luckou cokoli probrat nebo sledovat její práci, můžete se připojit na její facebookovou stránku –

A na této cestě já nyní jsem. Občas sice dojdu na rozcestí, kde váhám kudy kam, ale vždy se zadívám na holky a ony mě vedou dál svou cestou bez bot. A když už nějaké obout musíme, takhle to děláme my.

Julinka 14 měsíců

Julince jsem na její první sezónu pořídila capáčky Afelo. Kožené, vcelku vzdušné a ač je Juli ani trochu nešetří, drží naprosto skvostně.

Do chladného počasí ideální a jsem moc ráda, že se podařilo trefit velikost podle rozměrů, protože jsme kupovali přes internet. Tyhle konkrétní jsme pořídili TADY. A cena je na první „botičky“ víc než příznivá.

Každý den mě venku potvrzuje, že když ne bosa, tak capáčky jsou lepší volba než by byla pevná bota.

 A co je víc, než spokojené dítě? No, možná spokojená máma :D

Nelinka – 3 roky

U Nelinky už je ale obouvání trochu těžší. Bosa je v současnosti nejšťastnější, ale jak přijde na boty, ráda by si je vybrala sama. Boty na plavčo byl hodně boj.

Každé dítko na jejich plavání má totiž crocsy a jim podobné, které samozřejmě pozornost dětí získají. A protože výjimka potvrzuje pravidlo, jsou boty k vodě jediné, které si může vybrat sama a je šťastná, že je má. Opět v nich vlastně jen chodí okolo bazénu a pak hop do vody, takže mi její šťastný výraz za to stál a tady jsou. Tyhle konkrétní bazénovky COQUI jsme vybraly TADY, když jsme brali Jůle i capáky.

Nejsem dokonalá, nejedu striktně po barefoot kolejích, ale hledám kompromis mezi mým a dětským názorem. Skvělé je, že v nich Nelča neuklouzne, pásek vzadu hezky drží nožku a ani trochu nevadí, že jí jsou zatím asi o číslo větší. Žádné sprinty v nich nedělá a jsou k vodě bezpečné.

Tak tohle je naše prozatímní cesta. Ať už každý obouváme nebo ne, jsem si jistá, že se snažíme o jedno a to samé, o zdraví našich dětí. Ať už se přikláníte k jakékoli variantě, schválně zkuste tu druhou a pozorujte jestli bude Váš poklad spokojenější a šikovnější nebo naopak. To řekne mnohé za Vás a za spoustu článku z internetu.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře