Bojíte se o své děti? Máme pro vás pár vychytávek, které mohou pomoci

Datum přidání: 7. 2. 2019

Před narozením miminka se snažíme dělat vše pro to, aby přišlo na svět zdravé. Po porodu přichází kromě štěstí i obavy, aby se něco špatného nestalo. Čím je dítě starší, tím na něj číhá více nástrah. S věkem je samostatnější a už jej nemůžeme mít pod dohledem 24 hodin denně…

Někteří rodiče si rizika nepřipouští, věří, že vše půjde, jak má. Jiní ale mohou trpět oprávněnou obavou, kterou chtějí eliminovat. Další skupinou jsou pak ti, kteří jsou nadmíru úzkostní a své dítě chrání až příliš. Co vše můžeme udělat pro bezpečí a zdraví našich dětí, co je v pořádku a kdy je to zbytečné, nebo za hranicí „selského“ rozumu?

Monitor dechu hned od narození

Jakmile se miminko narodí, setkáváme se již běžně s podložkami monitorujícími dech. Pokud by došlo k zástavě dechu, upozorní nás hlasitým tónem. V porodnici je možné si je půjčit za cca 900 Kč na půl roku, záleží samozřejmě na podmínkách konkrétní porodnice.

 

Z druhé ruky bychom je neměli pořizovat, již nemusí být kalibrované. Pořiďte buď novou, anebo si ji vypůjčte. Tento typ sledování zdraví dítka není nevyhnutelný, pokud nebyly u potomka s příchodem na svět ani po porodu komplikace, má běžné míry, je narozeno v termínu, postačí, když budete dodržovat spánek na vyvýšené podložce, nedávat dítko na bříško, udržovat pokoj v chladnější teplotě (na noc) …

Pokud podložku přece jen chcete, instalujte ji do postýlky hned po příchodu z porodnice, abyste ji využili co nejvíce. Jakmile se dítě v noci přesouvá po postýlce samo, ztrácí svou funkci.

Bezpečná postýlka

Dalším bezpečnostním, ale také zútulňujícím prvkem do postýlky je mantinel. Ušít nebo koupit jej můžete v různých rozměrech. Nejenže dělá postýlku pro dítě útulnější, má větší pocit jistoty, než když je postýlka otevřená, ale brání dětem v úrazech spojených s prostrčením nohou, rukou nebo bouchnutí se do hlavičky.

Máte-li vysunovací šprušle, aby mohlo dítě z postýlky samo vylézt, nevyndávejte je, dokud není dítě dost vyzrálé a nehrozí vypadnutí.

Pozor na elektřinu, rohy, šuplíky, sporák…

Dalším vybavením, které pořizujeme plošně jakmile děti rostou, jsou záslepky elektrických zásuvek. Děti rády strkají nejen prsty, ale i předměty do čeho se jen dá, a zásuvky nejsou výjimkou. Je lepší zásuvku zaslepit i v případě, že na ní máte vypínač, kterým vypnete přívod elektřiny. Dítě jej poměrně lehce zmáčkne, zapne a neštěstí je na světě.

Praktické jsou i chrániče rohů stolů, skříněk… Mají různé podoby, mohou být nápadné i jednoduché, téměř neviditelné.

V mnoha obchodech najdete bezpečnostní prvky určené hlavně do kuchyně. K nim patří i malé pomůcky bránící dětem otevření šuplíků nebo skříněk. Anebo trouby.

Chůvička bez snímání obrazu i s ním

To, co pořizujeme pro nejmenší i batolátka je elektrická chůvička. Zvolit si můžete z mnoha typů – jednoduché umožňují poslouchat spící dítě, lepší umožní promluvit na ně na dálku. Další mohou být vybaveny malým monitorem, kdy dítě i vidíme. Chůvičku pořídíte již od cca 500 Kč, záleží na jejím dosahu a funkcích, které nabízí.

Virtuální bezpeční pro větší děti

Pro děti od cca 4 let pomalu začíná být běžné hrát si na internetu. Je dobré nastavit stránky, na které se dítě dostane a všechny ostatní mu budou blokovány. Reklamy, upoutávky, bannery jsou lákavé a dětské prsty se rychle naučí klikat a dostat se někam jinam, než kde jsme jim dovolili si hrát. Samozřejmě nejlepší je, když s dítkem trávíte čas na internetu společně.

Když začnou děti chodit do školy a ven samy

Další praktickou vychytávkou, kterou používají spíše úzkostlivější rodiče, je aplikace, která umožňuje sledovat, kde se pohybuje jiná osoba. Pokud už používá vaše dítko telefon, snadno podle něj během okamžiku zjistíte, kde přesně vaše ratolest je.

Zlepšujte povědomí dětí o nebezpečí

Tak, jak děti rostou, bychom je měli seznamovat s nebezpečím, které jim hrozí. Je lepší jim otevřeně říct, co by se mohlo stát, než mlčet a doufat, že daná činnost dítě nenapadne. Není dobré dítě separovat od všeho naprosto striktně. Např. vést je pouze ke zdravé stravě, nedovolit jim pomáhat s úklidem, aby si nezpůsobili vyrážku běžným saponátem, nedovolit jim pomáhat nám v kuchyni, aby se nepořezali. Větším školákům nedovolit jít samotným do blízkého obchodu, aby se neztratili nebo je nesrazilo auto… Tím byste bránili rozvoji jich samotných, jejich samostatnosti a připravovali byste je o mnohé zážitky.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Mateřská dovolená v roce 2019 a její výpočet

Mateřská dovolená je bezpochyby spojena s radostnými situacemi. Jedinou chybkou v jinak veselém období je povinnost řešit peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Jak ji získat a jak na výpočet mateřské v roce 2019? Celý článek

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Komentáře