Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Bolest bříška může děti trápit z různých příčin. Už jste slyšeli o invaginaci střeva?

Datum přidání: 17. 12. 2019

Není snad rodič, který by se někdy nesetkal s tím, že si jeho dítě stěžuje na bolest bříška. Přestože to ve většině případů není nic vážného, neměli bychom tyto signály podceňovat. Někdy totiž můžou znamenat vážné onemocnění, tzv. invaginaci střev.

Možná o invaginaci slyšíte poprvé, ale věřte, že se nevyskytuje jen sporadicky. Invaginace je akutní břišní příhoda, která pacienta ohrožuje na životě. Při invaginaci dochází k zasunutí části střeva do sousedního úseku.  Pokud se nevrátí zpátky, přiskřípnou se cévy v zasažené oblasti a naruší se průtok krve. Střevní stěna tak začne odumírat vlivem nedostatečného okysličení. Může tak dojít k zánětu, otravě krve nebo k protržení střeva.

Jak se invaginace projevuje

Mezi neohroženější skupinu patří malé děti ve věku od šesti měsíců do dvou let. Neznamená to však, že starších dětí a dospělých se invaginace netýká. U miminek je zrádné, že ještě neumí svou bolest popsat a rodiče ji mohou zaměnit za koliku. Invaginace se projevuje prudkými bolestmi břicha, které jak rychle přijdou, tak odezní.

„Dominantním klinickým příznakem invaginace je bolest a zvracení. Bolest vzniká náhle, má kolikovitý charakter a často je doprovázena zvracením. Stolice pacienta jsou s příměsí hlenu, krve nebo rosolu malinové barvy. Při palpačním vyšetření břicha může být hmatný invaginát jako tuhá válcovitá resistence, který je obvykle lokalizovaný v pravé polovině břicha – tzv. Danceův příznak. Při důležitém vyšetření per rectum je často na rukavici přítomna stolice s hlenem a krví. Podezření na invaginaci je spolehlivě potvrzeno sonografickým vyšetřením,“ popisuje je svém článku v magazínu Pediatrie pro praxi Mudr. Jiří Reitinger z Dětské kliniky LP UP a FN Olomouc.

Příčiny invaginace

Příčiny vzniku invaginace jsou až v 90 % nezjištěné. Mezi onemocnění, u kterých může nastat invaginace, patří cysty, leukémie nebo střevní polypózy. Často se uvádí, že mezi faktory, které se mohou podílet na vzniku invaginace, patří různé nutriční změny, kdy například dítě přechází z mléčné stravy na kašovitou, nebo může vzniknou při infekci zažívacího traktu.

Léčba invaginace

Invaginace se většinou řeší neivazivními zákroky - hydrostatickou nebo pneumatickou desinvaginací. V případě hydrostatické léčby se narovnání střeva provádí tlakem vodné kontrastní látky, která je vpravena do těla spícího dítěte konečníkem. Lékař sleduje kontrastní látku a její cestu na rentgenu. Nálev se rozlije po střevě, zobrazí invaginaci a tekutina může zaklíněné střevo vysunout a celý stav tak vyřešit. Při pneumatické desinvaginaci se střevo napřimuje do původní pozice tlakem vzduchu. Pokud se invaginace střeva takto šetrně nevyřeší, je nutné provést chirurgický zákrok v dutině břišní.

I v případě šetrnějšího zákroku zůstává dítě pár dní v nemocnici na pozorování. Je nutné, aby dodržovalo klidové režim, který poté pokračuje i v domácí léčbě.

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky… Celý článek

Lymská borelióza přichází často pár týdnů po napadení přenašečem

Mezi infekční onemocnění, kterých je velká řada, patří i lymská borelióza. Vyvolávají ji bakterie Borrelia burgdorferi a do našeho těla se dostává ze zvířat. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale i blecha, ovád, komár nebo bzikavka. Celý článek

Komentáře