Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Čarujte s vnitřním prostorem

Datum přidání: 4. 11. 2013
Gabriela Nováková

Píše Gabriela Nováková

Čarujte s vnitřním prostorem

Minulý měsíc jsme řešili barvy. Dnes se vrhneme na triky s prostorem.  Barvy opět nebudou chybět, budeme se s nimi učit kouzlit tak, aby pokoj zvětšily, zmenšily, snížily či zvýšily strop. Kouzlit se samozřejmě dá nejen s barvami, ale také tapetami či textilem či samotným nábytkem v interiéru. Doplňky, které by vám při zútulnění vašeho bydlení mohli pomoci, můžete najít i na Proděti.cz.

Každý bojuje určitým způsobem s prostorem, který obývá. Většinou ta největší místnost je určena pro společenský nebo-li obývací pokoj, dále člověk řeší, kde bude dětský pokojíček a kde ložnice. Určitě se řiďte několika pravidly

  1. Světová strana – dětský pokojíček je ideální na jih nebo jihozápad, ložnice zase na sever
  2. Množství denního světla – dětský pokojíček více, ložnice méně
  3. Prostor pro jednu osobu je optimální 8m2 – zvažte tedy počet dětí versus rozměr místnosti.

Tak teď už víme, kde bude dětský pokojíček, bohužel však jeho proporce nejsou ideální.

A s jakými požadavky od klientů se setkávám nejčastěji?

  1. Potřebuji zútulnit prostor, který je příliš velký
  2. Potřebuji snížit strop
  3. Potřebuji trochu prostor nafouknout
  4. … zkrátit místnosti
  5. … prodloužit místnost
  6. … zúžit či rozšířit

Dětský pokojíček zútulníte, když vymalujete strop stejnou barvou jako stěny. Pokoj bude kompaktní. Dalším kouzlením je barva podlahy. Čím tmavší, tím útulnější. Naopak, když necháte vše v bílém závoji nebo obecně lze říci stejné barvy včetně stropu, bude prostor působit větší. Pokud tedy máte malý prostor, nesnažte se vymalovat stěny pokojíčku barvami jednu či dvě stěny za každou cenu. Zkuste pracovat s doplňky a textilem na zemi.

Bude-li jedna stěna tmavší nebo sytější než ostatní bude se vám zdát blíž a naopak, pokud jednu stěnu natřete na světlejší barvu bude se vám zdát dále.

Snížení stropu docílíte, pokud ho vymalujete tmavší barvou nebo sytějšího odstínu stěn. Pokud zároveň se snížením stropu, chcete rozšířit prostor, stejnou barvou jako je strop, namalujte ještě cca 20 cm pruh na stěnách nebo až po horní okraj okna. A opět naopak, pokud chcete strop zvýšit, tak strop vymalujte světlejší barvou než ostatní stěny.

Pruhy či vzory umí v prostoru dětského pokoje také krásně kouzlit. Svislé pruhy vám místnost zvýší a zúží, horizontální pruhy naopak rozšíří a sníží. Pozor však, pokud použijeme tento efektivní nástroj, jakým pruhy bezesporu jsou, buďte střídmý v dekoracích!

 Pokud dětský pokojíček působí úzkým a protáhlým dojmem, použijte na zadní (vzdálenější) stranu velký vzor než na ostatních stěnách. A pokud chcete, aby čtvercová místnost nevypadala jako krabice, dejte na zadní stranu menší vzor než na ostatní stěny.

V pokojíčcích bývají běžnými komoditami lůžko, úložné prostory na hračky a na oblečení, stůl a židle. Pokud vše zmíněné umístíte na zem v malém prostoru, pokoj tím samozřejmě o hodně zmenšíte. Zkuste například umístit polici na hračky na zeď.

Mezi dekorační trik patří určitě tzv. triáda. Stejný vzor, který se opakuje 3krát na věcech, které jsou blízko u sebe.

Dětský pokoj je prostor pro děti, nikoliv pro rodiče. Dětský prostor je důležité velmi dobře promyslet, jelikož je to místo, kde se děje vše, zábava, hra, spánek, relaxace. Pokoj by měl být odrazem osobnosti dítěte, přizpůsobený velikosti a stáří dítěte.

Jedna z ukázek mé realizace dětského pokoje, který je opravdu malinký. Optické prodloužení a zvětšení místnosti bylo docíleno tím, že kolem okna byl ponechán bílý pruh. Ostatní stěny včetně stropu byly vymalovány pastely zelené a žluté.

Pracujte s prostorem opravdu opatrně, ale nezapomeňte, že dotvoření prostoru samotnými dětmi je důležité až nezbytné!

Pokud máte doma alergika, těšte se na další článek od naší designérky Gabriely, která vám tentokráte poradí, jak přizpůsobit domov tomuto onemocnění. Prozradí vám, jaké postupy a materiály doma využít, aby byl pobyt alergika uvnitř domu co možná nejpříjemnější. V případě jakýchkoliv dotazů se neváhajte na nás obrátit v diskuzi pod článkem.

Podobné články

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré vědět... Celý článek

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu... Celý článek

Píše Michaela Černá

Proč je důležité číst recenze zaměstnavatelů?

Hledáte novou práci? Doporučujeme zjistit si co nejvíce informací o firmě, kam hodláte nastoupit. Jaké benefity společnost nabízí, jak vypadá pracovní prostředí, nebo jaké jsou vztahy na pracovišti a tak dále. Pokud ovšem ve firmě nikoho neznáme... Celý článek

Komentáře