Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Datum přidání: 20. 3. 2020

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí, průběh nemoci je u většiny lidí mírný.

Zprávy čtěte jednou za den, dodržujte vše pro vaše zdraví a snažte se z této nečekané situace něco získat. Třeba tím, že si rozvrhnete dny, které musíte strávit doma tak, aby vám přinášely radost. Kdy se vám zase znovu podaří být se svými nejbližšími doma, aniž byste museli čerpat dovolenou, nebo byli nemocní?

Upevňujte rodinné vztahy

I když nemůžeme navštěvovat širší rodinu, můžeme se plně věnovat těm, se kterými sdílíme společnou domácnost. Partnerovi, dětem, prarodičům. Zahrajte si stolní hry, karty, vytáhněte nafukovací bazének a překvapte děti koupáním kdekoli, kde je v domě teplo a bazének se vám tam vejde. Děti budou vážně nadšené!

Také si vyprávějte. Věčně nestíháme, často říkáme později… Teď je ta správná doba na povídání si. Zavzpomínejte na to, jak se vaše děti narodily, popište jim odjezd do porodnice, pobyt v porodnici, velmi rády to poslouchají. Vyprávějte o svém dětství, o babičce, dědečkovi, zavzpomínejte na zážitky s tetou či strýcem dětí… Partnerovi můžete připomenout, jak jste se seznámili, co jste si o něm v první chvíli mysleli, co jste o něm věděli z dřívějška… Anebo zavzpomínejte na své první auto, na výlety se spolužáky, na vaše největší průšvihy…

Stejně tak můžete plánovat další dovolenou u vody, hory, můžete přemýšlet o tom, co letos vysadíte na zahrádce, jak zvelebíte domov, co koupíte k narozeninám někomu, koho čekají kulatiny atd.

Skvělé je i vyprávění si vtipů včetně zapojení dětí. Hezké chvíle vás potkají i při prohlížení si fotografií.

Vařte spolu, pečte, jestli máte vše potřebné, vymalujte dětem pokojík, objednejte fototapetu nebo tapetu s obrázky, které děti milují a zkrášlete jim prostředí, kde denně tráví spoustu času.

Věnujte se sami sobě

Nezapomínejte na sebe. Chyběl vám do teď čas na vyšívání, čtení, hraní na hudební nástroj, učení se jazyka nebo jen masku na obličej…? Vytáhněte potřebné propriety a pusťte se do toho. Jestli vás váš starý koníček chytne, bude vám skvělým společníkem i poté, co se situace u nás vrátí do normálu.

Jestliže nemáte na starost děti, víc spěte, dopřejte si dlouhou horkou vanu, choďte klidně celý den v pyžamu, pusťte si filmy, na které jste se chtěli podívat, ale nebylo kdy, jednoduše vychutnávejte chvíle, kdy nemáme chodit ven. A snažte se brát situaci nikoli tak, že nemůžete, ale nejdete ven pro vaše dobro, sami to tak chcete, protože se chcete chránit.

Zlepšete se v moderních technologiích

Pokud máte chytrý telefon, začněte využívat aplikace, které vám umožní bezplatně telefonovat svým blízkým, nebo se s nimi spojit videohovorem. Instalovat je můžete i do počítače. Teď tyto aplikace nacházejí to pravé využití. Komunikujte přes sociální sítě s těmi, které nemůžete navštívit, byť byste chtěli. Na internetu najdete spoustu srozumitelných návodů, kterým porozumí i ti, kdo si s technikou zrovna netykají. Nebojte se a pusťte se do zjišťování, jak se kdykoli a zdarma spojit s okolím. Teď na to máte dostatek času.

Hledejte v nepříznivé situaci pozitiva. Je jich mnoho. Stačí se zamyslet. Na všem negativním se dá najít mnohé dobré, i když se to tak na první pohled nemusí zdát.

Podobné články

Režim školáků v karanténě. Jak zvládat přípravu do školy, domácnost a práci?

S nečekanou situací, kdy byly náhle uzavřeny školy, se musíme my i děti naučit pracovat. Není to vždy jednoduché. Děti nejsou zvyklé dodržovat školní režim v domácím prostředí. Rodiče často musí/mohou pracovat z domova tzv. home office a zároveň... Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Rozvod a děti. Na co se připravit?

Rozvod je v dnešní době bohužel poměrně častá věc. Rozvádí se aktuálně asi 45 % párů a průměrná délka manželství je něco málo přes 13 let. Mnoho z nich má děti. Ať už jde o děti v jakémkoli věku, i jich se rozvod velmi dotýká. Celý článek

Komentáře