Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Čekáte na miminko a ono stále nepřichází? Co když je to v hlavě…

Datum přidání: 23. 7. 2017

V posledních dnech proletěla médii zpráva, že Česko zasáhla epidemie neplodnosti. Centra asistované reprodukce u nás rostou jako houby po dešti, úroveň lékařské péče je v tomto směru na velmi vysoké úrovni. Také proto je Česko jednou z nejvyhledávanějších zemí v rámci tzv. reprodukční turistiky. Přesto až 1/3 párů odchází z center asistované reprodukce s diagnózou tzv. neobjasněné příčiny neplodnosti. Přeneseno do čísel – jsou to až tisíce párů ročně. 

Co to přesně znamená?

Představte si, že oba partneři jsou po zdravotní stránce naprosto v pořádku, případně za pomoci lékařů úspěšně překonávají fyzické překážky. Na miminko se oba na první pohled těší a dělají všechno možné i nemožné pro to, aby vytoužený potomek přišel co nejdříve na svět. V podstatě neexistuje žádný objektivní důvod, proč se ženě nedaří otěhotnět, jenže miminko si dává načas. Pokusy o umělé oplodnění jeden za druhým selhávají. V čem je problém?

Moderní doba s sebou nese spoustu skvělých vymožeností, ale také spoustu úskalí. „V mašinérii hormonální antikoncepce, všemožných vyšetření a lékařských zákroků často zapomínáme, že vznik nového lidského života není jen pouhou fyzickou záležitostí. Pouhým spojením dvou buněk. Aby přišel na svět zdravý člověk, který bude schopen prožít plnohodnotný život, musí se potkat několik důležitých faktorů. Je potřeba pečovat nejen o fyzickou stránku, ale také o tu emocionální, duševní. A na to se bohužel zapomíná. Jenže právě psychická rovina sehrává v touze po miminku zásadní roli,“ upozorňuje Soňa Uhrová, autorka projektu Když miminko nepřichází. Jako Fertility kouč se věnuje práci se ženami, které čekají na vytoužené miminko déle, než by si přály.

Psychika hraje v touze po miminku naprosto zásadní roli

Příčin, proč se nedaří, může být nekonečně mnoho. Proces rozmnožování je ovlivněn řadou nevědomých vzorců chování, které hrají rozhodující úlohu v tom, zda se nakonec rodiči staneme či ne. Třeba neošetřená emoční zranění z dětství, neodtruchlená traumata, pocity ohrožení, nebo nevědomé vzorce chování, které si neseme celým životem. To vše může dávat hlavě signál, že příchod dítěte na svět může pro jednoho z partnerů znamenat ohrožení. Přesto, že si miminko oba z celého srdce přejí. Pokud se ale jeden z partnerů nevědomě rodičovské roli brání, k početí obvykle nedojde.

„Pokaždé je potřeba promluvit s oběma z partnerů, pokud se jeden z nich ač nevědomě rodičovské roli brání, k početí většinou nedojde. Důvodem může být dlouhá rodová historie, nebo nevyjasněný vztah k jednomu z rodičů. Příchod miminka může pro jednoho z partnerů představovat určité ohrožení v partnerském vztahu, nebo jsme prostě po dítěti nikdy upřímně netoužili a bojíme si tuto skutečnost přiznat. Příčin může být nekonečně mnoho. Důležité je nefunkční vzorce nevědomého chování odhalit a pod odborným dohledem zpracovat,“ doplňuje Soňa Uhrová.

S návštěvou centra asistované reprodukce tlak sílí

Další velkou psychickou zátěží je zahájení léčby v centru asistované reprodukce. Dostáváme se do mašinérie nepříjemných vyšetření, musíme se srovnat s ne vždy příjemnými zprávami o zdravotním stavu, podstupujeme hormonální stimulaci a ne vždy se hned na první pokus zadaří. Ženy jsou na to často sami, často informace dostávají dost necitlivým způsobem, bojují s neúspěchem, můžou se na svoje tělo zlobit, protože nefunguje, jak má.

Nemají se komu svěřit, probrat své pocity. A tlak sílí. Marně hledají bezpečné místo, kde by se mohly v klidu vyplakat. Takové místo může poskytnout právě fertility kouč, který bez hodnocení a odsuzování ženu podpoří na její cestě, po které se rozhodla jít. Pomáhá vrátit do procesu rozmnožování duši. A to je někdy opravdu hodně. Protože psychika a emoční rovina hrají v touze po miminku naprosto zásadní roli, ať už se snažíte přirozeně nebo za pomoci lékařů.

Jak fertility kouč pracuje?

Stres a také právě řada emočních zranění a bloků má tendenci ukládat se u žen právě v oblasti pánve. Pánevní dno je vlivem stresových faktorů stažené a v podstatě se brání usazení vajíčka v děloze. Je to přirozená obrana organismu. Proto je důležité naučit se s pánevním dnem pracovat. „Pomoci může meditace, dechové cvičení, tanec, hormonální yoga, škola pánevního dna, nebo koučovací techniky, kdy se žena spojí se svým pánevním dnem, naváže s ním kontakt, poděkuje jednotlivým ženským orgánům za to, jak vše úžasně zvládají. Vítáme vše, co pomůže obnovit a rozproudit ženskou energii,“ popisuje práci se ženami Soňa.

„Důležité ale je, vybrat si jednu metodu, která nejvíce vyhovuje a bude vás bavit! Ženy často vyhledávají všemožné aktivity, dělají je současně, zabřednou do kolotoče všeho možného a výsledek nepřichází. Naopak narůstá napětí a frustrace. Věnujte raději čas sami sobě, potřebujete načerpat sílu pro nadcházející dny. Pečujte o sebe a dovolte také ostatním, aby se o vás v tomto období mohli postarat. Veškerou energii teď budete potřebovat pro sebe. Uklízení počká, dopřejte si raději bylinkovou koupel!,“ doporučuje fertility koučka.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne? Celý článek

Komentáře