Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Celiakie je nemocí na celý život, ale díky bezlepkové dietě ji můžete mít pod kontrolou

Datum přidání: 4. 11. 2019

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie je nevyléčitelná. Díky správné dietě se však s ní dá žít plnohodnotný život. Celiakie má mnoho forem, které závisí na věku pacienta. S kvalitou a množstvím lepku ve stravě se mění i projevy choroby.

Hlavní příčinou a spouštěcím mechanismem celiakie je reakce organismu na lepek – bílkovinu obilovin, která je odolná ke štěpení kyselinou solnou žaludku i enzymy slinivky břišní. Reakce spustí zánětlivou reakci, podobnou jiným chorobám autoimunity. Tato reakce se spouští do několika hodin po kontaktu s lepkem a postupně vede probíhajícím zánětem k ničení střevních buněk, jejichž hlavním smyslem je vstřebávání živin.

Celiakie je geneticky podmíněné nevyléčitelné onemocnění, které postihuje všechny věkové kategorie. Při výskytu tohoto onemocnění v rodině je nutné vyšetřit sourozence, rodiče i prarodiče.

Jedním z příznaků je podvýživa

„Klasická“ celiakie se vyskytuje jen u 5 % pacientů a postihuje zejména děti předškolního věku. Jejím typickým projevem je podvýživa. Častějšími formami celiakie jsou ty s příznaky nedostatku železa (chudokrevností), ale i jen z afty v dutině ústní, poruchou tvorby skloviny zubů, únavovým syndromem, neplodností atd. Dále je tzv. tichá forma, která nemá žádné příznaky, zjistí se jen z protilátek v krvi nemocného. Potencionální forma je zcela bez příznaků, a dokonce i bez protilátek v krvi a vyskytuje se u rodinných příslušníků pacienta s celiakií.

Celiakie se může projevit v jakémkoliv věku. U dětí se často objevuje po zavedení stravy obsahující lepek. Mezi typické projevy patří průjem nebo plynatost. Děti jsou mrzuté, plačtivé a neprospívají. Výjimkou ovšem nejsou ani dospělí, kterým je toto onemocnění diagnostikováno například ve čtyřiceti letech.

Celiakie a alergie na lepek

Celiakie je často zaměňována za alergii na pšeničnou mouku. V případě alergické reakce je důsledkem otok sliznice tenkého střeva a také kožní reakce, například kopřivka. V takovém případě je nutná také bezlepková dieta, ale ne tak přísná, jakou celiakie. Záleží na souhrnu celkových projevů závislých na množství přijatého lepku.

Lékem je přísná dieta

Celiakie se častěji vyskytuje u všech autoimunních chorob. Jediným a nenahraditelným lékem na celiakii je doživotní přísná bezlepková dieta. To znamená odstranění toxických prolaminů pšenice, ječmene, žita a všech potravin, které mohou obsahovat zbytky těchto prolaminů (E přídavky) z jídelníčku pacienta s celiakií. Tato dieta se musí dodržovat celoživotně. Pokud by to tak nebylo, mohlo by u pacienta dojít k poškození zdraví. Uvádí se, že u osob s neléčenou celiakií může dojít i k laktózové intoleranci, tedy nesnášenlivosti mléka.

 „Synovi diagnostikovali celiakii ve čtyřech letech. Neustále ho totiž trápily průjmy a stěžoval si na bolest bříška. Také byl hodně hubený. Ve čtyřech letech nevážil ani patnáct kilo. Po všech vyšetřeních se ukázalo, že má celiakii. Hned mu byla nasazena bezlepková dieta. Ukázalo se, že má také intoleranci laktózy a je alergický i na banán a rýži. Byla jsem zoufalá, protože jsem nevěděla, co mu mám vařit. Nakonec jsem si koupila bezlepkové kuchařky a začala hledat recepty na internetu. Nyní, po roce a půl, si myslím, že už máme nejhorší za sebou. Syn dokonce už může občas i kysané mléčné výrobky. Nejhorší bylo vysvětlit synovi, že nemůže jíst to, co ostatní děti. Dokonce se stávalo, že mu děti ve školce záviděly jeho jídlo připravené doma. Já jsem se zase musela naučit mít u sebe neustále bezlepkové jídlo. Zatímco dříve jsme vyběhli z domova klidně bez svačiny a koupili si ji v pekárně, dnes musím vše plánovat,“ svěřila se maminka pětiletého Bruna.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře