Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Celiakie je nemocí na celý život, ale díky bezlepkové dietě ji můžete mít pod kontrolou

Datum přidání: 4. 11. 2019

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie je nevyléčitelná. Díky správné dietě se však s ní dá žít plnohodnotný život. Celiakie má mnoho forem, které závisí na věku pacienta. S kvalitou a množstvím lepku ve stravě se mění i projevy choroby.

Hlavní příčinou a spouštěcím mechanismem celiakie je reakce organismu na lepek – bílkovinu obilovin, která je odolná ke štěpení kyselinou solnou žaludku i enzymy slinivky břišní. Reakce spustí zánětlivou reakci, podobnou jiným chorobám autoimunity. Tato reakce se spouští do několika hodin po kontaktu s lepkem a postupně vede probíhajícím zánětem k ničení střevních buněk, jejichž hlavním smyslem je vstřebávání živin.

Celiakie je geneticky podmíněné nevyléčitelné onemocnění, které postihuje všechny věkové kategorie. Při výskytu tohoto onemocnění v rodině je nutné vyšetřit sourozence, rodiče i prarodiče.

Jedním z příznaků je podvýživa

„Klasická“ celiakie se vyskytuje jen u 5 % pacientů a postihuje zejména děti předškolního věku. Jejím typickým projevem je podvýživa. Častějšími formami celiakie jsou ty s příznaky nedostatku železa (chudokrevností), ale i jen z afty v dutině ústní, poruchou tvorby skloviny zubů, únavovým syndromem, neplodností atd. Dále je tzv. tichá forma, která nemá žádné příznaky, zjistí se jen z protilátek v krvi nemocného. Potencionální forma je zcela bez příznaků, a dokonce i bez protilátek v krvi a vyskytuje se u rodinných příslušníků pacienta s celiakií.

Celiakie se může projevit v jakémkoliv věku. U dětí se často objevuje po zavedení stravy obsahující lepek. Mezi typické projevy patří průjem nebo plynatost. Děti jsou mrzuté, plačtivé a neprospívají. Výjimkou ovšem nejsou ani dospělí, kterým je toto onemocnění diagnostikováno například ve čtyřiceti letech.

Celiakie a alergie na lepek

Celiakie je často zaměňována za alergii na pšeničnou mouku. V případě alergické reakce je důsledkem otok sliznice tenkého střeva a také kožní reakce, například kopřivka. V takovém případě je nutná také bezlepková dieta, ale ne tak přísná, jakou celiakie. Záleží na souhrnu celkových projevů závislých na množství přijatého lepku.

Lékem je přísná dieta

Celiakie se častěji vyskytuje u všech autoimunních chorob. Jediným a nenahraditelným lékem na celiakii je doživotní přísná bezlepková dieta. To znamená odstranění toxických prolaminů pšenice, ječmene, žita a všech potravin, které mohou obsahovat zbytky těchto prolaminů (E přídavky) z jídelníčku pacienta s celiakií. Tato dieta se musí dodržovat celoživotně. Pokud by to tak nebylo, mohlo by u pacienta dojít k poškození zdraví. Uvádí se, že u osob s neléčenou celiakií může dojít i k laktózové intoleranci, tedy nesnášenlivosti mléka.

 „Synovi diagnostikovali celiakii ve čtyřech letech. Neustále ho totiž trápily průjmy a stěžoval si na bolest bříška. Také byl hodně hubený. Ve čtyřech letech nevážil ani patnáct kilo. Po všech vyšetřeních se ukázalo, že má celiakii. Hned mu byla nasazena bezlepková dieta. Ukázalo se, že má také intoleranci laktózy a je alergický i na banán a rýži. Byla jsem zoufalá, protože jsem nevěděla, co mu mám vařit. Nakonec jsem si koupila bezlepkové kuchařky a začala hledat recepty na internetu. Nyní, po roce a půl, si myslím, že už máme nejhorší za sebou. Syn dokonce už může občas i kysané mléčné výrobky. Nejhorší bylo vysvětlit synovi, že nemůže jíst to, co ostatní děti. Dokonce se stávalo, že mu děti ve školce záviděly jeho jídlo připravené doma. Já jsem se zase musela naučit mít u sebe neustále bezlepkové jídlo. Zatímco dříve jsme vyběhli z domova klidně bez svačiny a koupili si ji v pekárně, dnes musím vše plánovat,“ svěřila se maminka pětiletého Bruna.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře