Cestování letadlem s miminkem. Tipy a rady na cestu

Datum přidání: 10. 6. 2018

Plánujete letní dovolenou? Rádi byste někam dál, ale nevíte, jestli zvládnete cestu letadlem s miminkem? Napadá vás spousta otázek a neznáte odpovědi? V našem článku se dozvíte to nejdůležitější a můžete směle vyrazit poznávat svět.

Letecká doprava už dávno není tím strašákem, co bývala. Letadlo je běžný dopravní prostředek a cestování je pohodlnější než třeba dlouhá cesta autem. A samozřejmě nejrychlejší způsob, jak překonat dlouhé vzdálenosti. Ovšem jaké je to cestovat s dětmi? 

Cestování s miminkem

Většina leteckých společností přepravuje děti už od dvou týdnů, nicméně lékaři doporučují vyčkat s prvním letem až na čtvrtý měsíc věku. Čím starší dítě je, tím lépe zvládá tlakové změny.

Při vzletu a přistání se doporučuje dítě kojit, příp. dát dudlík, lahvičku. Pohyb v ústech pomůže překonat nepříjemné praskání nebo pískání v uších.

Nebojte se požádat personál, aby vám ohřál mléko či jinou kojeneckou stravu.

Pro všechny děti, tedy i pro ty nejmenší, je potřeba opatřit cestovní pas či svůj vlastní občanský průkaz. Už když budete pořizovat letenky, zjistěte si podmínky dané letecké společnosti a upozorněte je na přítomnost malého dítěte. Také se informujte, jaká zavazadla může mít vaše dítě a případně rovnou nahlaste: kočárek, autosedačku...(autosedačka může být pouze s cetifikací pro letadlo).  

V některých letadlech a především u dálkových letů je možné rezervovat postýlu pro miminko. Ta je využita po dobu letu, při vzletu a přistání musí být dítě připoutáno speciálním pásem u rodiče. Nemusíte se bát, letušky pomohou.

Zdarma můžete létat s dětmi až do dvou let věku (dítě nemá své sedadlo a sedí na klíně rodiče).

Věčné téma aneb tekutiny na palubě

Povolené jsou tekutiny v obalech do objemu 100 ml, kontrolou projdete, když je všechny uskladníte do uzavíratelného průhledného sáčku a celkový objem bude maximálně 1 litr. Mělo by jít o věci, které budete potřebovat po dobu letu, může se jednat o stravu, léky či jiné přípravky. K neobvyklým lékům budete potřebovat i lékařský předpis. Kinedryl či Paralen projdou v malém množství bez problémů.

Pokud budete chtít vzít s sebou na palubu např. kojeneckou stravu, můžete být dle podmínek dané společnosti požádáni o její ochutnání.

Jak to bude s kočárkem?

Kočárek nahlaste při odbavování zavazadel, pokud budete v cizině, můžete využít anglický výraz ,,buggy”. Následně bude kočárek označen, ovšem na rozdíl od ostatních zavazadel si jej budete moci nechat až do nástupu do letadla. Poté bude uložen a ve většině případů opět vrácen při výstupu z letadla, občas je vydán po přistání s ostatními zavazadly. Kočárky, které jdou s ostatními zavazadly, mohou být vydávány v prostoru nadměrných velikostí.

Při dálkovách letech, při přestupu či mezipřistání vám kočárek nikdo ze zavazadlového prostoru nevydá, proto se může hodit šátek nebo nosítko. Jak již bylo řečeno, na vše se informujte před odletem.

Ergobaby Aura Wrap

Dětský šátek Ergobaby Aura je vyroben z lehké, měkké, a přesto podpůrné látky. Šátek se hodí na jakýkoliv tvar těla a je vhodná pro všechny rodiče. Je ideálním společníkem pro každodenní dobrodružství. 

 

  • Vhodný pro děti od 3,6 – 13,6 kg.

Ergobaby Aura Wrap

Let s dítětem starším dvou let

Pokud budete mít možnost vybrat si místa, volte ta v první řadě, kde je více prostoru.Letecké společnosti ve většině případů nabízí zlevněné letenky až do dvanácti let věku, výjimkou mohou být letenky nízkonákladových společností.

Když budete vybírat sedadla, zvolte ta u okna, dítě se alespoň na část letu zabaví pozorováním okolí. Dále mějte po ruce zásobu hraček, omalovánek či časopisů, klidně oprašte klasické pohádky a zabavte děti vyprávěním o Karkulce. Nezapomeňte na svačinu, ta může být v podobě osvědčených dětských těstovin, kousků ovoce či cereálních tyčinek.

Spánek může také pomoci, když je možnost vybrat let v noci a vy máte doma spáče. 

U bezpečnostní kontroly mějte ať už miminko, tak vetší dítě v náruči.

Nezapomeňte, že kdo je připraven, není ohrožen, a tak nepodceňte zjištění konkrétních podmínek dané letecké společnosti, aby vaše odbavení i samotný let proběhly hladce.

Přejeme šťastnou cestu!

Podobné články

Píše redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Na horách s dětmi. Inspirujte se, kam vyrazit na výlet

Vyrážíte o jarních prázdninách na hory? Kromě lyžování, sáňkování a bobování na horách můžete vyrazit na menší výlet. Už jste byli u Mumlavského vodopádu, v Rejvízu nebo na vrchu Boreč? Ale máme toho mnohem víc. Celý článek

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Adventní a vánoční akce 2018 pro děti

Přinášíme vám několik tipů na adventní a vánoční akce z různých koutů České republiky. Přejeme příjemně prožitý advent, veselé Vánoce a vše nejlepší do nového roku! Celý článek

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Kam na podzim když prší? Vyrazte s námi a nezmoknete

Je listopad, sezóna skončila a většina památek a dalších turistických objektů je již zavřena. Nezoufejte, existuje mnoho možnosti, kam vyrazit s dětmi i v tomto nevlídném období. Celý článek

Komentáře