Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Cestování s dětmi

Datum přidání: 27. 5. 2015

Čas dovolených se pomalu blíží a nás čeká doba odpočinku, výlety, cestování. A jak se na vše připravit, tedy především v případě přemisťování na určená místa, která mohou být více nebo méně vzdálená?

Je jedno zda vybereme cestu autem, letadlem, autobusem, vlakem nebo snad lodí. Na všechny cesty musíme být připraveni a k tomu nám postačí pár základních věcí a vše bude, tak jak má být :-)

Plánování dovolené je samozřejmě to nejdůležitější, ať už jde o jednodenní výlet, víkendové stanování nebo zahraniční dovolenou.

Výběr – při výběru dbejte především na možnosti dítěte. Znáte ho nejlépe a tak je to jen na vás: zvolit destinaci, způsob dopravy a čas odjezdu.

Klid – udělejte si předběžný plán, myslete na to, že je třeba mít pár minut na víc. Ke každému časovému mezníku připočtěte pár minut. Zahrňte do časového plánu opravdu vše – zastávky na WC, hledání parkování, záchvaty vzteku :-) Větší děti (školou povinné) zapojte do plánování, hledání výletů, vedení deníku atd.

Vysvětlení – je dobré dětem vše vysvětlit, aby věděly, co se bude dít. Klidně jim to namalujte a obrázky později použijte jako jednu z her na cestu.

Být připraven – nejen na cestu – pleny, jídlo, pití, oblečení, deka, kapesníčky… a vše ostatní mít po ruce. Ubytování je „nutné“ mít s dětmi připravené a rezervované dopředu (při včasné rezervaci se může ušetřit). A v neposlední řadě být připraven na počasí, tedy na jakékoli počasí a prostředí. K moři vzít krém, brýle a třeba i boty do vody, i když je psáno, že nejsou nutné. Na hory zase nezapomenout pár teplých kousků, i když se jede v létě.

Jídelní boxy a láhve vhodné nejen na dlouhou cestu.

Co dělat, když dítě odnaučujete od plen a nyní vás čeká dlouhá cesta, kde nebude možnost zastavit dle potřeb. V současné době má již většina autobusů toaletu, ale může být zrovna v potřebném čase obsazená. Nebojte se toho a dejte dětem na cestu plenu. Opět je dobré vše vysvětlit, proč a jak…. Určitě je to lepší varianta, než dítě při nehodě několikrát převlékat a počůrané oblečení skladovat v zavazadle a „obtěžovat“ tím okolí.

Pohodlně a bezpečně – pohodlné oblečení je základ. Další věc, která by neměla chybět, jsou antibakteriální ubrousky nebo sprej. Přeci jen jistota je jistota. S tím samozřejmě souvisí i léky, opalovací přípravky, sluneční brýle, pokrývka hlavy, o tom už jsme psali v článku Ochrana dětské pokožky…

Ať jdete na jakýkoli výlet, dejte dítěti na ruku náramek se jménem, adresou a telefonem (určitě pomůže i vizitka do kapsy nebo napsat telefon na ruku dítěte :-)). Existují také hodinky s lokátorem nebo samostatný lokátor, který případného útěkáře najde :-).

Zábava a hry – nezapomeňte na dětské hry, knížky, mazlíčky, tablet nebo notebook s pohádkou.

Cestovní doklady pro děti
Na cesty do zemí Evropské unie, Norska, Chorvatska, Albánie, Bosny a Herzegoviny, Černé hory a Makedonie je dostačující občanský průkaz, který stojí 50,- Kč.

Pro cesty mimo schengenský prostor je nutné pořídit dítěti cestovní pas, který stojí 100,- Kč.

Více informací, co je třeba do jaké země se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničí, stačí zadat v pravém rohu zemi, téma cestování. http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html

Cesta autem – varianta, která je nejméně náročná na psychiku z hlediska okolí a „jízdních řádů“. Vše si naplánujete sami, přestávky a dětský pláč ovlivňuje také jen vás. Pokud je možnost, doporučuji sednout si k dítěti dozadu a mít vše při ruce. Nezapomeňte na bezpečnou dětskou autosedačku.

Cesta letadlem – nejrychlejší varianta, jak se přemístit na dovolenkové místo. Jen se před cestou obrňte na případné komentáře okolí na pláč nebo fňukání dítěte. Berte vše s lehkostí, ať z vás dítě cítí klid a je také v klidu. Je dobré mít s sebou kočárek, při nočních přejezdech dovezete dítě až do letadla a přes den si má kde odpočinout. Personál je ochotný ohřát jídlo, převařit vodu nebo si můžete objednat dětské jídlo. Při vzletu a přistání dejte dítěti pití, nebo pokud kojíte, kojte, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout tlaku v uších. Nelekejte se kontrol, kdy budete muset spící dítě vyndávat z kočárku…

Cesta autobusem – hodně podobné jako letadlem, jen zde strávíte více času na cestě a tedy spolu s ostatními účastníky zájezdu. Hned na začátku jim sdělte, že pokud budou mít nějaký problém, ať se ozvou a určitě nepřebalujte dítě uvnitř autobusu, někomu váš miláček vonět nemusí :-)

Cestování vlakem – při cestování vlakem nezapomeňte na včasnou rezervaci a získání informací o společnosti, se kterou pojedete (vybavení vlaků a kupé). Některé vlaky (kupé) jsou přizpůsobené na cestování s dětmi, mají stolky, kde si děti mohou hrát, malovat. Zásuvky v kupé, kde můžete ohřát jídlo. Najdete zde i prostor na uschování kočárku a přebalovací pult, který může být součástí kupé nebo je v jeho blízkosti.

Pohodlnou cestu a šťastný návrat :-)

Podobné články

Nejlepší výlet s dětmi v horkém létě? Jednoznačně do aquaparku

V horkých letních dnech není zase až tolik možností, kam s dětmi vyrazit. Můžete se zchladit v interiéru zámků, trocha stínu vás potěší na vycházce do lesa, ale zaručeně největší radost uděláte celé rodině výletem do aquaparku. Celý článek

Aby bylo cestování s dětmi co nejpříjemnější. Máme pár tipů

Spousta z nás letos vyrazí na dovolenou kvůli proběhlé pandemii COVID automobilem. Jestliže máte malé děti, možná se cesty obáváte, zvláště, pokud bude několikahodinová. Celý článek

Cestování autem v létě aneb jde to i bez pocení

Cestování autem v horkých letních měsících je pro děti i rodiče nepříjemnou záležitostí. Horké, vyhřáté peklo přináší diskomfort pro celou posádku. Celý článek

Komentáře