Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Cestování s dětmi

Datum přidání: 27. 5. 2015

Cestování s dětmi

Čas dovolených se pomalu blíží a nás čeká doba odpočinku, výlety, cestování. A jak se na vše připravit, tedy především v případě přemisťování na určená místa, která mohou být více nebo méně vzdálená?

Je jedno zda vybereme cestu autem, letadlem, autobusem, vlakem nebo snad lodí. Na všechny cesty musíme být připraveni a k tomu nám postačí pár základních věcí a vše bude, tak jak má být :-)

Plánování dovolené je samozřejmě to nejdůležitější, ať už jde o jednodenní výlet, víkendové stanování nebo zahraniční dovolenou.

Výběr – při výběru dbejte především na možnosti dítěte. Znáte ho nejlépe a tak je to jen na vás: zvolit destinaci, způsob dopravy a čas odjezdu.

Klid – udělejte si předběžný plán, myslete na to, že je třeba mít pár minut na víc. Ke každému časovému mezníku připočtěte pár minut. Zahrňte do časového plánu opravdu vše – zastávky na WC, hledání parkování, záchvaty vzteku :-) Větší děti (školou povinné) zapojte do plánování, hledání výletů, vedení deníku atd.

Vysvětlení – je dobré dětem vše vysvětlit, aby věděly, co se bude dít. Klidně jim to namalujte a obrázky později použijte jako jednu z her na cestu.

Být připraven – nejen na cestu – pleny, jídlo, pití, oblečení, deka, kapesníčky… a vše ostatní mít po ruce. Ubytování je „nutné“ mít s dětmi připravené a rezervované dopředu (při včasné rezervaci se může ušetřit). A v neposlední řadě být připraven na počasí, tedy na jakékoli počasí a prostředí. K moři vzít krém, brýle a třeba i boty do vody, i když je psáno, že nejsou nutné. Na hory zase nezapomenout pár teplých kousků, i když se jede v létě.

Jídelní boxy a láhve vhodné nejen na dlouhou cestu.

Co dělat, když dítě odnaučujete od plen a nyní vás čeká dlouhá cesta, kde nebude možnost zastavit dle potřeb. V současné době má již většina autobusů toaletu, ale může být zrovna v potřebném čase obsazená. Nebojte se toho a dejte dětem na cestu plenu. Opět je dobré vše vysvětlit, proč a jak…. Určitě je to lepší varianta, než dítě při nehodě několikrát převlékat a počůrané oblečení skladovat v zavazadle a „obtěžovat“ tím okolí.

Pohodlně a bezpečně – pohodlné oblečení je základ. Další věc, která by neměla chybět, jsou antibakteriální ubrousky nebo sprej. Přeci jen jistota je jistota. S tím samozřejmě souvisí i léky, opalovací přípravky, sluneční brýle, pokrývka hlavy, o tom už jsme psali v článku Ochrana dětské pokožky…

Ať jdete na jakýkoli výlet, dejte dítěti na ruku náramek se jménem, adresou a telefonem (určitě pomůže i vizitka do kapsy nebo napsat telefon na ruku dítěte :-)). Existují také hodinky s lokátorem nebo samostatný lokátor, který případného útěkáře najde :-).

Zábava a hry – nezapomeňte na dětské hry, knížky, mazlíčky, tablet nebo notebook s pohádkou.

Cestovní doklady pro děti
Na cesty do zemí Evropské unie, Norska, Chorvatska, Albánie, Bosny a Herzegoviny, Černé hory a Makedonie je dostačující občanský průkaz, který stojí 50,- Kč.

Pro cesty mimo schengenský prostor je nutné pořídit dítěti cestovní pas, který stojí 100,- Kč.

Více informací, co je třeba do jaké země se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničí, stačí zadat v pravém rohu zemi, téma cestování. http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/index.html

Cesta autem – varianta, která je nejméně náročná na psychiku z hlediska okolí a „jízdních řádů“. Vše si naplánujete sami, přestávky a dětský pláč ovlivňuje také jen vás. Pokud je možnost, doporučuji sednout si k dítěti dozadu a mít vše při ruce. Nezapomeňte na bezpečnou dětskou autosedačku.

Cesta letadlem – nejrychlejší varianta, jak se přemístit na dovolenkové místo. Jen se před cestou obrňte na případné komentáře okolí na pláč nebo fňukání dítěte. Berte vše s lehkostí, ať z vás dítě cítí klid a je také v klidu. Je dobré mít s sebou kočárek, při nočních přejezdech dovezete dítě až do letadla a přes den si má kde odpočinout. Personál je ochotný ohřát jídlo, převařit vodu nebo si můžete objednat dětské jídlo. Při vzletu a přistání dejte dítěti pití, nebo pokud kojíte, kojte, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout tlaku v uších. Nelekejte se kontrol, kdy budete muset spící dítě vyndávat z kočárku…

Cesta autobusem – hodně podobné jako letadlem, jen zde strávíte více času na cestě a tedy spolu s ostatními účastníky zájezdu. Hned na začátku jim sdělte, že pokud budou mít nějaký problém, ať se ozvou a určitě nepřebalujte dítě uvnitř autobusu, někomu váš miláček vonět nemusí :-)

Cestování vlakem – při cestování vlakem nezapomeňte na včasnou rezervaci a získání informací o společnosti, se kterou pojedete (vybavení vlaků a kupé). Některé vlaky (kupé) jsou přizpůsobené na cestování s dětmi, mají stolky, kde si děti mohou hrát, malovat. Zásuvky v kupé, kde můžete ohřát jídlo. Najdete zde i prostor na uschování kočárku a přebalovací pult, který může být součástí kupé nebo je v jeho blízkosti.

Pohodlnou cestu a šťastný návrat :-)

Podobné články

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Vánoční akce 2019 s dětmi a pro děti

Přinášíme Vám několik tipů na adventní a vánoční akce z různých koutů České republiky. Přejeme příjemně prožitý advent, veselé Vánoce a vše nejlepší do nového roku! Celý článek

Jaké auto vybrat pro vícečlennou rodinu? Poradíme vám

Možná si říkáte, že vybrat auto, kde se vám vejdou tři autosedačky vedle sebe, není zase tak složité, ovšem jen do té doby, než začnete tento problém řešit. A co teprve potom, když potřebujete umístit čtyři nebo pět autosedaček? Celý článek

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Aktivity pro děti. Kroužky a aktivity pro děti

Se začátkem školního roku většina rodičů hledá pro své děti nejrůznější možnosti, jak je zabavit a dále rozvíjet. Nabídka volnočasových center, klubů a spolků je opravdu široká, jakož i množství kurzů, kroužků a dalších aktivit pro děti. Celý článek

Komentáře