Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Cestování s dětmi autem – hry a praktické tipy, jak přežít a nezbláznit se

Datum přidání: 13. 6. 2017

Zvlněné kopce a pasoucí se ovečky jako zábava už dnes dětem mnohdy během dlouhé cesty autem nestačí. Dřív nebo později přijde oblíbená a rodiči milovaná otázka: „A kdy už tam budeme?“ Cestování s dětmi může být i pohodové a radostné – podmínkou ovšem je, když jsou malí spolujezdci dostatečně odpočatí, nenudí se, netrápí je horko ani dopravní kolony.

Cestování s dětmi autem

Základní věci, bez kterých to nejde:

  • Pohodlné sezení

    Heboučkou deku, měkoučký nákrčník s opěrkou hlavy nebo klasický polštářek. To vše vaše děti ocení a budou se cítit pohodlně během celé cesty.
  • Občerstvení do auta

    Nezapomeňte na svačinu - nakrájené ovoce, zeleninu, pečivo, sýr… Ideální a velmi oblíbenou formou svačinky jsou i kapsičky do ručičky naplněné lahodnou kašičkou nebo přesnídávkou. K pití (mějte ho s sebou dostatek, pitný režim je na cestách velmi důležitý) se hodí voda, čaj nebo džus – nejlépe v lahvičce nebo pro větší děti v uzavíratelném kelímku s brčkem.
  • Zábava a hry (včetně překvapení)

Kdo si hraje, nezlobí! Při cestování autem zvolte hry, které se dají snadno uložit do batohu nebo kapsy na sedadle. Zaručeným úspěchem na cesty jsou samozřejmě klasické karetní nebo vědomostní hry pro celou rodinu. Dochází vám síly? Můžete nevýchovně zvolit tablet či hrací konzoli.

Ne vždy je reálné být dětem spoluhráčem. Navíc řidič musí pozornost věnovat především řízení. Myslete na to, že je dobré mít v zásobě dostatek her a aktivit, které nejsou závislé na vaší asistenci.


Pastelky, fixy a dobře organizovaný kapsář - věci nejlépe uložíte do plastového boxu nebo kufříku a umístíte na místo, na které vaše dítě snadno dosáhne. Praktický je také kapsář – kde si dítě může uspořádat psací potřeby dle chuti.

Magnetické nebo stírací tabulky s kufříkovým obalem – ty jsou do auta nejlepší. Dítě maluje a maže na stírací tabulce a může si se sourozencem zahrát třeba hru na „Co je to“ – namaluje obrázek a ostatní hádají co to je.

Knihy s magnetkami či samolepkami (nejlépe znovupoužitelnými) – lepení a následné přelepování vaše děti zabaví na nějakou dobu určitě zabaví.

Slovní fotbal - klasická oblíbená hra na cesty, která se dá opakovat do nekonečna. Každý musí vymyslet slovo začínající na poslední písmeno slova předcházejícího.

Mraky na obloze – jsou na obloze obláčky? Skvělé! Co ty mraky asi představují? Fantazii se meze nekladou a zábava vám může vydržet docela na dlouho.

Rýmování - řekněte jakékoliv slovo a chtějte od dítěte, aby našlo takové, které se bude rýmovat. Nebo se rovnou pokuste společně složit básničku.

Na co myslím? - pomocí otázek se pokuste dítě přimět, aby zjistilo, na co myslíte. Je to člověk? Je to zvíře? Máme to doma? Děti musí hezky formulovat otázky a tím aktivně zapojit hlavičku. Aktivita pro rozvoj řeči jako stvořená. A kdo správně uhodne dostane odměnu.


Starý fotoaparát – pokud máte starší fotoaparát, dejte ho dětem a nechte je zaznamenat cestu jejich očima. Větší děti si mohou z fotek udělat album a zaznamenat tak hezké vzpomínky.

Technické hračky - nabízí se tu samozřejmě notebooky, telefony, konzole či tablety a další technické hračky. Stejně jako u ostatních věcí platí staré známé pořekadlo „všeho s mírou“. Pokud si dítě hraje s tabletem nebo na notebooku jednou za čas a jeho užívání se vám podaří udržet na uzdě, není na tabletu nic špatného. Raději místo nich můžete vzít třeba Kouzelnou tužku.

Sluchátka a MP3/MP4 přehrávače – každé dítko si podle nálady může pustit pohádku, písničku, která potěší jen jeho ouška a vy nebudete muset pořád dokola poslouchat Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko...


Poslední možnost…pokud nechcete nic řešit, vyjeďte v noci a děti budou spát.

Podobné články

Domácí jahodová marmeláda. Připravte si jahody, cukr a citron

Jahody jsou jedny z prvních plodů zrající na začátku léta. Pokud je nemáte na zahrádce, najděte si v okolí samosběr a směle na ně, i pro děti to bude příjemná zábava. Přinesete si domů plno vitamínů, jahody obsahují vitamíny A, B, C, E a minerály. Celý článek

Cestování autem v létě aneb jde to i bez pocení

Cestování autem v horkých letních měsících je pro děti i rodiče nepříjemnou záležitostí. Horké, vyhřáté peklo přináší diskomfort pro celou posádku. Celý článek

Cestovatelský seriál: S dětmi po Čechách, Moravě a Slezsku III

Mnoho rodičů v těchto dnech uvažuje, jak si zpříjemnit společný čas o letních prázdninách a kam společně vyrazit na výlet s dětmi. Následující tipy ocení především rodiče dětí školou povinných – zaměříme se tentokrát na rodinné výlety se školáky. Celý článek

Komentáře