Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Datum přidání: 10. 8. 2020

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Nejčastěji postihuje ženy ve středním, ale i vyšším věku. Riziko onemocnění je vyšší u žen s vyšším počtem těhotenství, u promiskuity, ale také při slabém imunitním systému, neléčených infekcích nebo kouření.

Protože jde o velmi vysoké číslo ročních případů, je celosvětově doporučováno zdravotnickými organizacemi včetně Světové zdravotnické organizace očkování proti rakovině děložního čípku. Pro jeho nejvyšší účinnost je důležité podstoupit jej před zahájením pohlavního života. Ty, které absolvují očkování, dochází klasicky na preventivní prohlídky a screeningům, vakcína totiž nechrání před všemi kmeny, které způsobují rakovinu HPV.

Na karcinom děložního hrdla vás mohou upozornit ale i mnohé varovné příznaky. Můžete pozorovat jen některé, vždy je důležité vyhledat pro jistotu lékaře a nechat se vyšetřit. Čas hraje významnou roli v úspěšnosti léčby.

Vyplatí se pozorovat tělo a všímat si změn

Mnohé máme různé typy vaginálního výtoku. Mění se i s tím, jak pokračuje náš cyklus. Může být průhledný, mléčný, bílý, ale vždy by měl být bez zápachu, přirozený. U rakoviny je výtok vodnatý s příměsí krve.

Krev mimo cyklus by vás měla upozornit vždy. Jak ve výtoku, tak pokud vysloveně krvácíte mimo váš menstruační cyklus. Přichází kupříkladu pár dnů po menstruaci, ale také se může objevit po pohlavním styku.

Změnila se vám menstruace? I to by vás mělo nasměrovat k lékaři. Jedním ze signálů rakoviny děložního čípku může být i bolestivější menstruace s delším průběhem.

Nepřecházejte jen tak ani bolesti v podbřišku. Nejčastěji nás při této bolesti napadne, že jsme nachlazené, požili jsme náročnější sex, nebo je spojitý s menstruací. Pokud se ale bolest objevuje nenadále, opakovaně, bolí vás podbřišek nebo oblast pánve, neváhejte a zajděte ke gynekologovi.

Pozor také na řezání a pálení při močení. Nejčastěji nás napadne, že máme zánět močových cest. Avšak může se za nimi skrývat i některá z pohlavních nemocí přenášených sexuálním stykem nebo virus HPV.

Signálem nákazy HPV viry můžou být i genitální bradavice. Maličké bradavičky se nachází v oblasti genitálií a řitního otvoru.

Samozřejmě ne vždy jsou výše uváděné příznaky jasnou předzvěstí karcinomu děložního hrdla neboli rakoviny děložního čípku. Jestliže je na sobě ale zaznamenáte, nebo se vám s nimi svěří vaše dcera, co nejdříve navštivte lékaře a odhalte skutečnou příčinu jejich vzniku. I neléčené infekce tělu škodí, je potřeba vyléčit i ty, stejně jako další nemoci, i když se nebude jednat o rakovinu.

Podobné články

Dobrá imunita začíná ve střevech

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci, a tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, Celý článek

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne? Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Komentáře