Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Co je dobré vědět, když se u dětí objeví průjem a zvracení

Datum přidání: 6. 11. 2020

Přestože je v současné době nejčastěji skloňovaným onemocněním Covid-19, neznamená to, že ostatní nemoci ze světa vymizely. Mezi nejčastější onemocnění, které se mezi dětmi snadno přenáší patří průjem a zvracení, obecně označujeme jako střevní chřipku.

Průjem a zvracení mohou být způsobeny prakticky čímkoliv – mohou to být viry, bakterie, různí parazité nebo klidně jen špatně upravené jídlo, které dětem jednoduše nesedlo. Ať už je původce těchto onemocnění jakýkoliv, vždy je na místě nasadit dietu a upravit režim dítěte.

Střevní potíže dokážou potrápit. Jak se jim vyhnout?

Průjem může někdy potkat každého z nás. Nemusí jít hned o nemoc, přesto je to vždy velmi nepříjemná záležitost jak po zdravotní stránce, tak i z hlediska společenského, protože nás prakticky vyřadí z jakékoli zábavy. Na co si dát pozor

Dostatek tekutin a dieta

V případě častého průjmu a zvracení doprovázeného únavou, nechutenstvím či jinou formou nevolnosti první den vynechte jídlo a podávejte pouze tekutiny. Dbejte na jejich přísun, aby nedošlo k dehydrataci nebo totálnímu vyčerpání organismu. Skvělou volbou mohou být neperlivé minerálky, černý čaj či rehydratační nápoje.

Při zvracení může přinést úlevu také ledování bříška pomocí gelových sáčků, stejně může posloužit klidně i mražená zelenina zabalená do utěrka či jiného plátna. Podpořit ozdravný proces můžete také dostupnými přípravky v podobě probiotik či minerálů, případně i léky typu Endiaron či černé uhlí, ty však pomohou pouze v případě, že se jedná o infekční typ onemocnění.

Vhodný výběr potravin

Mezi pokrmy, které je možné při střevních potížích konzumovat patří především rýže, brambory a mrkev, z ovoce pak dětem můžete podávat banány či jablka. Organismu skvěle prospěje poctivý kuřecí vývar. Minimálně na týden je vhodné vynechat veškerá těžko stravitelná mastná jídla, čokoládu, sladkosti i smetanové omáčky a mléčné výrobky.

Pokud se stav u dítěte nelepší, není dobré odkládat lékařskou pomoc. Lékaře vyhledejte, pokud se objeví horečka, silné bolesti břicha, krev ve stolici, dítě má příznaky dehydratace anebo zvracení neustává ani po dvou dnech diety. Obzvláště u kojenců může k dehydrataci či vyčerpání organismu dojít velmi rychle. Jsou to však spíše výjimečné případy, střevní onemocnění mívají spíše klidný průběh se zlepšující se tendencí.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře