Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Co můžete udělat, když vám neplatí alimenty?

Datum přidání: 24. 1. 2020

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Každý rodič má ke svému dítěti vyživovací povinnost. Velmi často se však stává, že rodič i přes rozsudek soudu výživné neplatí. V tomto článku se dozvíte, jak se dlužného výživného domoci.

Trestní oznámení

Je-li rodič v prodlení s placením výživného alespoň 4 měsíce, dopouští se trestného činu, v jehož důsledku může skončit ve vězení až na 3 roky. Často ale neplatící rodič dostane pouze podmíněný trest odnětí svobody a musí se tedy po vydání rozsudku chovat řádně. Při porušení podmínky by musel nastoupit do vězení. Ačkoliv je trestný čin zanedbání jeden z nejčastěji páchaných trestných činů v ČR, k vymožení alimentů bohužel nepomůže.

Jak vymáhat alimenty prostřednictvím exekutora?

Nejúčinněji vymáhá alimenty právě exekutor, který je úspěšný až v 70 % případů. Chtěli byste vymáhat výživné prostřednictvím exekutora a nevíte jak na to?

Vymáhání dluhu prostřednictvím soudu

Další možností je vymáhání prostřednictvím občanského řízení. Tento postup vyžaduje označení, jak a z jakého majetku má být dluh vymáhán (např. srážky ze mzdy, z bankovního účtu apod.). Je tedy třeba znát informace o neplatícím rodiči, jako je bydliště a jeho majetek – to však bývá často kamenem úrazu, protože v mnoha případech spolu partneři přeruší téměř veškerou komunikaci.  Dalším problémem je, že soud je vázán navrženým způsobem a nemůže zvolit způsob jiný, a to ani v případě, že navržený způsob nelze uskutečnit. Pokud byste např. soudu navrhli, ať vymáhá srážkami ze mzdy a po pár měsících by dlužník přestal pracovat, soud sám od sebe nemůže postihnout jeho bankovní účet, na kterém může být dostatek prostředků. Tato cesta je tedy velmi časově náročná a neefektivní.

Neplatí váš bývalý partner alimenty? Můžete se bránit

Existují tři cesty, jak dlužné výživné vymoci a získat tak alimenty pro své děti zpět: exekuční řízení, soudně nebo podáním trestního oznámení. Jaký je mezi nimi rozdíl a který způsob je ten nejúčinnější?

Vymáhání prostřednictvím exekutora

Oproti soudu exekutor může způsoby vymáhání kombinovat a provádět je zároveň. Kombinací těchto způsobů se zvyšuje pravděpodobnost, že se podaří dluh vymoci. Majetkové poměry a informace o dlužníkovi zjišťuje sám. Dokonce má k dispozici i další nástroje (zabavení řidičského oprávnění), které soud nemá. Zabavení řidičského oprávnění například pomůže v situaci, kdy dlužník pracuje „na černo“, ale dopravuje se do práce autem. Ačkoliv ani v případě vymáhání prostřednictvím exekutora nelze garantovat 100% úspěšnost, jedná se o nejefektivnější ze způsobů, kterými lze výživné vymáhat. A právě z tohoto důvodu se v rámci projektu Alimenty dětem.cz na tento způsob vymáhání zaměřujeme.

Zálohované výživné – záblesk na lepší časy

Pokud ani exekutor nebude schopen výživné vymoci, bude rodič moci žádat stát o tzv. zálohované výživné.  To by mohlo být vypláceno již od příštího roku. Nicméně zálohované výživné je zatím ve formě návrhu zákona, o jehož konečné podobě se bude teprve jednat. Rodičům samoživitelům ale dává novou naději.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře