Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Datum přidání: 17. 2. 2019

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat?

Možná slyšíte od svých prarodičů, že oni takové problémy neměli, protože vlastnili pár hraček a za ty byli rádi. Jenže doba je jiná. Dnešní děti mají hraček hodně. A když opadne prvotní nadšení, tak často mizí zapomenuté v koutě. No schválně, s kolika hračkami si váš potomek reálně hraje? Přitom po všech těch hračkách, které má v pokojíčku, tak toužil. Nemá cenu ale zabývat se tím, proč má tolik hraček, ale jak s nimi naložit, aby se z pokojíčku nestalo nepřehledné skladiště.

Jak hračky třídit?

Nám se osvědčila metoda, při které dětem hračky čas od času vytřídíme, uklidíme na půdu a po nějaké době se k nim zase vrátíme. A to máte vidět tu radost znovuobjevených hraček. Jiné je to s hračkami, ze kterých děti tzv. vyrostly. Šestiletého pravděpodobně nenadchne šneček, ve kterém jsou otvory na vhazování tvarů nebo zatloukací kolíčky. I když ani to není vyloučené.

Jak se tedy rozhodnout, kterou hračku v pokojíčku nechat a se kterou se klidně můžeme rozloučit? Je jasné, že hračky, které jsou oblíbené, necháme v pokojíčku na svých místech. Ale co s ostatními? Zkuste si pár dní všímat, s jakými hračkami si potomek hraje. Jsou hračky, které občas vezme na milost anebo máte krabici plnou hraček, kterých si ani nevšimne?

U některých hraček je ovšem možné, že si s nimi nehraje, protože ještě třeba neobjevil jejich funkci, ale je pravděpodobné, že k ní jednoduše „dospěje“. Například syn si opravdu dlouho přál robota, ale jakmile ho dostal, nadšení opadlo. Odložil ho na poličku a nevšímal si ho.  Zhruba za půl roku nastal zlom. Najednou zjistil, co všechno robot umí a z naprostého outsidera se stala jedna z nejoblíbenějších hraček.

Na druhou stranu jsou hračky, které už dítěti nemají co nabídnout a dítě si s nimi nehraje. A právě takové je dobré vyřadit. Pokud máte odvahu, můžete zkusit hračky třídit společně s dětmi, ale šance, že se jakékoliv hračky zbavíte, je minimální. Věřili byste tomu, že právě to autíčko na klíček teď tak nutně potřebuje? V případě, že budete hračky třídit nenápadně sami, doporučujeme krabici s vytříděnými hračkami neschovávat první týden nikam daleko. Klidně se totiž může stát, že za dva dny si potomek na danou hračku vzpomene a bude ji hledat.

Praktické tipy na zkrocení hraček

  • Pokud mají děti hračky v úložných boxech, vybírejte takové, které jsou průhledné. Lépe se v nich orientuje a děti mají neustále hračky na očích.
  • Čím jednodušší systém v pokojíčku zavedete, tím lépe.
  • Nechte dětem prostor na hraní uprostřed pokoje.
  • Hračky, se kterými si děti často hrají, by měly být „po ruce“.

 

Co s vyřazenými hračkami?

Možností je několik. Buď můžete hračky schovat a časem je vytáhnout a vyměnit zase za jiné, nebo je schovat pro dalšího potomka. V případě, že již nemáte v plánu si hračky nechávat, můžete je darovat příbuzným s mladšími dětmi nebo je po domluvě věnovat do dětských domovů, kojeneckých ústavů či různých institucí, kde za ně budou rádi.

To, že vaše děti tyto hračky již omrzely nebo z nich vyrostly, neznamená, že nemohou udělat radost někde jinde. I na této myšlence můžete stavět. Dětem můžete vysvětlit, kam hračky poputují a klidně je tam můžete odvézt společně. Sama jsem byla překvapená, s jakým nadšením synové zabalili nepotřebné hračky do krabice a poslali je v rámci jednoho předvánočního projektu dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. Tak vzhůru do toho…

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Ošetřování člena rodiny: Jaké jsou podmínky a novinky v roce 2019

Staráte se o nemocného člena rodiny a nebo o dítě mladší 10 let? Za jakých okolností máte nárok na placené volno a podporu při ošetřování člena rodiny? Jaká je výše podpory při ošetřování člena rodiny v roce 2019? Celý článek

Kamila Petrovská

Píše Kamila Petrovská

Jak jsem se stala macechou

Když jsem se před šesti lety zamilovala do mého budoucího partnera, měla jsem nejdříve obrovskou radost. Konečně TEN PRAVÝ. Když jsem o něco později zjistila, že má už dvě děti z předchozího vztahu, chtěla jsem od toho pryč. Bála jsem se toho, že to bude.... Celý článek

Zdravá, uklizená domácnost není sterilní domácnost

Všichni spořádání lidé se snaží doma udržovat pořádek tak, aby se jim spokojeně žilo, neměli kolem sebe chuchvalce prachu a špíny, zaschlé skvrny na kobercích, gaučích, upatlaný nábytek, nic nezapáchalo… K čisté domácnosti stačí běžný a pravidelný úklid. Někdy Celý článek

Komentáře