Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Datum přidání: 17. 2. 2019

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat?

Možná slyšíte od svých prarodičů, že oni takové problémy neměli, protože vlastnili pár hraček a za ty byli rádi. Jenže doba je jiná. Dnešní děti mají hraček hodně. A když opadne prvotní nadšení, tak často mizí zapomenuté v koutě. No schválně, s kolika hračkami si váš potomek reálně hraje? Přitom po všech těch hračkách, které má v pokojíčku, tak toužil. Nemá cenu ale zabývat se tím, proč má tolik hraček, ale jak s nimi naložit, aby se z pokojíčku nestalo nepřehledné skladiště.

Jak hračky třídit?

Nám se osvědčila metoda, při které dětem hračky čas od času vytřídíme, uklidíme na půdu a po nějaké době se k nim zase vrátíme. A to máte vidět tu radost znovuobjevených hraček. Jiné je to s hračkami, ze kterých děti tzv. vyrostly. Šestiletého pravděpodobně nenadchne šneček, ve kterém jsou otvory na vhazování tvarů nebo zatloukací kolíčky. I když ani to není vyloučené.

Jak se tedy rozhodnout, kterou hračku v pokojíčku nechat a se kterou se klidně můžeme rozloučit? Je jasné, že hračky, které jsou oblíbené, necháme v pokojíčku na svých místech. Ale co s ostatními? Zkuste si pár dní všímat, s jakými hračkami si potomek hraje. Jsou hračky, které občas vezme na milost anebo máte krabici plnou hraček, kterých si ani nevšimne?

U některých hraček je ovšem možné, že si s nimi nehraje, protože ještě třeba neobjevil jejich funkci, ale je pravděpodobné, že k ní jednoduše „dospěje“. Například syn si opravdu dlouho přál robota, ale jakmile ho dostal, nadšení opadlo. Odložil ho na poličku a nevšímal si ho.  Zhruba za půl roku nastal zlom. Najednou zjistil, co všechno robot umí a z naprostého outsidera se stala jedna z nejoblíbenějších hraček.

Na druhou stranu jsou hračky, které už dítěti nemají co nabídnout a dítě si s nimi nehraje. A právě takové je dobré vyřadit. Pokud máte odvahu, můžete zkusit hračky třídit společně s dětmi, ale šance, že se jakékoliv hračky zbavíte, je minimální. Věřili byste tomu, že právě to autíčko na klíček teď tak nutně potřebuje? V případě, že budete hračky třídit nenápadně sami, doporučujeme krabici s vytříděnými hračkami neschovávat první týden nikam daleko. Klidně se totiž může stát, že za dva dny si potomek na danou hračku vzpomene a bude ji hledat.

Praktické tipy na zkrocení hraček

  • Pokud mají děti hračky v úložných boxech, vybírejte takové, které jsou průhledné. Lépe se v nich orientuje a děti mají neustále hračky na očích.
  • Čím jednodušší systém v pokojíčku zavedete, tím lépe.
  • Nechte dětem prostor na hraní uprostřed pokoje.
  • Hračky, se kterými si děti často hrají, by měly být „po ruce“.

 

Co s vyřazenými hračkami?

Možností je několik. Buď můžete hračky schovat a časem je vytáhnout a vyměnit zase za jiné, nebo je schovat pro dalšího potomka. V případě, že již nemáte v plánu si hračky nechávat, můžete je darovat příbuzným s mladšími dětmi nebo je po domluvě věnovat do dětských domovů, kojeneckých ústavů či různých institucí, kde za ně budou rádi.

To, že vaše děti tyto hračky již omrzely nebo z nich vyrostly, neznamená, že nemohou udělat radost někde jinde. I na této myšlence můžete stavět. Dětem můžete vysvětlit, kam hračky poputují a klidně je tam můžete odvézt společně. Sama jsem byla překvapená, s jakým nadšením synové zabalili nepotřebné hračky do krabice a poslali je v rámci jednoho předvánočního projektu dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí. Tak vzhůru do toho…

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Komentáře