Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Co vás opravdu čeká po porodu? Tohle vám asi kamarádka neřekne

Datum přidání: 25. 2. 2019

Konečně jste se dočkala a držíte v rukou své novorozené miminko. Porod máte za sebou, ale co vás čeká teď? Nebuďte zaskočené a přečtěte si, co se bude dít bezprostředně po porodu miminka.

Zatímco historek o porodu znáte ještě před porodem nespočet, o tom, co následuje po něm, už téměř nikdo nemluví. Přitom některé situace mohou čerstvé maminky překvapit.

Porod placenty

I když už je miminko na světě, porod ještě pokračuje. Teď je na řadě porodit placentu, která může vyjít klidně až za půl hodiny a déle po samotném porodu miminka. Přestože porod placenty již není nijak bolestivý, lékaři často podávají mamince jednorázovou dávku oxytocinu, ale není to vždy pravidlem. V případě, že placenta neodchází, je třeba přistoupit k podání léků nebo kyretáži.

Ale neděste se, je to opravdu ve výjimečných případech. Placentu je třeba po porodu zkontrolovat. V případě, že má lékař pochybnosti o tom, zda je vše v pořádku, provede vám na sále ultrazvuk. „Po porodu syna bohužel ve mně zůstala část placenty, takže mi byla provedena revize v celkové narkóze.  I když mě to v první chvíli zaskočilo, protože jsem si myslela, že porodem miminka mám splněno, tak to nebylo nijak dramatické. Dokonce jsem v šestinedělí i méně krvácela,“ říká maminka Markéta.

Nástřih a šití hráze

Po tom, co porodíte placentu, je třeba ošetřit případná poporodní poranění. Ani při snaze o co nejpřirozenější průběh porodu, je lékař občas k nástřihu hráze nucen přistoupit. Maminky se často šití obávají, ale to není třeba. Při šití vám lékař podá lokální anestetikum pro znecitlivění. Když ani to nepomůže, pravděpodobně vám ještě budou podána analgetika nitrožilně.

Kontrola zavinování dělohy i první močení a stolice

Po porodu zůstanete na sále dvě hodiny, během kterých vám porodní asistentka bude chodit kontrolovat tlak a zavinování dělohy. Někde vám dokonce dají na bříško „závaží“, které tento proces, který je dlouhodobý, urychlí. Zavinování dělohy bude probíhat ještě mnoho dní po porodu a zejména ženy, které rodí již poněkolikáté, můžou při kojení pociťovat bolest v podbříšku. Ještě na sále nebo později ve sprše bude nutné, abyste se vymočila. Pokud vám to nepůjde, mohou vám sestřičky pomoct cévkováním. Někomu je zase příjemnější se vyčůrat ve sprše, kam vás porodní asistentka po dvou hodinách od porodu zavede.

Co se týče vyprázdnění, na to máte čas zhruba tři dny po porodu. Každý den se vás budou při vizitě lékaři ptát, jestli už proběhla stolice. Může to být trošku nepříjemné a zejména maminky, které mají za sebou šití, mají z první stolice obavy. Pomůže vám dodržování pitného režimu a také ovoce nebo kompoty. Ideální jsou švestky.

Co vás ještě může po porodu zaskočit?

  • Velikost bříška – jestliže si myslíte, že po porodu se vaše bříško radikálně zmenší, mýlíte se. Po porodu totiž může být vaše bříško „nafouklé“ tak, že si můžete připadat pořád jako těhotná.
  • Hemoroidy – pokud jste usilovně „tlačila“ při porodu, hemoroidům se po porodu nejspíš nevyhnete. Dobrá zpráva je, že během pár týdnů ve většině případů vymizí.
  • Občasný únik moči - to, že občas po porodu nedoběhnete na záchod, není nic neobvyklého. Je dobré začít co nejdříve posilovat svaly pánevního dna.

Lékaři vám zkontrolují šití, jizvy i odchod očistků

Každý den v porodnici vás čeká vizita, při které vám lékaři zkontrolují nejen to, jak se vám zavinuje děloha, ale také se podívají, jak se hojí šití. Nebuďte proto překvapené, když vám lékař řekne, abyste si při vizitě sundala kalhotky a on se tak mohl podívat, jak to vypadá s hojením nástřihu. Také se připravte na to, že lékař bude chtít vidět vaši vložku, aby zkontroloval odchod očistků. Jistě vás upozorní, že očistky budou v prvních dnech silnější, ovšem nemělo by se však jednat o „kusy“. Pokud by tomu tak bylo, měla byste na tuto skutečnost upozornit lékaře. Na místě je úzkostlivé dodržování hygieny, ideální je navštívit sprchu po každé návštěvě wc.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Co můžete udělat, když vám neplatí alimenty?

Každý rodič má ke svému dítěti vyživovací povinnost. Velmi často se však stává, že rodič i přes rozsudek soudu výživné neplatí. V tomto článku se dozvíte, jak se dlužného výživného domoci. Celý článek

Tipy, jak vyzrát na asymetrii a povislá prsa

Ať už věkem, těhotenstvím, rychlým úbytkem váhy… příčin, proč se prsa mění je dost, a ne vždy je žena může ovlivnit, ale… Asymetrie je dost častým jevem, který máme již daný, ale také se k asymetrii můžeme dostat po nehodě, kojení… Celý článek

MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Jak zvládnout ranní shon?

Bez ohledu na to, zda jste ranní ptáče nebo sova, je ranní kolotoč kolem výpravy všech členů domácnosti pěkný kolotoč. Pohlídat, aby celá rodina byla čistá, oblečená, měla nachystané všechny potřebné věci a zároveň jim nekručelo v břiše, Celý článek

Komentáře