Čtyřnásobná máma: Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že bych děti neočkovala

Datum přidání: 5. 8. 2018

Jedním z oblíbených témat k plamenné diskuzi mezi rodiči je očkování. Zatímco mnozí rodiče nad ním nepřemýšlejí a berou ho jako součást preventivních prohlídek, přibývá hlasů, které jeho přínosy zpochybňují a očkování odmítají. A mezi nimi je početná skupina, která se snaží zjistit o očkování co nejvíce informací. Do které skupiny patříte vy?

Jako máma brzy již čtyř dětí mám v této otázce jasno – jsem jednoznačně pro očkování. Když jsem však nedávno tento svůj názor nahlas sdělila mezi maminkami na jedné dětské akci, nečekala jsem, jakou vlnu emocí mezi rodiči vzbudím. Některé mi řekly, jestli jsem neviděla nedávný dokument v televizi o očkování, jiné zase argumentovaly příběhy o případech ze svého okolí, kdy děti měly nepříjemné reakce na očkování. Jedna maminka mi řekla, že jsou v rodině přesvědčeni, že za autismus jejího synovce může očkování.

Přínosy převažují nad zápory

Není však pravda, že bych nad očkováním nikdy nepřemýšlela. Přiznávám, že odmítnout povinné očkování mě nenapadlo a již před devíti lety, kdy jsem nechávala očkovat svého prvorozeného syna, jsem si připlatila za novější vakcínu proti pneumokokům. Druhý syn se narodil o šest týdnů dříve, a i když neměl žádné komplikace, očkovací kalendář jsem mu po konzultaci s dětskou lékařkou přesto posunula, abych měla jistotu, že je jeho imunitní systém je na očkování připravený.

Když byl druhému synovi rok, dostal od svého staršího bratra rotavirovou infekci, jejíž opravdu brutální průběh bych nepřála zažít nikomu. Několik dní jsme jen trnuli, aby se jeho stav zlepšil a já se zařekla, že pokud budu mít třetí dítě, rozhodně očkování na rotaviry nevynechám.

Důležité je správné načasování

Proč to píšu? Myslím si, že pokud člověk nezažije na vlastní kůži potíže, které neočkovaným dětem hrozí, je v klidu. I obyčejná střevní infekce může být pro tak malé tělíčko takovou zátěží, že skončí v nemocnici. Tím neobhajuji rotavirové očkování, které samozřejmě nákaze nezabrání, ale mohou zmírnit její průběh. Tady navíc musím podotknout, že se jedná o „živou“ vakcínu a je vždy ke konzultaci s lékařem.

Také podle mě není dobré házet všechny děti do jednoho pytle. Každé je jiné, má jinou imunitu, a proto si myslím, že je dobré, když pediatr dokáže posoudit, zda očkování nepředstavuje v danou chvíli pro miminko přílišnou zátěž. Moje zkušenost je taková, že naše pediatrička očkování prováděla po preventivní prohlídce, kde se ujistila, že je dítě zdravé. V případě, že jsem měla já nebo ona pochybnosti, očkování jsme odložily. Vždy je třeba respektovat imunitní odpověď organismu dítěte tak, aby nebylo zvyšováno riziko případných nežádoucích účinků.

Řešením by mohlo v budoucnu být screeningové vyšetření, které může mimo jiné pomoci předcházet závažným komplikacím po očkování některými vakcínami. Tato metoda však zatím není u nás v praxi, ale je možné, že pokud se tak stane, možná se i humbuk okolo očkování uklidní.

Na závěr bych však chtěla podotknout, že nesoudím rodiče, kteří jsou proti očkování. Každý máme jinou zkušenost. Není třeba se hned hádat a myslet si, že můj názor je jediný a správný, ale je třeba vyslechnout i druhou stranu. Ale to v tomto ohledu umí jen málokdo…

Anketa

Jak to máte vy? Očkujete své děti podle očkovacího kalendáře nebo ne?

ano
74% hlasů
ne
26% hlasů

Podobné články

Zůstaly vám křečové žíly i po porodu? Nejde jen o estetický problém

Možná jste s nimi měla problémy již v těhotenství a doufala jste, že se jich po porodu zbavíte. Ve většině případů to tak bývá, ovšem stále je vysoké procento žen, které mají s křečovými žílami problémy i po porodu. Jaké je tedy řešení? Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Rozvoj řeči dítěte. Mohou rodiče něco zanedbat?

Spousta rodičů se potýká s poruchami řeči svých dětí. Někteří dochází pravidelně na logopedii, někteří se pokouší pomáhat dětem doma bez pomoci logopeda. Co je vlastně správně a jak na to? Mohou rodiče něco zanedbat? To jsou poměrně časté otázky... Celý článek

Ochrana dětské pokožky před sluncem

Sluníčko už pálí a proto nesmíme zapomínat na ochranu dětské pokožky proti slunci. S teplým slunečným počasím vyrážíme více na výlety, procházky nebo jen na dětská hřiště. Ochrana pokožky nejen našich dětí je nezbytná. Celý článek

Komentáře