Čtyřnásobná máma: Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že bych děti neočkovala

Datum přidání: 5. 8. 2018

Jedním z oblíbených témat k plamenné diskuzi mezi rodiči je očkování. Zatímco mnozí rodiče nad ním nepřemýšlejí a berou ho jako součást preventivních prohlídek, přibývá hlasů, které jeho přínosy zpochybňují a očkování odmítají. A mezi nimi je početná skupina, která se snaží zjistit o očkování co nejvíce informací. Do které skupiny patříte vy?

Jako máma brzy již čtyř dětí mám v této otázce jasno – jsem jednoznačně pro očkování. Když jsem však nedávno tento svůj názor nahlas sdělila mezi maminkami na jedné dětské akci, nečekala jsem, jakou vlnu emocí mezi rodiči vzbudím. Některé mi řekly, jestli jsem neviděla nedávný dokument v televizi o očkování, jiné zase argumentovaly příběhy o případech ze svého okolí, kdy děti měly nepříjemné reakce na očkování. Jedna maminka mi řekla, že jsou v rodině přesvědčeni, že za autismus jejího synovce může očkování.

Přínosy převažují nad zápory

Není však pravda, že bych nad očkováním nikdy nepřemýšlela. Přiznávám, že odmítnout povinné očkování mě nenapadlo a již před devíti lety, kdy jsem nechávala očkovat svého prvorozeného syna, jsem si připlatila za novější vakcínu proti pneumokokům. Druhý syn se narodil o šest týdnů dříve, a i když neměl žádné komplikace, očkovací kalendář jsem mu po konzultaci s dětskou lékařkou přesto posunula, abych měla jistotu, že je jeho imunitní systém je na očkování připravený.

Když byl druhému synovi rok, dostal od svého staršího bratra rotavirovou infekci, jejíž opravdu brutální průběh bych nepřála zažít nikomu. Několik dní jsme jen trnuli, aby se jeho stav zlepšil a já se zařekla, že pokud budu mít třetí dítě, rozhodně očkování na rotaviry nevynechám.

Důležité je správné načasování

Proč to píšu? Myslím si, že pokud člověk nezažije na vlastní kůži potíže, které neočkovaným dětem hrozí, je v klidu. I obyčejná střevní infekce může být pro tak malé tělíčko takovou zátěží, že skončí v nemocnici. Tím neobhajuji rotavirové očkování, které samozřejmě nákaze nezabrání, ale mohou zmírnit její průběh. Tady navíc musím podotknout, že se jedná o „živou“ vakcínu a je vždy ke konzultaci s lékařem.

Také podle mě není dobré házet všechny děti do jednoho pytle. Každé je jiné, má jinou imunitu, a proto si myslím, že je dobré, když pediatr dokáže posoudit, zda očkování nepředstavuje v danou chvíli pro miminko přílišnou zátěž. Moje zkušenost je taková, že naše pediatrička očkování prováděla po preventivní prohlídce, kde se ujistila, že je dítě zdravé. V případě, že jsem měla já nebo ona pochybnosti, očkování jsme odložily. Vždy je třeba respektovat imunitní odpověď organismu dítěte tak, aby nebylo zvyšováno riziko případných nežádoucích účinků.

Řešením by mohlo v budoucnu být screeningové vyšetření, které může mimo jiné pomoci předcházet závažným komplikacím po očkování některými vakcínami. Tato metoda však zatím není u nás v praxi, ale je možné, že pokud se tak stane, možná se i humbuk okolo očkování uklidní.

Na závěr bych však chtěla podotknout, že nesoudím rodiče, kteří jsou proti očkování. Každý máme jinou zkušenost. Není třeba se hned hádat a myslet si, že můj názor je jediný a správný, ale je třeba vyslechnout i druhou stranu. Ale to v tomto ohledu umí jen málokdo…

Anketa

Jak to máte vy? Očkujete své děti podle očkovacího kalendáře nebo ne?

ano
73% hlasů
ne
27% hlasů

Podobné články

Mgr. Petra Klapáková

Píše Mgr. Petra Klapáková

Bilingvismus a úspěšné metody ve výchově dítěte

Zcela běžně se dnes setkáváme se smíšenými manželstvími také v Čechách. Každý z partnerů mluví jiným rodným jazykem a jejich dítě vyrůstá v bilingvním (dvojjazyčném) prostředí. Celý článek

Tipy na klidný spánek dětí i rodičů...

Spánek. Tak obyčejná věc, a přesto ten dětský často děsí budoucí rodiče ještě před samotným narozením dítěte. Není snad žádná maminka, která by se neobávala, jak bude miminko spát, jestli ji nechá odpočinout a zda zvládne při péči o něj i nějakou práci. Celý článek

Píše Tereza Bečková

Začínáme podnikat na mateřské a rodičovské

Napadlo vás začít podnikat během vaší mateřské či rodičovské dovolené? Skvělý nápad! Potřebné znalosti do začátků vám mohou poskytnout online kurzy, které jsou dle průzkumu stejně efektivní, jako klasické semináře. Jaké jsou jejich výhody a které kurzy... Celý článek

Komentáře