Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dát děti na měsíc zpět do školy a školky nebo raději „neriskovat“?

Datum přidání: 7. 5. 2020

Spousta rodičů řeší dilema, díky možnosti opětovného zahájení „klasické“ školní výuky, stejně jako docházení do mateřské školy po koronavirové nucené uzavírce. Rodiče mají na výběr, docházka není povinná. Docházku dětí by měli zvážit rodiče, pokud žijí se seniory či nemocnými, kteří jsou ohroženou skupinou. Děti z druhého stupně s výjimkou deváťáků se do škol letos již nevrátí.

Přesné informace najdete na stránkách msmt.cz.

Pro a proti řádné docházce do mateřské školy

Malé děti koronavirovou dobu zvládaly dobře. U drtivé většiny dětí šlo o snadný průběh nemoci, některé měly jen lehké příznaky podobné chřipce. Našly se ale i děti, jejichž maminky říkají, že jejich dětem do teď tak špatně nebylo, jako při překonávání nákazy koronavirem, a ony se o ně velmi bály. Protože však všeobecně děti nákazu zvládaly dobře a situace se s nákazou velmi zlepšila, je možné je od 25. 5. vrátit do školek.

Je tady však otázkou, zda to bude pro děti přínosné, nebo ne. Musíme si sami zhodnotit, zda pro nás převažují pozitiva, nebo nám negativa připadnou větší a děti necháme až do září doma.

Koncem května již čekáme klasické letní teploty, což znesnadňuje nošení roušek. Děti do sedmi let je nosit nemusí, ale tím je zase zvýšeno riziko, že v případě, že se ve školce ocitne dítě, které se koronavirem nakazí, snadno nakazí i ostatní. Při celodenním pobytu ve společných prostorách školky to ani jinak nejde. Eliminaci nákazy se budou snažit zajistit přísnější opatření, kdy do školky nebudou moci   docházet děti s nachlazením, už vůbec ne s teplotou, byť jen zvýšenou, a teplotu by měly učitelky ráno při příchodu dětí do školky kontrolovat.

Anketa

Dáte děti do školy/školky?

ano
34% hlasů
ne
42% hlasů
nevím
24% hlasů

Pozitiva jsou nasnadě. Děti jsou doma izolovány od svých kamarádů, také jim doma nenabízíme tak pestrou škálu aktivit, jako je tomu ve školce. Stejně tak se ve školce učí snadněji novým dovednostem, chtějí napodobit vrstevníky i starší děti, stávají se samostatnějšími, zažívají spousty zážitků, se kterými se doma jednoduše nemohou setkat.

I rodiče čeká velká úleva v podobě možnosti návratu do práce, nebudou se muset starat celodenně o domácnost i děti, nebudou muset zajišťovat hlídání dětí, pokud do práce musí docházet. Návrat do školky pomůže k lepšímu psychickému stavu celé rodiny.

Vrátit žáky prvního stupně do školy?

Jestliže máte doma děti, které dochází do 1. až 4. třídy základní školy, možná jste zjistili, že učit se s nimi není vůbec snadné. První a druhá třída je snadnější, ale i tak rodiče museli navázat kontakt s učiteli prostřednictvím internetu, začít používat online vyučování, děti plní online kvízy nebo se učí za pomoci youtube, výukových portálů, rodiče musí fotit hotové úkoly, obrázky a posílat je učitelům… Pro mnohé rodiče bylo seznámení se s technickými „vymoženostmi“ nelehké. Toto vše pomine, jakmile se děti do škol vrátí.

Roušky budou ve škole povinné, proto se školy většinou snaží plnit „jen“ výuku a v případě, že by o ni mělo zájem mnoho žáků, objevují se školy, které by chtěly upustit od společného stravování ve školních jídelnách, nebudou fungovat odpolední družiny, aby děti odcházely domů co nejdříve.

I tak ale získají mnohé děti i rodiče. Děti především volají po kontaktu se spolužáky. Mnoho dětí ale také uvádí, že učit se doma je náročnější než ve škole. Učitelé mají víc trpělivosti, učivo umí lépe vysvětlit, děti kolektivně možná i nové informace nasávají snáze, než když mají poslouchat rodiče a vnímat ho, zatímco by si chtěly hrát, protože jsou prostě doma.

Rodiče by mohli stejně jako u školkařů do práce, ale i tak by museli zajistit odpolední hlídání dětí, příp. oběd, pokud by nefungovala školní jídelna. Měsíční chození do školy a „relax“ před dvouměsíčními prázdninami, kdy budou děti zase celý den doma, ale vítá velmi mnoho rodičů, kteří už jsou měsíc a půl doma.

Rozhodnutí je na vás. Pokud žijete s prarodiči, návrat dětí do školních zařízení pečlivě zvažte. Přece jen, jde o jejich zdraví. Když se nad tím hlouběji zamyslíme, měsíční chození do škol a školek je v porovnání s domácí výukou a prázdninami, které nás čekají, dá se říct zanedbatelné. Pokud ale cítíte, že děti „oddech“ od domácí výuky a domácího prostředí potřebují, a i vy potřebujete načerpat síly v práci, děti do škol vraťte. Proberte vše s prarodiči a domluvte se společně. U těch, kdo žijí samostatně, je volba mnohem jednodušší. Otázkou je ale také ošetřovné, o které rodiny, které mohou děti poslat do škol a neudělají tak, zřejmě přijdou.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře