Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Deprese v těhotenství. Obavy, strach z neznámého a změny nálad k těhotenství patří

Datum přidání: 16. 9. 2015

Obavy během těhotenství provází většinu z nás. Alespoň jednou se každá nastávající maminka zamyslí nad tím, co bude a jak to asi bude. Porod, dítě, život….

Jaké otázky nás mohou právázet:

  • Postarám se o své dítě?
  • Poznám, když mu něco bude?
  • Budu moct kojit?
  • Co když bude pořád plakat?
  • Jsem jediná, která se stresuje a ostatní těhulky jsou v pohodě?

  • A je normální, že cítím nejistotu? Zeptala jsem se paní Hutlové, laktační poradkyně s 20letou praxí.


Těhotenství je jiný stav
a určitě k tomu patří zvýšené obavy, strach z neznámého, změny nálad. Někdo z nás je větší optimista, někdo zase pesimista a podle toho pak vypadají i postoje k životním změnám a životu vůbec (určitě se žije lépe optimistům).

Zbytečně se nestresujte, snažte si těhotenství užívat, nemyslete na to co by, kdyby…, vždyť nemusí být vůbec žádný problém.

Jak můžete předejít případným problémům

  • Nechte si u vašeho gynekologa zkontrolovat prsa resp. bradavky, aby nebyl problém s kojením, protože se tomu dá v těhotenství pomoci, kdyby bylo potřeba. Seznamte se pediatrem, kam byste chtěla chodit s miminkem.
  • Určitě máte kolem sebe lidi, kteří se s vámi na miminko těší a jistě vám v prvních dnech po porodu pomohou.
  • Nebojte se, věřte si, ono tím jak porodíte, tak dost věcí přijde samo a Vy se tím teď zbytečně zatěžujete. Pro miminko je důležité, abyste byla v klidu, berte to jako přirozenou věc, že jste těhotná, je to moc krásný pocit, když se stanete maminkou.

Někdo kdysi řekl, že život bez dětí je jako den bez sluníčka a za sebe vám mohu říci, že je to tak.

Neřešila bych tento stav, který já považuji za přechodný, medikamentozně. Pokud by však vaše obavy přetrvávaly nebo se stupňovaly, určitě lze navštívit erudované pracoviště.

Trápí vás jiná věc, potřebujete poradit, zeptejte se v naší poradně prodeti.cz.

 

Podobné články

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Dobrá imunita začíná ve střevech

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci, a tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, Celý článek

Píše Jana

12 "nutných" věcí, které je třeba zvládnout před porodem

Už se to blíží a vám zbývá poslední měsíc těhotenství. Skoro každý radí ať odpočíváte, spíte a odpočíváte. Ano, užívejte si všechny volné a klidné chvilky, po porodu už to takové nebude. A kromě všech lékařských povinností, které musíte zvládnout, jukněte... Celý článek

Komentáře