Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Designérka radí, jak na úložné prostory pro děti

Datum přidání: 15. 9. 2017

Píše Magda Kolmanová

Realizace: Little design
Realizace: Little design

Dětský pokoj, ve kterém je vše pořád na svém místě? Takový asi nenajdete, ale designérka Miroslava Bienová ze studia Little design vám poradí, jak pokojíček rozvrhnout tak, aby se v něm snadno uklízelo a dítě se v něm cítilo dobře.

Dětský pokoj nikdy nebude dokonale uklizený, to by prostě ani nešlo. Když ho ale zařídíte chytře, bude přehledný a zbude v něm i dostatek místa pro hraní. Pokoj rozdělený do několika zón je tím pravým, co zatočí s chaosem. Nezapomeňte, že by každé dítě mělo mít svůj prostor nejen na spánek, ale také na hraní či vzdělávání. A protože určitě budete rádi, když si po sobě bude dítko uklízet samo, přizpůsobte tomu i úložné prostory. I ti nejmenší do nich musí dosáhnout a ideálně i vidět, co je kde schované.

Hraní je základ

Hraní je pro děti základní aktivitou, díky ní mohou zkoumat svět a rozvíjet své schopnosti i vědomosti. Výběr hraček je v dnešní době opravdu veliký. Kam je ale uklízet, když si s nimi zrovna děti nehrají? Rozdělte pokoj na několik zón podle toho, pro jakou aktivitu budou. Hračky spojené s těmito aktivitami se pak budou nacházet v dané zóně a pokoj bude přehlednější. Abyste děti motivovali k úklidu, může mít auto svou garáž, kam se zaparkuje, letadlo hangár a panenky svůj domeček, kam je uloží ke spánku. Pokud k tomu přidáte poutavý příběh, máte vyhráno.

“Herní plocha by měla zůstat mimo komunikační zónu pokoje tak, aby případný otevřený projekt, například rozestavěné město, kolejnice, puzzle a podobně, mohl zůstat i přes noc na místě, aniž by to vadilo pohybu po pokoji, a dítě se k němu mohlo další den vrátit,” radí designérka Miroslava Bienová ze studia Little design.

Realizace: Little design
Realizace: Little design

Podpořte dětskou kreativitu

Děti jsou tvořivé, podpořte je proto v jejich kreativitě a dovolte jim, aby si své výtvory mohly vystavit. “Často v pokoji tvoří dojem nepořádku dětské výtvory – papírové výrobky, vystřihovánky, a různé modely. Kromě nástěnek a tabulí připravte v pokoji i mělké police pro vystavení těchto výtvorů, takzvanou výstavku. Uvidíte, jak se pokoji uleví,“ radí designérka. LEGO a jiné stavebnice uložte do plastových boxů na kolečkách tak, aby bylo poznat, co se v jakém boxu nachází. Ideální místo pro takové hračky je třeba v prostoru pod postelí. Pod postel se dají do zásuvky schovat i všemožné hry či puzzle.

Kam se sportovním náčiním?

Pokud je vaše dítko aktivní a každou chvíli zkouší nový sport, nebude za chvíli kam sportovní náčiní dávat. Hokejky, balóny, švihadlo, to vše může přijít do vyššího koše, kam i přesto bude snadný přístup. A sportovní pomůcky na sport, který zrovna není ve fází nejoblíbenějšího, schovejte do některých z horních úložných prostor, kam není potřeba tak snadný přístup.

Realizace: Little design
Realizace: Little design

Nechte dětem kousek soukromí

U sourozenců je důležité, aby každý z nich měl svůj vlastní úložný prostor. Ať už se jedná o šatní skříň či její část, o místo na spaní nebo o místo u hracího či studijního stolku. “Děti milují tajemství, pamatujme tedy i na tajné schránky pro ukrytí jejich pokladů nebo deníčku. Pokud je více dětí v jednom pokoji, takové tajné místo by mělo zůstat soukromé. Proto by každé dítě mělo mít svoje tajné úložné prostory,” dodává designérka.

Poraďte si se školními pomůckami

Nároky na úložný prostor se u školáka zvýší, ke všem věcem ještě přibude školní taška a knihy, myslete proto při zařizování i na to. Aby nikdo o tašku nezakopl, pověste ji na stěnu. Háček na školní batoh je skvělý pomocník. Poličky na knihy by měly být hluboké jen tak, aby se do nich vešla jen jedna řada knih, díky tomu bude mít přehled o všem, co se v ní nachází.

Úložné prostory i v obýváku

Dejte dětem pocit, že jsou součástí dění a přizpůsobte část obývacího pokoje jejich potřebám. “Děti jsou součástí našeho života a častokrát mají v obývacím pokoji jen kupu hraček, jako bychom je chtěli každou chvíli odsunout pryč s myšlenkou, aby se tam moc nezabydlovali. Dětský koutek v obývacím pokoji, a to i včetně úložných prostor, je součástí rodinného života a dává dětem pocit, že tu mají své místo v centru dění. Časem se přirozeně postupně přesunou do dětského pokoje,” zakončuje designérka.

Podobné články

Věděli jste, že čekanka je plná vitamínů? Vyzkoušejte recept na zapečenou čekanku

Zelenina, která se právě v zimních měsících dá koupit snad v každém obchodě. Jen ji dost často míjíme, protože nevíme…, ale to je chyba. Čekanka obsahuje mnoho potřebných látek pro náš organismus. Celý článek

Spolupracujeme s Máma v kuchyni

Šťavnatá hovězí sekaná s čočkou (od 8 měsíců)

Luštěniny i hovězí maso jsou dobrým zdrojem železa, které podporuje krvetvorbu, a spousta dětí je chudokrevných, neb tyto dvě suroviny (a s nimi i zelená zelenina, která je na železo také bohatá) nejsou zrovna jejich favority. Celý článek

3 recepty na rychlé vánoční cukroví. Preclíky, lanýžky a mila kuličky

Nestíháte? Známe to a když už není čas na linecké, pracny nebo rohlíčky, přichází na řadu nepečené super rychlé cukroví. Uvidíte, že i po něm se zapráší a děti ho budou milovat. Celý článek

Komentáře