Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Designérka radí, jak zařídit pokoj pro prvňáčka

Datum přidání: 30. 6. 2017

Píše Miroslava Bienová

Návrh pokoje Miroslava Bianová Little design
Návrh pokoje Miroslava Bianová Little design

Po prázdninách půjde mnoho dětí poprvé do školy a začne jim tak nové životní období. Neznamená to jenom přípravu domácích úkolů a pořízení prvního školního batůžku. Je třeba dítěti poskytnout i dostateční zázemí a obměnit stávající dětskou výbavu pokojíčku. Vytvořením vhodných podmínek doma usnadníte svému dítěti přechod ze školky do školy. Obměnu pokojíčku pro svého prvňáčka však nenechávejte na poslední chvíli. Co by malému školákovi nemělo v pokoji chybět?

Studijní zóna

Pro dítě jsou v pokoji ideální 3 zóny: hrací, odpočinková a nově i studijní. Každé dítě by mělo mít svůj vlastní pracovní prostor, u kterého se může učit a psát úkoly. A to i v případě, že pokoj sdílí se sourozencem. A právě na tuto novou zónu, kterou dítě začne naplno využívat právě s příchodem do školy, se zaměříme.

Jejím základem je kvalitní psací stůl, židle a dle vašeho vkusu a prostorových možností i další kusy nábytku – knihovna, komoda, police nebo mobilní zásuvkové kontejnery. Důležité je, aby tato zóna byla jasně oddělena od ostatních. Dítě pak bude mít nejlepší podmínky se soustředit pouze na učení a nebude rozptylováno hračkami či jinými předměty.

Návrh pokoje Miroslava Bienová Little design
Návrh pokoje Miroslava Bienová Little design

Vhodný psací stůl

Psací stůl je nezbytnou součástí každé studijní zóny. Často nahrazuje menší stoleček na malování, které dítě užívalo dříve. Je nejen potřebný, ale zároveň symbolizuje, že dítě je už školák. Díky tomu cítí důležitost samotného přechodu do školy a podporu rodičů, když pro něj takové pracovní místo připraví. Zpravidla jej umísťujte u okna, kde je dostatek přirozeného denního světla. Příjemné také je, pokud školák vidí od stolu až ke dveřím pokoje. Někdy však takové umístění vzhledem k dispozicím pokoje není možné.

“Nezapomínejte, že stůl by měl mít dostatečně velkou pracovní plochu, minimálně 120x60 centimetrů,” radí designérka Miroslava Bienová a dodává: “Nejlépe uděláte, když zvolíte rostoucí psací stůl. Ten je nesmírně praktický, protože jejich výšku můžete upravovat podle růstu dítěte, může mu tak vydržet klidně až do puberty. Navíc můžete vybírat můžete mezi způsoby naklánění pracovní desky, způsobu nastavení výšky i příslušenstvím v podobě zásuvek, organizérů a jednoduchých nástavců. A můžete je pořídit klidně do pokojíčku čtyřletým dětem.”

Kvalitní židle

Stůl by měl být doplněn kvalitní čalouněnou židlí, která umožňuje rovněž nastavení výšky, ale také hloubky sedu. “Pro vývoj páteře je správně zvolená židle klíčová. Díky ní bude dítě ve správné poloze a nebude se hrbit, čímž si osvojí správné návyky pro sezení i do dalších let,” upozorňuje designérka. Sedák židle je v optimální výšce, pokud dítě při usazení dosáhne celou plochou chodidel na zem. Nepodceňte rovněž důležitost pravých úhlů. Měly by být mezi stehny a zády, stejně jako mezi stehny a lýtky. Hodit se vám bude i židle s opěrami rukou, které zajistí další komfort při sezení. Některé opěry navíc můžete lehce odinstalovat.

Při výběru židle myslete také na podlahu. Pokud vyberete židli na kolečkách, pak by měla být umístěna na takovém povrchu, který nebude omezovat její pohyb (prodávají se speciální podložky pod kolečkové židle). Dokonalou kombinací ale bude rostoucí židle tvořit s rostoucím stolem, které budete moci nastavovat dle růstu dítěte.

Návrh pokoje Miroslava Bienová Little design
Návrh pokoje Miroslava Bienová Little design

Jak na osvětlení

Důležitou součástí stolu je pracovní lampička umístěná tak, aby si malý školák nestínil, tedy levého horního rohu pro praváky a z pravého horního rohu pro leváky.

Lampičku musíte umístit na stabilní plochu, proto pokud budete pořizovat polohovací stůl, využijte nástavce nebo police s držáky. Díky nim tak nehrozí, že by lampička kvůli manipulaci s pracovní plochou spadla na zem a rozbila se a případně dítko zranila. Aktuálně na trhu můžete vybírat takové lampičky, které se přizpůsobí všem aktivitám od psaní až po kreativní tvorbu díky regulaci jasu a teploty světla.

Jak vyřešit úložné prostory

Nezanedbejte ani úložné prostory, do kterých si bude moci malý prvňáček schovávat nejrůznější pomůcky do školy nebo sešity. Vhodné jsou mobilní kontejnery ve formě zásuvek, které můžete dle potřeby zasunout pod stůl nebo kamkoliv, kde bude zrovna místo. Máte-li více prostoru, volte větší kusy nábytku – komody, knihovny a police.

Tabule a nástěnky

V blízkosti stolu nezapomeňte na tabuli. Vyhrají si s ní nejenom děti, ale pro vzájemné hry či učení ji ocení také samotní rodiče. Můžete vybírat z několika druhů tabulí dle ceny, funkce i praktičnosti.

Magnetické tabule mohou být různé. Vybírat můžete od plechových, skleněných až po deskové s magnetickou úpravou. Na zeď je však musíte připevnit pomocí vrtačky. Dalším řešením jsou korkové nástěnky, na které můžete pomocí připínáčků instalovat nejrůznější fotografie, úkoly nebo rozvrh hodin.

Popisovací tabulové a magnetické folie nahrazují klasické tabule, jejich aplikace je velmi jednoduchá a pořízení finančně nenáročné. Jsou omyvatelné a psát na ně můžete stíracími fixami nebo na ně umisťovat fotky či obrázky pomocí magnetů. Stačí je jednoduše nalepit na zeď.

Elegantní řešení představuje magnetický nátěr, který promění jakoukoliv zeď v popisovací magnetickou tabuli. Podmínkou je rovný povrh, nátěr však můžete umístit nejen na stěnu, ale také na dveře či stůl.

Netradičním, avšak praktickým doplňkem může být také interaktivní panel, na který můžete připevnit obrázky, fotky, ale také nejrůznější poličky, boxy či hračky. Jejich umístění můžete obměnit dle libosti.

Drobné doplňky

Nový vzhled pokoje můžete sladit také s pokojovými textiliemi – vhodnými kusovými koberci, závěsy, povlečením či dekoračními polštářky. Vybírejte však jemné pastelové barvy, které nebudou dráždit oči a odvádět tak pozornost. Malí školáčci ocení i police, na které si mohou vystavit nejrůznější školní trofeje, háčky na školní batohy nebo úložné boxy, ze kterých mohou vytáhnout věci na hraní ve chvílích, kdy je to psaní úkolů už přestane bavit.

Autor: designérka Miroslava Bienová (Little design).

Podobné články

Svačinky do školy pro děti. Inspirace na pomazánky, bezlepkové svačiny a jiné

Co vyzkoušet také trochu jinou svačinu než housku se šunkou? Salátek, bezlepkové palačinky, zdravý sendvič nebo mňamkovou pomazánku s ředkvičkou, cizrnou nebo "hermelínem"? Celý článek

Píše Hana Müllerová

Kam můžete vyrazit i s dětmi za vzděláním a osobním rozvojem?

Mateřská a rodičovská dovolená je pro ženy ten správný čas zastavit se, zamyslet se nad svým osobním i profesním životem, a rozhodnout se, jakým směrem se bude dál ubírat. Celý článek

Cuketová polévka. Děti zasytí a bude jim chutnat

Už také nevíte, co z cukety udělat? Dušená cuketa, bramboráčky, sladká bábovka nebo i směs na topinky... Vyzkoušeli jste cuketovou polévku, která je hezky hutná, jemná a.... dokonalá? Náš recept je pro dětičky od cca 8 měsíců. Celý článek

Komentáře