Děti a internet: Jak je udržet v bezpečí?

Datum přidání: 28. 2. 2018

Na rozdíl od naší generace už dnešní děti neznají svět bez internetu. Neumějí si takový „pravěk“ vůbec představit. Ale i když je pro ně počítač naprosto přirozenou součástí života, neznamená to, že se umějí ubránit nebezpečím a rizikům, která na ně na síti mohou číhat.

Tím, že dítěti budete počítač a internet zakazovat, samozřejmě ničeho nedocílíte. Už proto, že výpočetní technika se stává nedílnou součástí školní výuky v čím dál nižším věku. Není výjimkou, že s tablety se seznamují už děti ve školkách. Navíc zakázané ovoce, jak známo, chutná nejlépe.

Rodiče by proto neměli zakazovat, ale spíše radit, vést, důvěřovat – ale prověřovat.

A to dvěma cestami. Jednou z nich jsou čistě technologické pomůcky, druhou pak spíše morální aspekt či jakási etiketa a návod, jak se na internetu chovat. V praxi se proto zaměřte na následující body:

Zabezpečte všechna zařízení

Zabezpečte všechna zařízení, která doma máte. Počítače, notebooky, tablety, chytré telefony, chytré televize. Cokoli je připojeno k internetu, je potenciálním rizikem. Nechte si nainstalovat antivirové programy, pravidelně aktualizujte veškerý software, a to i u routeru, v počítači nemějte citlivá data. Pokud nejste technicky nejzdatnější, povolejte odborníka.

Dalším nezbytností je i „mechanické“ zabezpečení zařízení. To znamená – pojistěte se, aby vám dítě nenapáchalo v počítači škody, ke kterým dojde zkrátka omylem, třeba stisknutím nesprávného tlačítka. Ke všem instalacím, aplikacím, aktualizacím byste měli mít administrátorský přístup chráněný heslem, dítě by se k nim vůbec nemělo dostat. Složky s citlivými nebo cennými daty by měly být zamčené – a všechna data zálohovaná. U menších dětí uděláte nejlépe, když počítač umístíte do obývacího pokoje a budete mít přehled, jako ho používají.

Blokace přes domácí router

Blokaci je možné nastavit přes domácí router, kde v nastavení zadáte na „blacklist“ adresy webových stránek, které mají být dítěti zapovězeny. To provedete tak, že do internetového prohlížeče zadáte přístupovou IP adresu (nejčastěji 192.168.0.1 nebo 10.0.0.138 – najdete ji na štítku nalepeném na routeru) a poté budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla, jako byste se přihlašovali do svého emailového účtu.  Samozřejmě jakmile se dítě přihlásí k jiné než vaší domácí síti, blokace neplatí.

Rodičovská kontrola se vyplatí

Blokovat nechtěné stránky jde i instalací softwarového programu, který si nainstalujete do počítače. K tomuto účelu doporučujeme vyzkoušet například Cybersitter, který umí blokovat cokoliv na internetu dle nastavených restrikcí a zamezit tak například dětem v přístupu na pochybné stránky je pro tento program hračkou. Poradí si i se sociálními sítěmi, omezením používání her (včetně těch on-line) a umí toho mnohem více. Zaznamenává například i přijaté a odeslané e-maily, rozhovory na Facebooku a podobně. Vše se ovládá z webového rozhraní.

Tři hlavní zásady pro bezpečné chování na internetu, které by vaše dítě mělo znát

  1. Nesděluj nikdy osobní údaje ani informace o své rodině. Včetně toho, jak trávíte svůj čas.
  2. Nestahuj z internetu nic, co ti nedovolí tví rodiče.
  3. Nevěř nikomu, koho znáš jen z internetu. A nikdy se s nikým nescházej osobně.

 

Pokud nejste úplně technicky zdatní, doporučujeme zvolit jeden z nejlepších programů pro blokování webových stránek nebo chatování na PC Net Nanny, který má velmi přívětivé uživatelské nastavení. Ovládat ho je možné vzdáleně, a tak lze kdykoliv nastavovat další omezení dětí na PC.

Rodičovské filtry

Rodičovské filtry jsou obecně čím dál sofistikovanější. Kromě blokace nevhodných webů a sledování toho, co dítě na počítači hledá, umějí třeba poslat mail ve chvíli, kdy se dítě pokusilo dostat na závadnou stránku, nebo nastavit čas, který smí na internetu strávit. Například ve Windows 7 najdete funkci Rodičovská kontrola. Ve Windows 10 to najdete jako Rodina. Obě funkce slouží k nastavení a kontrole využívání Windows dětmi. Umožňují sledovat, co přesně děti na počítači dělají. Následně lze nastavit, a to vzdáleně pomocí cloudu, limity používání počítače.

Zdůrazňujte, že soukromí je nade vše

Málokteré dítě dnes není na některé ze sociálních sítí. V tom mu asi nezabráníte, naučte ho ale zacházet s daty, která o sobě zveřejní. Dítě musí vědět, že cokoli se na internetu objeví, už tam zůstane napořád, i za spoustu let. Také musí pochopit, že každá informace je zneužitelná. Adresu nebo telefonní číslo nikdy nesmí zveřejňovat na internetu. A stejně tak ctí soukromí ostatních a nezveřejňuje nic o svých přátelích nebo příbuzných bez jejich souhlasu. Pokud chce dítě na internet dávat fotografie, jasně s ním dohodněte, co ještě ano a co už ne. Selfie z vašeho obýváku může připadat v pořádku dítěti, vám už ale třeba takový zásah do soukromí vadí.

A ačkoli dnešní děti a teenageři pracují spíš s fotkami i videi, varujte je důrazně i ohledně textového obsahu. Rozhodně není dobré se na internetu chlubit nebo podrobně popisovat detaily ze života. Pro zloděje je to skvělý způsob, jak zjistit, co která domácnost vlastní – a kdy v ní bude prázdno. Pokud dítěti dovolíte založit si profil na sociální síti, pomozte mu s nastavením soukromí.

Heslo je základ

Každý, kdo používá internet, se dříve nebo později dostane do situace, kdy bude muset používat heslo. Od pinu k telefonu přes heslo k facebooku až po údaje třeba k internetovému bankovnictví. Vštěpujte dětem zásady pro bezpečné používání hesel. Tedy to, že musí mít pro každou situaci jedinečný kód, že musí být dostatečně složitý a dítě ho nesmí nikomu prozradit. V případě mladších dětí asi není od věci všechna jejich hesla znát. Neznamená to, že je máte „šmírovat“ a kontrolovat jejich emaily či profily na sociálních sítích, ale pokud zaznamenáte, že se dítě v souvislosti s počítačem nebo smartphonem chová „divně“ nebo na něm tráví příliš mnoho času, může být tato znalost užitečná.

Pozor na chytré telefony

Zabezpečit domácí počítače a notebooky není zas tak složité, protože zůstávají pod vaším dohledem. Co ale s chytrým telefonem, který dnes vlastní každé druhé dítě a nosí ho stále u sebe? Pátrejte po aplikacích, které pomohou ohlídat, aby se dítě nedostalo k závadnému obsahu ani na mobilu.

Náš tip: aplikace Mobicip vytváří vlastní uživatelské prostředí internetového prohlížeče, odkazuje na bezpečné weby a naopak filtruje potenciálně závadné adresy, kontroluje i výsledky vyhledávání nebo nevhodná videa na YouTube.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Ošetřování člena rodiny: Jaké jsou podmínky a novinky v roce 2019

Staráte se o nemocného člena rodiny a nebo o dítě mladší 10 let? Za jakých okolností máte nárok na placené volno a podporu při ošetřování člena rodiny? Jaká je výše podpory při ošetřování člena rodiny v roce 2019? Celý článek

Kamila Petrovská

Píše Kamila Petrovská

Jak jsem se stala macechou

Když jsem se před šesti lety zamilovala do mého budoucího partnera, měla jsem nejdříve obrovskou radost. Konečně TEN PRAVÝ. Když jsem o něco později zjistila, že má už dvě děti z předchozího vztahu, chtěla jsem od toho pryč. Bála jsem se toho, že to bude.... Celý článek

Jak podpořit kreativitu dětí

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství Celý článek

Komentáře