Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Děti a moderní technologie: Nemůžeme zakazovat to, co sami děláme

Datum přidání: 18. 7. 2017

Generace dnešních rodičů je asi poslední, která ještě zažila bezstarostné dětství bez internetu. V Česku se teprve rozbíhal a většina z nás se s ním setkala až na střední škole. To naše děti se s internetem a moderními technologiemi už prakticky narodí. Obklopují je už od první chvíle na každém kroku a děti se, jak známo, nejvíce učí nápodobou.

„Moje dítě nedostane mobil dřív než v deseti letech.“

„Tablet bych dětem v životě do ruky nedala!“

„U počítače vysedávat rozhodně nebudou, takovou zábavu neschvaluji.“

Dětem telefon/tablet do ruky nepatří

Také jste ještě jako bezdětná matka některou z těchto vět pronesla? A platí ještě teď, když už máte doma vlastního potomka, ať je v jakémkoli věku? Je dost pravděpodobné, že nikoli.

Dokud děti ještě nemáme, máme často velmi striktní představy, jak je budeme vychovávat, co dovolíme a co ne, a s despektem se díváme na rodiče, kteří v restauraci nechají potomka hráti si s jejich smartphonem nebo jim na koupališti pustí pohádku na tabletu.

Ale s vlastním dítětem pak mnozí nečekaně rychle svůj přísný pohled přehodnotí. Zjistí totiž, že uchránit dítě před technologiemi je dnes v podstatě nemožný boj s větrnými mlýny.

My jsme pro děti vzor

A můžeme si za to sami. Pro děti jsme největším vzorem my, jejich rodiče. Ruku na srdce – je ještě nějaká domácnost, která nevlastní počítač nebo tablet? Obvykle máme obojí. O mobilech ani nemluvě, většinou jde navíc o smartphony s internetem, ke kterým je polovina dospělých málem „přirostlá“.

Nemůžeme chtít po dítěti, aby se o tyto věci nezajímalo, když doma vidí, jak tatínek pracuje na notebooku nebo si u večeře neustále něco čte na telefonu, když vidí mámu, která místo knihy otevírá tablet a sjíždí facebook. Pro několikaměsíční miminko je mobil zatím jen zajímavá hračka, která vydává zvuky a má plno čudlíků, význam zatím nechápe.

Ovšem i malé batole už dokáže s počítačem mnohé. Rodiče, kteří si zapomněli zamknout klávesnici, by mohli vyprávět, jaké škody a trapasy dokáže malý nezbeda napáchat i během té minuty, co si odskočili na záchod. 

Přehodnoťme své chování

Pokud tedy nechcete, aby vaše dítě zajímal pes na obrázku v počítači víc než ten živý, nezbývá vám nic jiného, než se zamyslet nad vlastním chováním. Samozřejmě to neznamená hodit počítač a telefon z okna, ale výrazně omezit jejich používání v přítomnosti dětí. Pokud musíte pracovat, snažte se, aby u toho děti nebyly, a mobil v jejich přítomnosti používejte jen pro nutné volání, ne jako zdroj zábavy.

Nemá přirozeně smysl technologie dětem zakazovat nebo je před nimi schovávat. Jednou se s nimi stejně setkají a stanou se součástí jejich života, ve škole je budou používat zřejmě stejně samozřejmě jako my kdysi učebnice a sešity. Jen musíte nastavit správnou hranici a rozumnou míru.

Pokud pustíte dítěti večer před spaním desetiminutového Krtečka na počítači, nejde o nic špatného. Pokud ho ale necháte sedět před monitorem dvě hodiny v kuse, abyste se nemuseli o dítě starat a mohli se věnovat něčemu jinému, zaděláváte si na problém. Počítače děti zkrátka fascinují, a jakmile jim propadnou, je těžké zaujmout je jinou zábavou.

U počítače nemusejí přemýšlet ani nic řešit, ten zábavu obstará sám. Pokud jste je naučili vysedávat nad tabletem plným zvuků, videí a her, nemůžete čekat, že uspějete s dřevěnými kostkami, skládačkami nebo leporelem. Tam by už dítě muselo aktivně zapojovat vlastní dovednosti – a na to je najednou líné. 

Technologie jsou pomocná hůlčička

Hodně rodičů si tablety či smartphony také ulehčuje řadu denních situací. Když šly nakupovat naše mámy, daly nás jako malé prcky do nákupního vozíku, a pokud jsme v obchodě začali brečet nebo se vztekat, musely si poradit jen svými slovy. Dnes supermarketem korzují vozíky plné dětí, které jsou vzorné a vlastně o nich ani nevíte. Protože drží v ruce smartphone nebo tablet a nic okolo je nezajímá.

Ano, jsou určitě společenské situace, kdy se odvedení pozornosti hodí, a počítač zaručeně zklidní i toho největšího vzteklouna. Ale neměli bychom si tak ulehčovat vše, co s dětmi děláme. Pokud dítě naučíme, že obědvá u tabletu, protože jinak bychom do něj nedostali ani sousto, co si potom počne třeba ve školce?

Stejně jako u ohně zkrátka platí, že moderní technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Žít už bez nich dnes nemůžeme, na to doba příliš pokročila, ale nemusíme se nutně stát jejich otroky. Ani my, ani naše děti.

Podobné články

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Jaké existují záněty hrtanu a jak je můžeme léčit

Přišel podzim a s ním i velice častá onemocnění dýchacích cest. Školka, nachlazení, prostydnutí, virózy, rýmy a kašle. Tyhle pojmy jsou teď středem diskuzí většiny maminek. Co se ale střídá v ordinacích dětských praktických lékařů jsou zánětlivá onemocnění... Celý článek

MatkaNaOdstřel

Píše MatkaNaOdstřel

Ze života jedné z nás: Plazení a únavě hurá

Sedím u vlažného kafe a studuju zrovna nějakou hrozně zásadní debatu o příkrmech. Ve chvíli, kdy se začnu děsit, že nemám kuřata, krávy a prasata z vlastního chovu a jsem tím pádem úplně odepsaná, vzhlídnu od PC. Na dece leží malá, ale malý nikde. Kde je? Celý článek

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Komentáře