Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Děti a peníze

Datum přidání: 8. 10. 2019

Píše Mgr. et Bc. Michaela Škorničková

„Už jsi dost velká, abys dostávala kapesné,“ pravili rodiče a v 7. A jsem začala dostávat kapesné. V roce 1999 jsem dostávala sto korun na měsíc. Rodiče mi vysvětlili, že je dobré šetřit a odkládat si peníze bokem. Tedy i já jsem začala šetřit a dávala si půlku kapesného bokem. Znáte to, holka, chtěla jsem mít jedny konkrétní kalhoty a být taky in. Rodiče řekli, že pokud chci něco navíc, tak si na to mám našetřit či vydělat. Trvalo mi půl roku, než jsem si na ty kalhoty našetřila a vítězoslavně si je koupila. Když člověk stárne, mění se nároky a kapesné. V šestnácti letech jsem dostávala pět set korun na měsíc, ale měla jsem spoluúčast na kreditu. Taky jsem začala chodit na brigády, abych měla na knihy a „fesťáky“. Toto jsou mé začátky finanční gramotnosti.

Když jsem pracovala s dětmi ze sociálně slabých rodin, menšin a jiných skupin, viděla jsem, že většina těchto dětí nemá vůbec tušení o finanční gramotnosti. Bohužel ani jejich rodiče neměli toto vzdělání. Jedná se o okruh lidí závislých na dávkách od státu, fenomén vydělávání na černo a braní si různých půjček a úvěrů, aby se poplatily dluhy z minula. Dalším kamenem úrazu těchto lidí bylo, že dávali velký důraz na značkové oblečení a neuměli šetřit. Když jsme s dětmi jeli na tábor, všechny peníze během dvou dnů děti utratily za sladkosti. Což asi není pouze u dětí z rizikové skupiny, kterou jsem výše popsala.

Nechci v tomto článku dávat všeobecné soudy nad dnešními dětmi a hodnotit, jaké to bylo v době mého dětství. Mohu mluvit o rozdílech, které jsou výzvou jak pro děti, tak jejich rodiče. Rodiče se musí rychle zorientovat v tom, co dnešní doba nabízí. Na jednom kurzu nazvali lidi narozené po roce 1990 digitálními domorodci. Tito lidé se narodili do technologicky vyspělé společnosti. My, narození před rokem 1990, jsme digitální nomádi. Pokusím se ukázat různé případy, se kterými jsem se setkala v průběhu svého života. Nechám prostor pro vaše zamyšlení, jak to máte vy a jestli máte oči otevřené. Celý svůj dosavadní pracovní život pracuji s dětmi v preventivních službách. To je spíše poznámka k tomu, odkud některé příběhy pochází.

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok?

Co víte o hazardu mezi dětmi?

Na jedné střední škole jsme se studenty řešili závislosti, kluci zmiňovali, že hrají poker přes internet a už v tom lítají za velké peníze. Také sázení na sportovní utkání je časté. Měla jsem možnost vyrůstat u fotbalového hřiště - každý víkend na fotbale s rodinou. Překvapilo mě, jak rodiče neměli problém pustit svého syna na internát fotbalového klubu a nechat ho jen tak. Kluci měli podepsané smlouvy a chodili jim peníze. Co byste dělali v sedmnácti letech bez dozoru v Praze a s penězi na účtu? Ano správně, krom opíjení trávili čas hazardem. Mnoho kluků se stalo závislými. Také mě zaráželo, že velké kluby neměly žádný systém práce s hráči, aby je připravily na to, že pokud vydělávají velké peníze, mohou s nimi pracovat, a nejen je utrácet. Myslím, že v poslední době spáchalo sebevraždu pár mladých fotbalistů, jelikož skončili v dluzích a nevěděli co dál se životem (odkazy těchto případů v závěru textu). To je jen zamyšlení, než člověk svěří své dítě do péče sportů, kde se točí velké peníze a postupně si tým začíná více a více nárokovat vaše dítě. Nebo už je zde nějaká změna?

To byli kluci! Také dívky umí s penězi hezky zamávat. V posledních letech byl trend, že děti a mladiství posílali své fotky v prádle či nahé fotky cizím lidem, kteří jim za to zaplatili kredit, kosmetiku či přidali navýšení kapesného. Mnohdy nemuselo skončit pouze u fotek. Vnímání své hodnoty a svého těla se také posouvá, ale to je jiné téma.

A pojďme se nyní podívat na nás dospělé. Kdo z Vás hraje World of Tanks či jinou online hru? Platíte si rozšíření? Na kolik z nás působí červené nápisy slevy a nakoupíme i to, co nepotřebujeme? A to se domníváme, jak jsme finančně gramotní. Jak snadné jsou nákupy přes internet? Tři kliky a mám, co potřebuji. Kolik z nás kontroluje pravidelně účet? Jak jste na tom s vracením věcí, které jste koupili přes internet a nehodí se?

Situace, které výše popisuji, jsem zažila. Děti a mladiství jsou z „normálních“ rodin. Nehodnotím výchovný styl rodičů, jelikož jsem u nich doma nebyla a nevím co vše rodiče v oblasti finanční prevence podnikli. Pracuji v organizaci, která vzdělává děti z dětských domovů a náhradní rodinné péče. Tyto děti nemají rodiče nebo jejich rodiče nefungují. Na všechna úskalí v životě jsou samy. Nemá je kdo varovat před marketingovými strategiemi, jak založit účet v bance apod. A poznat nejrůznější nástrahy v dnešním světě je obtížné pro všechny z nás. Marketingové strategie jsou velice manipulativní a je těžké je rozeznat. Mnoho z těchto dětí končí v dluhových pastech. Nejsou zvyklí šetřit, vše kupují teď hned a aby na to měli, tak si půjčí. Kauza Šmejdi se netýká jen důchodců, ale mladých lidí, kteří jdou do života a nemají za sebou pevné zázemí. My se snažíme mladé lidi proškolit ve finanční gramotnosti, v oblastech bydlení, práce a zároveň i v osobním rozvoji. Dnešní doba není jen o rozdělení peněz do tří prasátek, ale také o plánování a kritickém myšlením.

Co pro lepší finanční gramotnost můžete udělat?

Najděte si svůj systém šetření: obálky, vedlejší konto u běžného účtu apod. Mějte přehled o příjmech a výdajích, zaveďte si knihu na výdaje nebo si schovávejte účty, ať můžete lépe zmapovat za co utrácíte. Je fajn si dopředu naplánovat jídelníček a kupovat potraviny, které potřebujete k daným jídlům. Ušetříte peníze a nemělo by se vám stávat, že na potraviny zapomenete a vyhodíte je. Učte od mala děti hospodařit s penězi, malým kapesným, vlastním účtem, formou her jako jsou Monopoly, Kamionem po Evropě, Sázky a dostihy, hra na obchod). Položme si také otázky jako: Sestavuji pravidelně svůj domácí rozpočet? Zaměřuji se nejen na utahování opasků a šetření, nebo hledám také cesty, jak si příjmy navyšovat? Kdy jsem četl naposledy nějakou knížku, která by mi pomohla o penězích správně přemýšlet? Začít musí každý z nás sám u sebe. Mým závěrečným doporučením je pár tipů na knížky: Klíč k životu od J. Canfielda, Nejbohatší muž v Babylonu, Váš soused je milionář a věčná klasika Myšlením k bohatství.

  • https://isport.blesk.cz/clanek/vip-sport/334080/tri-fotbalove-sebevrazdy-za-jeden-rok-vsechny-tragedie-maji-stejny-duvod.html
  • https://www.denik.cz/ostatni_sport/nehody-i-sebevrazdy-tragicke-odchody-sportovnich-hvezd-20190429.html
  • https://www.sport.cz/fotbal/ostatni/clanek/986072-proc-fotbaliste-pachaji-sebevrazdy-jsou-izolovani-a-nemohou-ukazat-slabost-tvrdi-psycholog.html

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

VašeVýživné.cz

Píše VašeVýživné.cz

Najednou sama s dítětem na ulici. A co dál?

Ocitla jste se z ničeho nic sama s dítětem na ulici? Partner vás bez studu nechal na pospas osudu? Přinášíme vám tipy, jaké kroky můžete podniknout a jak se dostat „z nejhoršího ven“. Celý článek

Komentáře