Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Děti si mají o prázdninách odpočinout, ne si opakovat učivo

Datum přidání: 25. 7. 2019

Prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny a vy možná začínáte mít pocit, že by bylo fajn si s potomkem pomalu začít opakovat učení. Podle psychologů to ale není dobrý nápad. Když procvičovat, tak jedině hrou.

Školáci by se podle nich neměli během prázdnin rozhodně stresovat učením. Právě naopak by volný čas měly využít k tomu, na co normálně během školního roku nemají moc času. Je to období, kdy se mohou naučit mnoho nových věcí, například jezdit na kole, kolečkových bruslích, zdokonalit se v plavání, získat nové dovednosti nebo se nenásilnou formou naučit spoustu praktických věcí a nasát nové informace, aniž by měli pocit, že musí doma sedět nad učebnicemi.

„Musím se přiznat, že během školního roku jsme tak rozlítaní, že nemáme čas s dětmi ani pořádně vyrazit na kolo, takže to doháníme o prázdninách. Obě děti se v létě naučily jezdit na kole, protože na jaře jsme na to prostě neměli čas,“ svěřila se maminka Katka.

Hlavně zábava

I když to tak nevypadá, tak prázdniny jsou skvělou příležitostí k tomu, aby děti získaly poznatky a rozhled napříč různými předměty. Jen si vzpomeňte – jdete s dětmi do lesa sbírat houby, a kromě rozpoznání jednotlivých druhů si můžete popovídat o tom, jaké vidíte stromy, jaká zvířata v lese žijí, čím se živí. Informace, které si děti z povídání odnesou, potom využijí v hodinách přírodopisu a rozhodně jim v hlavičkách zůstanou déle než jen pouhým biflováním. A tak by se dalo pokračovat donekonečna. Na zámcích a hradech se děti dozví informace z dějepisu, na zahraniční dovolené zase můžou procvičit cizí jazyk. A matematika? Tu můžete procvičovat prakticky kdekoliv. Jen myslete na to, že by to měla být zábava, ne učení neobratně zabalené do lepšího formátu.

Slovní zásobu můžete rozšiřovat formou různých her. Využijte toho, že děti nemusí chodit brzy spát a večer si s nimi zahrajte piškvorky, člobrdo nebo jakoukoliv jinou hru. Děti budou ze společně stráveného času nadšené.

Pohlednice nebo prázdninové deníky

Psaní si děti mohou potrénovat na pohlednicích a dopisech. Některé rodiny si dokonce vedou prázdninové deníky, kam si každý den zapisují zážitky z celého dne, které doplňují fotografiemi nebo vstupenkami z míst, která navštívily. A to je potom teprve něco, když po letech deník otevřete a přečtete si, co jste společně zažili.

Jak psychologové, tak učitelé jsou zajedno, aby se děti o prázdninách netrýznily učením. Rodiče by tak měli zapomenout na početní úkoly, diktáty a vyvarovat by se měli také tomu, že budou dětem školou vyhrožovat. Tím jim akorát otráví volno. S přípravou na nadcházející školní rok se stačí pozvolna připravovat týden před koncem prázdnin. Nemusíte je zkoušet z malé násobilky, ale úplně postačí je začít postupně zvykat na školní režim. Takže žádné velké ponocování a dlouhé vyspávání úplně pro začátek postačí.

Příprava na školu začíná například i tím, že si děti nachystají penál, vyberou si nové přezůvky nebo nachystají aktovku. Navíc v září jsou učitelé shovívavější a začátek roku je vždy pozvolnější, aby děti měly čas opět přivyknout režimu. Na to mají naštěstí ještě dostatek času, tak ho využijte a vyrazte s dětmi za zážitky.

Podobné články

Internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho zlého aneb bezpečnost dětí na internetu

V dnešní době jsou naše děti čím dál tím více na síti. Již od nejmladšího věku používají mobilní telefony s internetem, počítače, tablety nebo herní konzole. Ale jsou při jejich používání v bezpečí? Celý článek

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Poznejte sílu Nienhuis pomůcek aneb ruku v ruce s Montessori

Také patříte k rodičům, kteří se snaží dětem kupovat hračky, které je nenásilně učí, trénují jejich trpělivost, zlepšují logické myšlení? Ale také přivedou malé zvědavky k poznání, že je potřeba se o hračky starat, zacházet s nimi šetrně…? Celý článek

Komentáře