DIY přírodní mýdlo

Datum přidání: 13. 12. 2017
Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Vlastnoručně vyrobený dárek potěší snad úplně nejvíc. Máme pro vás návod na přírodní mýdlo, které nejen krásně voní, ale i nádherně vypadá. Bloggerka Monika se podělila o recept na výrobu úžasného mýdla.

U výroby přírodních mýdel považuji za zcela zbytečné používání umělého dobarvování. Každá bylinka a koření vám mýdlo přirozeně změní a nebudou nikdy stejná. Nemůžeme čekat např. u přírodního levandulového mýdla modro-fialovou barvu. Pro mě je na této výrobě nejcennější ta přirozenost.

Ač u receptů k jídlu moc váhu nepoužívám a vše sypu a přidávám od oka, tady to neplatí. Při výrobě mýdla musíte odměřovat přesně na gramy a hlídat teplotu! Každý gram navíc změní vlastnosti mýdla. Najděte si takový recept, který vám bude sedět. Chce to nastudovat si vlastnosti jednotlivých olejů a poskládat si poměry mezi nimi.

Každý očekáváme od mýdla něco jiného. Aby hodně mydlilo, aby promastilo, aby nemělo tolik zbytkových olejů, aby neutralizovalo pachy, aby mělo krémovou pěnu ....

Nejjednodušší technikou jsou mýdla vyráběna za studena. Než začnete s domácím mýdlařením, vyžeňte děti i domácí mazlíčky a nasaďte si rukavice! Pracujete se silnou žíravinou!

Pokud si chcete své přírodní mýdlo vytvořit doma, budete potřebovat

 • váhu, teploměr, nerezové hrnce, ponorný mixér, krabici (formu), gumové rukavice a odhodlání a ...
 • olivový olej
 • kokosový olej
 • bambucké máslo nebo palmový olej
 • hydroxid sodný (louh)
 • destilovanou vodu
 • přírodní esence, pokud chcete, aby mýdlo vonělo a bylinky či koření

Pokud si chcete své přírodní mýdlo vytvořit doma, budete potřebovat

Hydroxid nasypete do destilované vody.....nikdy né opačně!!!!! To by začal prskat a vřít a mohli byste si ošklivě ublížit.

Hydroxid se v reakci s destilovanou vodou zahřeje až na 85°C a vy čekáte, až teplota klesne na 37°C. Musíte mít ponorný digitální teploměr. Stydnutí urychluji hrncem se studenou vodou, kam zavařovačku s roztokem ponořím. Mějte ponorný teploměr a čekejte, až bude teplota louhu mezi 35-38°C.

Všechny oleje v jednom hrnci v mezičase zahřejete a ruzpusťte na 30°C.

Opatrně nalijte hydroxid do hrnce s oleji. Míchejte několik minut nejlépe tyčovým ponorným mixérem, dokud mýdlo neudělá "stopu". To znamená, dokud není za měchačkou vidět opravdu stopa v hmotě. Hmota by měla být nyní hustá, homogenní a dobře by se měla přelívat.

Teprve teď je čas na přidání esenciálních olejů, sušených bylinek a koření. Tedy všeho, co dodá cenné látky, kdybyste je dali dříve, louh je spálí. Pořádně promíchejte.

Nalijte hmotu do formy...postačí papírová krabice vyložena mikrotenovým sáčkem, nebo pečícím papírem a krabici přiklopte třeba papírovým víkem a nechte ho svému osudu.

Nyní začne mýdlo procházet gelovou fází. Gelovou fázi poznáte okem ... hmota změní barvu a zprůhlední.

Za 24 hodin mýdlo vyklopte, nakrájejte nožem, případně narazítkujte s tím mohou pomoci děti :-) a nechce zrát až tři týdny na vzdušném větraném místě. Dobré je mít doma lakmusové papírky a hlídat pH mýdla. Ideální pro pokožku je pH 7 = pH vody.

pH zjistíte odškrábáním části mýdla, smícháte s kapkou vody a přiložíte lakmusový papírek na 1 vteřinu.

Domácí medovo-mléčné mýdlo

 • 436 g olivového oleje
 • 215 g kokosového oleje
 • 23 g sušeného plnotučného mléka
 • 93 g hydroxidu sodného
 • 247 g destilované vody
 • 20 g rozpuštěného medu

 

Sušené mléko rozpusťte už v olejích. Med přidejte až do stopy.

 

Domácí medovo-mléčné mýdlo

Podobné články

DIY pexeso se zvířátky

Vyrobte si s dětmi veselé pexeso se zvířátky. Zvířátka jsme pro vás připravili, stačí jen vytisknout, vystřihnout a nalepit na karton. „Voilà“ máte hotovo a hra může začít. Celý článek

DIY hrajeme si na rybáře

Někdy počasí nepřeje, někdy nemoc přijde a někdy prostě jen chcete prožít zábavnou chvilku se svými dětmi. Vyrobte si flísové rybičky a hrajte si spolu na rybáře, kdo jich schválně více na prut chytí? Celý článek

DIY masopustní kostým "MOUCHA"

Maškarní, masopust, party v maskách... Chystáte se na akci a potřebujete pro děti kostým? Pak neváhejte a směle se pusťte do tohoto šíleného kostýmu obří mouchy. Inspirace na další doma vyrobené kostýmy nebudou chybět. Celý článek

Komentáře