DIY přírodní mýdlo

Datum přidání: 13. 12. 2017
Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Vlastnoručně vyrobený dárek potěší snad úplně nejvíc. Máme pro vás návod na přírodní mýdlo, které nejen krásně voní, ale i nádherně vypadá. Bloggerka Monika se podělila o recept na výrobu úžasného mýdla.

U výroby přírodních mýdel považuji za zcela zbytečné používání umělého dobarvování. Každá bylinka a koření vám mýdlo přirozeně změní a nebudou nikdy stejná. Nemůžeme čekat např. u přírodního levandulového mýdla modro-fialovou barvu. Pro mě je na této výrobě nejcennější ta přirozenost.

Ač u receptů k jídlu moc váhu nepoužívám a vše sypu a přidávám od oka, tady to neplatí. Při výrobě mýdla musíte odměřovat přesně na gramy a hlídat teplotu! Každý gram navíc změní vlastnosti mýdla. Najděte si takový recept, který vám bude sedět. Chce to nastudovat si vlastnosti jednotlivých olejů a poskládat si poměry mezi nimi.

Každý očekáváme od mýdla něco jiného. Aby hodně mydlilo, aby promastilo, aby nemělo tolik zbytkových olejů, aby neutralizovalo pachy, aby mělo krémovou pěnu ....

Nejjednodušší technikou jsou mýdla vyráběna za studena. Než začnete s domácím mýdlařením, vyžeňte děti i domácí mazlíčky a nasaďte si rukavice! Pracujete se silnou žíravinou!

Pokud si chcete své přírodní mýdlo vytvořit doma, budete potřebovat

 • váhu, teploměr, nerezové hrnce, ponorný mixér, krabici (formu), gumové rukavice a odhodlání a ...
 • olivový olej
 • kokosový olej
 • bambucké máslo nebo palmový olej
 • hydroxid sodný (louh)
 • destilovanou vodu
 • přírodní esence, pokud chcete, aby mýdlo vonělo a bylinky či koření

Pokud si chcete své přírodní mýdlo vytvořit doma, budete potřebovat

Hydroxid nasypete do destilované vody.....nikdy né opačně!!!!! To by začal prskat a vřít a mohli byste si ošklivě ublížit.

Hydroxid se v reakci s destilovanou vodou zahřeje až na 85°C a vy čekáte, až teplota klesne na 37°C. Musíte mít ponorný digitální teploměr. Stydnutí urychluji hrncem se studenou vodou, kam zavařovačku s roztokem ponořím. Mějte ponorný teploměr a čekejte, až bude teplota louhu mezi 35-38°C.

Všechny oleje v jednom hrnci v mezičase zahřejete a ruzpusťte na 30°C.

Opatrně nalijte hydroxid do hrnce s oleji. Míchejte několik minut nejlépe tyčovým ponorným mixérem, dokud mýdlo neudělá "stopu". To znamená, dokud není za měchačkou vidět opravdu stopa v hmotě. Hmota by měla být nyní hustá, homogenní a dobře by se měla přelívat.

Teprve teď je čas na přidání esenciálních olejů, sušených bylinek a koření. Tedy všeho, co dodá cenné látky, kdybyste je dali dříve, louh je spálí. Pořádně promíchejte.

Nalijte hmotu do formy...postačí papírová krabice vyložena mikrotenovým sáčkem, nebo pečícím papírem a krabici přiklopte třeba papírovým víkem a nechte ho svému osudu.

Nyní začne mýdlo procházet gelovou fází. Gelovou fázi poznáte okem ... hmota změní barvu a zprůhlední.

Za 24 hodin mýdlo vyklopte, nakrájejte nožem, případně narazítkujte s tím mohou pomoci děti :-) a nechce zrát až tři týdny na vzdušném větraném místě. Dobré je mít doma lakmusové papírky a hlídat pH mýdla. Ideální pro pokožku je pH 7 = pH vody.

pH zjistíte odškrábáním části mýdla, smícháte s kapkou vody a přiložíte lakmusový papírek na 1 vteřinu.

Domácí medovo-mléčné mýdlo

 • 436 g olivového oleje
 • 215 g kokosového oleje
 • 23 g sušeného plnotučného mléka
 • 93 g hydroxidu sodného
 • 247 g destilované vody
 • 20 g rozpuštěného medu

 

Sušené mléko rozpusťte už v olejích. Med přidejte až do stopy.

 

Domácí medovo-mléčné mýdlo

Podobné články

Vyrábíme a tvoříme: barevný papír

S koncem školního roku, kdy se děti budou loučit s paní učitelkou by se toto vyrábění mohlo hodit. Ruční papír je vždy povedený originál a můžete ho použít třeba jako přáníčko právě pro paní učitelku. Jukněte, protože s papírovou hmotou se toho dá dělat hodně. Celý článek

Betonové tvoření – DIY zarážky za dveře

Také zabezpečujete dveře, aby nedošlo k úrazu, protože dětské prstíky jsou občas na místech, kde to může hodně bolet? Betonové zarážky jsou jedním z řešení. Jukněte a nechte se inspirovat na společné tvoření s dětmi. Celý článek

Proprepiaf

Píše Proprepiaf

Velikonoční tvoření s dětmi. Kraslice, slepička a vykrajovátka

Každý rok se před Velikonoci scházíme s kamarádkami a tvoříme velikonoční kraslice a jiné velikonoční záležitosti. A protože nám každý rok přibývají další a další děti, musíme vymýšlet i činnosti pro ně. Ale ony stejně chtějí dělat to, co my. Celý článek

Komentáře