Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dobrá imunita začíná ve střevech

Datum přidání: 21. 11. 2019

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci. A tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, jak sobě nebo svým dětem zlepšit obranyschopnost. A protože až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech, můžete narazit na pojmy probiotika, prebiotika a postbiotika. O co se vlastně jedná?

Probiotika

Tyto živé mikroorganismy, bakterie se přirozeně objevují v lidském trávicím traktu a ve správném množství pozitivně ovlivňují různé alergie, střevní onemocnění a celkový imunitní systém. Nejčastěji se můžete setkat s mléčnými bakteriemi rodů Streptococcus, Bifidobacterium, Lactobacillus nebo kvasinkami rodu Saccharomyces ve fermentovaných, ale nesterilovaných produktech. Jde např. o kvašené zelí, jogurty, kefíry či kvašené okurky.

Prebiotika

Potravou probiotik jsou tzv. prebiotika. Jedná se o nestravitelné oligosacharidy, které pozitivně ovlivňují právě střevní bakterie a tím i imunitní systém. Jejich přirozeným zdrojem jsou např. ořechy, brokolice či cibule.

Postbiotika

Postbiotika vznikají během procesu fermentace, a tudíž je najdeme ve stejně upravených potravinách jako probiotika. Mají důležitou úlohu zejména v kojeneckém věku, kdy ovlivňují správný růst a vývoj imunitního systému a trávicí soustavy, které spolu úzce souvisí. V mateřském mléce se postbiotika vyskytují přirozeně a díky metodám moderní medicíny už je najdeme pro jejich pozitivní účinky také v mléce umělém.

Všechny tři výše zmíněné složky jsou spolu úzce provázané – bez prebiotik by nebyla probiotika, při jejichž fermentaci zase vznikají postbiotika a všechny tři jsou pro zdravý vývoj a funkci imunitního systému potřeba. Pokud je funkce střevní mikroflóry narušena např. léčbou antibiotiky, je vhodné podpořit její obnovu právě užíváním probiotik, prebiotik a postbiotik, nicméně jíst potraviny obsahující tyto látky se vyplatí vždy.

Podobné články

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Šestá nemoc – nemoc malých dětí nebo také „spalničky nemluvňat“

Jsou nemoci, které si prodělá takřka každé dítě. K těm, které se často objevují, ale některé děti se mu přece jen vyhnou, patří šestá nemoc. Jde o virové onemocnění, které se šíří kapénkami z dýchacích cest a nejčastěji postihuje děti... Celý článek

Celiakie je nemocí na celý život, ale díky bezlepkové dietě ji můžete mít pod kontrolou

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie je nevyléčitelná. Díky správné dietě se však s ní dá žít plnohodnotný život. Celiakie má mnoho forem, které závisí na věku pacienta. S kvalitou a množstvím lepku ve stravě se mění i projevy choroby. Celý článek

Komentáře