Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dobrá imunita začíná ve střevech

Datum přidání: 21. 11. 2019

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci. A tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, jak sobě nebo svým dětem zlepšit obranyschopnost. A protože až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech, můžete narazit na pojmy probiotika, prebiotika a postbiotika. O co se vlastně jedná?

Probiotika

Tyto živé mikroorganismy, bakterie se přirozeně objevují v lidském trávicím traktu a ve správném množství pozitivně ovlivňují různé alergie, střevní onemocnění a celkový imunitní systém. Nejčastěji se můžete setkat s mléčnými bakteriemi rodů Streptococcus, Bifidobacterium, Lactobacillus nebo kvasinkami rodu Saccharomyces ve fermentovaných, ale nesterilovaných produktech. Jde např. o kvašené zelí, jogurty, kefíry či kvašené okurky.

Prebiotika

Potravou probiotik jsou tzv. prebiotika. Jedná se o nestravitelné oligosacharidy, které pozitivně ovlivňují právě střevní bakterie a tím i imunitní systém. Jejich přirozeným zdrojem jsou např. ořechy, brokolice či cibule.

Postbiotika

Postbiotika vznikají během procesu fermentace, a tudíž je najdeme ve stejně upravených potravinách jako probiotika. Mají důležitou úlohu zejména v kojeneckém věku, kdy ovlivňují správný růst a vývoj imunitního systému a trávicí soustavy, které spolu úzce souvisí. V mateřském mléce se postbiotika vyskytují přirozeně a díky metodám moderní medicíny už je najdeme pro jejich pozitivní účinky také v mléce umělém.

Všechny tři výše zmíněné složky jsou spolu úzce provázané – bez prebiotik by nebyla probiotika, při jejichž fermentaci zase vznikají postbiotika a všechny tři jsou pro zdravý vývoj a funkci imunitního systému potřeba. Pokud je funkce střevní mikroflóry narušena např. léčbou antibiotiky, je vhodné podpořit její obnovu právě užíváním probiotik, prebiotik a postbiotik, nicméně jíst potraviny obsahující tyto látky se vyplatí vždy.

Podobné články

Angína nebo chřipka? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy vyrazit k lékaři?

Pokud jsme nachlazení, většinou říkáme, že máme chřipku, což může být dost zavádějící. Stejně tak se liší léčba i projevy u angíny. Jak ji poznáme a proč se obě onemocnění nevyplatí podceňovat? Celý článek

Zázračné doteky. Masírování miminka jako krásný rituál

Na bolest bříška, ale také jako příjemný rituál před spaním. Naučte se masírovat miminko a užívejte si vzájemné chvíle. I to sebeneklidnější miminko se při masáži uklidní, jemné doteky ho potěší Celý článek

Bolest bříška může děti trápit z různých příčin. Už jste slyšeli o invaginaci střeva?

Není snad rodič, který by se někdy nesetkal s tím, že si jeho dítě stěžuje na bolest bříška. Přestože to ve většině případů není nic vážného, neměli bychom tyto signály podceňovat. Někdy totiž můžou znamenat vážné onemocnění, tzv. invaginaci střev. Celý článek

Komentáře