Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dobrá imunita začíná ve střevech

Datum přidání: 13. 9. 2020

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci. A tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, jak sobě nebo svým dětem zlepšit obranyschopnost. A protože až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech, můžete narazit na pojmy probiotika, prebiotika a postbiotika. O co se vlastně jedná?

Aktivní podzim s dětmi bez nemocí

Nejbarevnějším obdobím roku je podzim, nicméně se kvůli velkým výkyvům teplot a sychravému počasí jedná také o období, kdy jsme nejnáchylnější k nemocem a nachlazení. Základním kamenem úspěchu je dobrá imunita, která se však nevybuduje během týdne.

Probiotika

Tyto živé mikroorganismy, bakterie se přirozeně objevují v lidském trávicím traktu a ve správném množství pozitivně ovlivňují různé alergie, střevní onemocnění a celkový imunitní systém. Nejčastěji se můžete setkat s mléčnými bakteriemi rodů Streptococcus, Bifidobacterium, Lactobacillus nebo kvasinkami rodu Saccharomyces ve fermentovaných, ale nesterilovaných produktech. Jde např. o kvašené zelí, jogurty, kefíry či kvašené okurky.

Prebiotika

Potravou probiotik jsou tzv. prebiotika. Jedná se o nestravitelné oligosacharidy, které pozitivně ovlivňují právě střevní bakterie a tím i imunitní systém. Jejich přirozeným zdrojem jsou např. ořechy, brokolice či cibule.

Postbiotika

Postbiotika vznikají během procesu fermentace, a tudíž je najdeme ve stejně upravených potravinách jako probiotika. Mají důležitou úlohu zejména v kojeneckém věku, kdy ovlivňují správný růst a vývoj imunitního systému a trávicí soustavy, které spolu úzce souvisí. V mateřském mléce se postbiotika vyskytují přirozeně a díky metodám moderní medicíny už je najdeme pro jejich pozitivní účinky také v mléce umělém.

Všechny tři výše zmíněné složky jsou spolu úzce provázané – bez prebiotik by nebyla probiotika, při jejichž fermentaci zase vznikají postbiotika a všechny tři jsou pro zdravý vývoj a funkci imunitního systému potřeba. Pokud je funkce střevní mikroflóry narušena např. léčbou antibiotiky, je vhodné podpořit její obnovu právě užíváním probiotik, prebiotik a postbiotik, nicméně jíst potraviny obsahující tyto látky se vyplatí vždy.

Podobné články

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne? Celý článek

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Komentáře