Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dobrá imunita začíná ve střevech

Datum přidání: 21. 11. 2019

Mít dobře vybudovanou imunitu (neboli schopnost organismu bránit se škodlivým vlivům) se obzvlášť teď na podzim velmi hodí. Sychravé počasí a velké výkyvy teplot dají zabrat i tomu nejzdatnějšímu jedinci. A tak mnoho z nás v těchto dnech hledá informace, jak sobě nebo svým dětem zlepšit obranyschopnost. A protože až 70 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech, můžete narazit na pojmy probiotika, prebiotika a postbiotika. O co se vlastně jedná?

Probiotika

Tyto živé mikroorganismy, bakterie se přirozeně objevují v lidském trávicím traktu a ve správném množství pozitivně ovlivňují různé alergie, střevní onemocnění a celkový imunitní systém. Nejčastěji se můžete setkat s mléčnými bakteriemi rodů Streptococcus, Bifidobacterium, Lactobacillus nebo kvasinkami rodu Saccharomyces ve fermentovaných, ale nesterilovaných produktech. Jde např. o kvašené zelí, jogurty, kefíry či kvašené okurky.

Prebiotika

Potravou probiotik jsou tzv. prebiotika. Jedná se o nestravitelné oligosacharidy, které pozitivně ovlivňují právě střevní bakterie a tím i imunitní systém. Jejich přirozeným zdrojem jsou např. ořechy, brokolice či cibule.

Postbiotika

Postbiotika vznikají během procesu fermentace, a tudíž je najdeme ve stejně upravených potravinách jako probiotika. Mají důležitou úlohu zejména v kojeneckém věku, kdy ovlivňují správný růst a vývoj imunitního systému a trávicí soustavy, které spolu úzce souvisí. V mateřském mléce se postbiotika vyskytují přirozeně a díky metodám moderní medicíny už je najdeme pro jejich pozitivní účinky také v mléce umělém.

Všechny tři výše zmíněné složky jsou spolu úzce provázané – bez prebiotik by nebyla probiotika, při jejichž fermentaci zase vznikají postbiotika a všechny tři jsou pro zdravý vývoj a funkci imunitního systému potřeba. Pokud je funkce střevní mikroflóry narušena např. léčbou antibiotiky, je vhodné podpořit její obnovu právě užíváním probiotik, prebiotik a postbiotik, nicméně jíst potraviny obsahující tyto látky se vyplatí vždy.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře