Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Domácí porody...ANO nebo NE?

Datum přidání: 24. 3. 2020

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Zodpovědné orgány a také část veřejnosti totiž stále považují domácí porod za zbytečné riziko pro matku i dítě. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma?

Porod v nemocničním prostředí

Porodnice jsou plné školeného a zkušeného personálu, což je jejich nejpodstatnějším pozitivem, v ostatních ohledech často výrazně zaostávají. Cizí, sterilní prostředí matce na pohodě nepřidá a pokud se do toho setká s nepříjemným personálem, je zaděláno na nepříjemný zážitek. Porod sice sám o sobě dopadne dobře, nicméně psychika rodičky může být výrazně poznamenaná, což je to poslední, o co v prvních dnech se svým dítětem stojí. Může se to pak negativně projevit např. v kojení či ve vztahu k miminku.

Anketa

Souhlasíte s domácími porody?

ano
50% hlasů
ne
50% hlasů

Argumenty pro porod doma

Ženy sice v minulosti rodily především doma, nicméně opravdu nešlo o nic, na co by rády vzpomínaly. Dnešní ženy jsou jiné. Touží po přirozeném porodu prožitém v plném vědomí, který díky důvěře ve vlastní tělo a pomocné ruce blízkých osob vyústí ve zrození nového života. Pokud porod probíhá fyziologicky a bez problémů, mnohé rodičky domácí prostředí uklidňuje, a navíc se vyhnou nepříjemnému vyplňování papírů a nekonečnému zodpovídání dotazů. Další z nesporných výhod domácího porodu je fakt, že žena neriskuje nepříjemný nemocniční personál, se kterým se vidí poprvé, ale doprovází ji dula, se kterou byla v kontaktu už před porodem.

Není porod jako porod. I vy hodně ovlivníte, jaký bude

Naše maminky asi nad tím, kde a jak budou rodit, vůbec nepřemýšlely. Bylo to totiž pevně dané a neměnné. Šup do porodnice, ve všem poslechnout lékaře a sestry, na nic se neptat, na nic si nestěžovat a pak hurá konečně domů, do svého.

Dva nesmiřitelné tábory

Ačkoliv jsou argumenty příznivců i odpůrců domácích porodů pochopitelné pro obě strany, vyjít si plně vstříc nedokáží. Pro odpůrce domácích porodů jde o nepochopitelný hazard se zdravím. V nemocnici je veškerý servis nablízku, zatímco v případě komplikací musí k rodičce nejprve přijet záchranná služba, jejíž pracovníci nemají k dispozici vybavení porodních sálů a nemají ani potřebnou specializaci při porodních komplikacích. Když na místo přijíždí záchranku, v případě komplikací jde o opravdu vyhrocenou situaci, která je současně také etickým konfliktem. Koho chránit přednostně? Právo nechává rozhodnutí o místě porodu na rodičce, většina zdravotníků však považuje za samozřejmé chránit zájmy nenarozeného dítěte. A to v domácím prostředí prostě nelze. Co tedy s tím?

Kompromisem mohou být v zahraničí oblíbené porodní domy, které však v Česku stále nemají legislativní podporu. U nás jsou pomyslným prvním krokem centra porodní asistence, která začínají vznikat. První takové centrum funguje od roku 2019 v pražské nemocnici Na Bulovce. Ženy zde rodí s porodní asistentkou, v případě komplikací jsou však téměř okamžitě k dispozici lékaři s veškerým potřebným vybavením. Kdy budou centra porodní asistence dostupná rodičkám po celé republice je však ve hvězdách.

Podobné články

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Komentáře