Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Domácí porody...ANO nebo NE?

Datum přidání: 24. 3. 2020

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Zodpovědné orgány a také část veřejnosti totiž stále považují domácí porod za zbytečné riziko pro matku i dítě. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma?

Porod v nemocničním prostředí

Porodnice jsou plné školeného a zkušeného personálu, což je jejich nejpodstatnějším pozitivem, v ostatních ohledech často výrazně zaostávají. Cizí, sterilní prostředí matce na pohodě nepřidá a pokud se do toho setká s nepříjemným personálem, je zaděláno na nepříjemný zážitek. Porod sice sám o sobě dopadne dobře, nicméně psychika rodičky může být výrazně poznamenaná, což je to poslední, o co v prvních dnech se svým dítětem stojí. Může se to pak negativně projevit např. v kojení či ve vztahu k miminku.

Anketa

Souhlasíte s domácími porody?

ano
36% hlasů
ne
64% hlasů

Argumenty pro porod doma

Ženy sice v minulosti rodily především doma, nicméně opravdu nešlo o nic, na co by rády vzpomínaly. Dnešní ženy jsou jiné. Touží po přirozeném porodu prožitém v plném vědomí, který díky důvěře ve vlastní tělo a pomocné ruce blízkých osob vyústí ve zrození nového života. Pokud porod probíhá fyziologicky a bez problémů, mnohé rodičky domácí prostředí uklidňuje, a navíc se vyhnou nepříjemnému vyplňování papírů a nekonečnému zodpovídání dotazů. Další z nesporných výhod domácího porodu je fakt, že žena neriskuje nepříjemný nemocniční personál, se kterým se vidí poprvé, ale doprovází ji dula, se kterou byla v kontaktu už před porodem.

Není porod jako porod. I vy hodně ovlivníte, jaký bude

Naše maminky asi nad tím, kde a jak budou rodit, vůbec nepřemýšlely. Bylo to totiž pevně dané a neměnné. Šup do porodnice, ve všem poslechnout lékaře a sestry, na nic se neptat, na nic si nestěžovat a pak hurá konečně domů, do svého.

Dva nesmiřitelné tábory

Ačkoliv jsou argumenty příznivců i odpůrců domácích porodů pochopitelné pro obě strany, vyjít si plně vstříc nedokáží. Pro odpůrce domácích porodů jde o nepochopitelný hazard se zdravím. V nemocnici je veškerý servis nablízku, zatímco v případě komplikací musí k rodičce nejprve přijet záchranná služba, jejíž pracovníci nemají k dispozici vybavení porodních sálů a nemají ani potřebnou specializaci při porodních komplikacích. Když na místo přijíždí záchranku, v případě komplikací jde o opravdu vyhrocenou situaci, která je současně také etickým konfliktem. Koho chránit přednostně? Právo nechává rozhodnutí o místě porodu na rodičce, většina zdravotníků však považuje za samozřejmé chránit zájmy nenarozeného dítěte. A to v domácím prostředí prostě nelze. Co tedy s tím?

Kompromisem mohou být v zahraničí oblíbené porodní domy, které však v Česku stále nemají legislativní podporu. U nás jsou pomyslným prvním krokem centra porodní asistence, která začínají vznikat. První takové centrum funguje od roku 2019 v pražské nemocnici Na Bulovce. Ženy zde rodí s porodní asistentkou, v případě komplikací jsou však téměř okamžitě k dispozici lékaři s veškerým potřebným vybavením. Kdy budou centra porodní asistence dostupná rodičkám po celé republice je však ve hvězdách.

Podobné články

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí. Celý článek

Když se nám děťátko narodí dříve, než mělo. Chce to pozitivní mysl, spoustu trpělivosti a lásky

Termín, který určuje, kdy se má miminko narodit, se vypočítává dle termínu poslední menstruace a podle ultrazvukového vyšetření. Až u deseti procent dětí, které se každoročně na světě narodí, ale dochází k předčasnému porodu. Celý článek

Rozvod a děti. Na co se připravit?

Rozvod je v dnešní době bohužel poměrně častá věc. Rozvádí se aktuálně asi 45 % párů a průměrná délka manželství je něco málo přes 13 let. Mnoho z nich má děti. Ať už jde o děti v jakémkoli věku, i jich se rozvod velmi dotýká. Celý článek

Komentáře