Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Domácí vzdělávání dětí. Co je třeba splnit a je vhodné pro všechny?

Datum přidání: 4. 5. 2020

Trend domácího vzdělávání nebo také individuálního vzdělávání, jak se mu oficiálně říká, je na vzestupu. Za normálních okolností je aktuálně doma vzděláváno přes 2000 žáků základních a středních škol. Tento typ vzdělávání, byť vykazuje skvělé výsledky – cca 80 % těchto dětí prospělo s vyznamenáním není jednoduchý. To si nyní zkoušíme na vlastní kůži všichni, kdo máme doma děti školou povinné.

Co budete muset splnit

Abyste své dítě či děti mohli učit doma, je potřeba mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou. To postačí pro učení dětí na prvním stupni. U domácího vzdělávání dětí z druhého stupně ZŠ budete muset doložit doklad o vysokoškolském vzdělání. Škole je nutné předložit i žádost o individuální vzdělávání a doporučení poradenského zařízení k individuálnímu vzdělávání.

Děti jsou ve škole, do níž jsou přihlášeny, přezkoušeny 2x za rok. V pololetí a na konci školního roku. Probíhá ústní zkoušení, píší testy z matematiky a češtiny. Vypracovávají i referáty z jednotlivých předmětů, jako je zeměpis, dějepis, dokládají čtenářské deníky, děti předvádí, jak jsou pohybově zdatné, ukazují výtvarné práce, zkouší se, co umí z hudební výuky…

Anketa

Domácí vzdělání dětí, rozhodli byste se pro nebo ne? Po zkušenosti, kterou nyní máme.

Po celý rok je žák spojen se školou elektronicky. Má vytvořeno portfolio, které by mělo být co nejobsáhlejší. Do portfolia žák ukládá co nejvíce svých prací, domácích úkolů, fotografií, videí, např. s ukázkou chemického pokusu… Portfolio pak žák prezentuje při přezkoušení. Čím je portfolio propracovanější a obsáhlejší, tím méně práce s jeho prezentací bude žák s velkým předpokladem mít.

Není to rozhodně snadné

Zapomeňte na to, že učit se doma je synonymem pro lenošení. Žáci mající individuální vzdělávání jsou zkoušeni ze stejného učiva, jako žáci, kteří chodí denně do školy. Vše se doma musí naučit, všemu porozumět, je na nich, jestli budou ráno „vyspávat“ a učení nechají na odpoledne. Avšak vše musí být v pololetí hotové.

Je třeba mít řád a ochotu školy

Občas si ať chcete, nebo ne, nebudete vědět rady. Zvláště se staršími žáky. Je dobré předem vědět, zda vám v takové situaci škola, do níž dítě zapíšete, ochotně poradí. Občas se také setkáte s leností, ať svojí, nebo dítěte. Je potřeba mít pevný řád a vychylovat se z něj jen minimálně, stejně, jako je to s docházkou do školy. Snadno se totiž stane, že uplynou dva týdny a vy budete v šíleném skluzu.

Je ideální, když škola, kde dítě oficiálně dochází, nabízí podpůrnou skupinu pro rodiče. Na ní můžete probrat všechny radosti i starosti, které tento styl výuky nese.

Důslednost a trpělivost jsou pro vyučujícího tím stěžejním.

Pro koho je učení doma vhodné?

Vzdělávání doma uvítají děti, kterým škola jednoduše „nesedla“. Ať už kvůli velkému počtu dětí kolem, nebo kvůli introvertní povaze dítěte, plachosti, tak třeba kvůli psychické poruše či handicapu. Děti často nemocné je vhodné učit z domova.

Výuku doma mají většinou i děti velmi sportovně nadané, s hudebním talentem, věnující se tanci a podobně. Díky svému plánu se mohou věnovat jak škole, tak koníčku, který je možná bude časem živit.

Výuku doma volí často rodiče, kteří nesouhlasí se systémem vzdělávání v dostupných školách.

Je-li ale vaše dítě plné života, miluje děti, rádo se zúčastňuje hromadných výletů, je vysoce komunikativní, doma by zřejmě strádalo.

Rozhodnete-li se učit dítě doma, určitě prožijete krásné roky. Počítejte ale s tím, že občas toho budete mít vy i vaše dítě „plné brýle“.

Podobné články

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Dát děti na měsíc zpět do školy a školky nebo raději „neriskovat“?

Spousta rodičů řeší dilema, díky možnosti opětovného zahájení „klasické“ školní výuky, stejně jako docházení do mateřské školy po koronavirové nucené uzavírce. Rodiče mají na výběr, docházka není povinná. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Rozhovor s logopedem, jak probíhá výuka logopedie online

V současné době probíhá celá řada terapií a výuky online. Je také logopedie jedním z oborů, které lze bez problémů provozovat přes internet? Ano logopedie je obor, který má prostor pro terapie online. Celý článek

Komentáře