Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dovolená v těhotenství bez obav

Datum přidání: 18. 6. 2019

Těhotenství je jedinečným obdobím v životě každé ženy a každá z nás ho prožívá úplně jinak. Zatímco pro některé neznamená téměř žádná omezení, jiné toho můžou dost vytrpět. Ať už jste v kterékoliv fázi radostného očekávání, léto přímo vybízí k dovolené, odpočinku u vody či výletu do jiného prostředí. Jak vše zvládnout a na co si dát pozor, aby byl průběh bez komplikací?

Nepřeceňte své síly

Už při výběru dovolené pečlivě zvažte, kam vyrazíte. Pokud vás trápí nevolnosti a únava, celodenní vycházky v horách či pobyt v exotické krajině nejspíš nebudou pro vás tou správnou volbou. Nemusíte nutně celou dovolenou strávit ve stínu na dece, je však dobré počítat s lehčím programem a mírnější zátěží, než na jakou jste obvykle zvyklá. Vždy je však dobré nebýt sama mimo civilizaci, nikdy nevíte, zda nebudete potřebovat pomoc.

Můžu se na dovolené koupat?

Častým otazníkem bývá možnost koupání. I v těhotenství se chceme osvěžit, navíc samotné plavání je velmi prospěšnou a zdravou aktivitou doporučovanou v těhotenství. Pokud trpíte na záněty a infekce, nedoporučuje se jiná voda než např. v nemocničních bazénech s aktivitami určenými přímo pro těhotné. Ani tam vám však nikdo nezaručí, že koupel s sebou nepřinese zdravotní potíže.

Obecně je dobré vyhnout se v těhotenství stojatým vodám a ani přechlorované městské bazény nejsou tím pravým ořechovým. Pokud se rozhodnete koupel risknout, dbejte na osobní hygienu před a po koupeli, nezůstávejte v mokrých plavkách a dobře si zkontrolujte kvalitu vody. Ta se dá ověřit např. na stránkách krajských hygienických stanic.

Pečlivě zvažte celodenní vybavení

V létě je dobré počítat jak s horkým počasím, tak i s přeháňkou a ji doprovázejícím náhlým ochlazením. Mějte u sebe vždy dostatek tekutin, vodnaté ovoce či něco jiného na zahnání hladu a doplnění energie a opalovací krém, stejně tak myslete na to, jak se ochráníte před případným deštěm nebo přímým sluncem. Není žádoucí tahat s sebou krosnu věcí už jen z toho důvodu, že byste neměla nosit nadměrnou zátěž, zvažte tedy, jestli vám část věcí bude moci vzít partner nebo přátelé a zda bude vše potřebné v dosahu.

Mezi vaši stálou výbavu nejen na dovolené by každopádně měl patřit i průkaz totožnosti, průkazka v těhotenství s aktuálními informacemi o vašem stavu a s kontaktními údaji blízké osoby a také kartička zdravotní pojišťovny.

Dopravní prostředek = základ úspěšné dovolené

Mezi nejlepší varianty v přepravě patří jednoznačně vlak a osobní automobil. Ve vlaku se můžete kdykoliv projít a dojít si na záchod, stejně tak v autě vyřešení těchto potřeb celkem dobře a rychle ovlivníte. Pokud jste sama řidičkou auta, nezapomínejte na správné připoutání pásem nad a pod bříškem! Cestování autobusem může být poněkud komplikovanější obzvlášť, pokud vás trápí časté nevolnosti, nicméně není dobré podcenit ani ty náhlé – z horka a vydýchaného vzduchu nebo naopak příliš studené klimatizace.

Samostatnou kapitolou je pak cestování letadlem. To může být komplikovanější především z důvodu vysoké nadmořské výšky, kdy vás můžou potrápit otoky a nevolnosti a také v případě náhlých komplikací či předčasného porodu pravděpodobně nebude v dosahu rychlá pomoc. O cestování letadlem bude každopádně nejvhodnější poradit se s vaším gynekologem, ten nejlépe posoudí váš stav a možná rizika.

Ať už se rozhodnete vyrazit na dovolenou kamkoliv, mějte na mysli, že byste si ji měla především užít ve zdraví a bez zbytečných rizik. Zároveň není potřeba být přehnaně ve stresu a vyhýbat se úplně všemu. Dovolenou dobře naplánujte, rozmyslete a pokud se v jejím průběhu nebudete na něco cítit nebo budete potřebovat něco jiného, nebojte se říct si o pomoc či změnit plánovaný průběh.

Přejeme krásné léto všem nastávajícím maminkám!

Podobné články

Stěhujeme se na MALL.cz. Čekají na vás jen samé výhody

Milé maminky, máme pro vás důležitou novinku - Stěhujeme se na MALL.cz. A důvod je jednoduchý. Chceme vám poskytnout nejširší nabídku dětského zboží za ty nejlepší ceny na trhu. Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Komentáře