Dřevěná stavebnice, která rozvíjí i baví

Datum přidání: 24. 2. 2015
Fema

Píše Fema

Dřevěná stavebnice, která rozvíjí i baví

Konečně jsme dali sbohem plenkám a se slzou v oku si můžeme povzdychnout, jak ten čas letí. Naše drahé batolátko se nám pomalu stává předškolákem. Podíváme se tedy na to, co by mělo předškolní dítě umět a co případně s našimi malými ještě pilovat.

Jaké je tříleté dítě a co ho baví?

Ve věku 3 let se děti rapidně zlepšují v komunikaci. Rychle se učí nová slova a je s nimi už relativně rozumná řeč. Rády dělají mamince radost a jelikož už je období vzdoru za námi, děti s radostí vykonávají naše požadavky a úkoly.

Dochází k velkému rozvoji fantazie, takže si naši špunti nejenže vymýšlejí imaginární kamarády, ale tíhnou k hračkám, které mohou volně skládat a vymýšlet pro ně nová využití. Rádi se učí novým věcem a baví je posouvat své limity.

Co se očekává od předškolního prcka ?

Období kolem 4. roku je pro děti velice náročné, protože dochází k velkým emočním i fyzickým změnám. Zlepšuje se jemná motorika a dítě je schopno se samotné najíst vidličkou. Také návštěva toalety už není problém a četnost „nehod” se zmenšuje.

Děti by měly umět rozlišovat barvy, a to včetně těch složitějších, jako je třeba oranžová a fialová. Problémem by nemělo být počítání do 5ti a rozeznání geometrických tvarů s jejich následným správným přiřazením do stejné skupiny. Předškoláci by také měli umět nacházet shody a rozdíly, chápat pojmy nahoře/dole, kratší/delší. Orientovat se v časových perspektivách „zítra”, „půjdeme tam až odpoledne” a vyjadřovat se relativně gramaticky správně. V tomto věku se slovní zásoba pohybuje kolem 2000 slov.

Pro věkové období 3 a více let může být ideální hračka od španělské firmy Andreu Toys, kterou vám dnes představím.

Testovala jsem ji na 3letém neposedovi, který, jak je pro jeho věk typické, začíná milovat všechny konstruktivní hračky. S rozvojem fantazie a schopností přesnější manipulace s předměty pro něj byla tato hračka extrémně zajímavá. Udržela jeho pozornost na překvapivě dlouhou dobu a stavěl, stavěl, přemýšlel a ukazoval. Já měla čas konečně se rozvalit na gauč, vypít si (konečně v klidu!) kávu a po dlouhé době otevřít již notně zaprášenou učebnici španělštiny. ¡Hurra!

Odpoledne za námi přišla návštěva se dvěmi holčičkami a obě s velkou zvědavostí příběhy do koutku k malému staviteli. Kupodivu se od nich neozývaly (skoro) žádné hádky a z hračky sestavili docela pěknou stavbu, kterou budoucí inženýr, jako jediný mužský ve skupině, funkčně využil jako most pro svou železnici. No jo, kluci… K mému potěšení jsem si všimla pokusu jedné z princezen o využití hračky k jejímu původnímu účelu a to použitím dřevěných destiček jako návodu pro následné počítání a seřazování tvarů. Úkoly zvládla bravurně a ještě se svou činnost pokoušela vysvětlit a naučit ostatní.

Jediným drobnějším zádrhelem, kterým jsme s dřevěnou zábavou prošli, bylo vzteklé majznutí kostičkou po obličeji. To se sice v rámci tvrdého dřeva, neobešelo bez kratšího nářku, ale díky hladkým hranám jednotlivých dílků nevzniklo žádné skutečné zranění.

Mé postřehy

Bytelná kvalitně zpracovaná stavebnice je atraktivní pro své multifunkční využití. Mladší děti si na ní potrénují jemnou motoriku a ty starší si zase procvičí jednoduché počty a obrazotvornost. Hračka vyniká pro své široké edukativní vlastnosti, které také umožňují jak individuální, tak i týmové možnosti hry. Velkou výhodou je i odolný obal ve formě vkusné dřevěné bedýnky, do které se dá hračka zase pěkně uklidit.

Za trochu nepraktičtější považuji způsob uložení prkének v krabici. Jsou v ni vsunuta tak natěsno, ze se z ní nedají vyndat jinak, než aby dítě celou bedýnku naráz vyspalo. To může být pro menší děti trochu problém, protože krabice plna dřeva je pochopitelně docela těžká.

Stavebnice nabízí mnoho kombinací a forem využití, takže pokud chcete investovat do kvalitní hračky, kterou dítě opravdu využije na 100 % a vyhrají si s ní jak jedináčci, tak tlupa sourozenců, je tato stavebnice jasným favoritem.

Stavebnici k recenzi poskytl online obchod prodeti.cz

Podobné články

Little B

Píše Little B

Video recenze: Pampers Pure

Maminka Bára testovala novinku Pampers Pure pleny a ubrousky. Podívejte se, jak byla spokojená, zda by produkty doporučila a co ji nadchlo více. Celý článek

Píše Andrea Hudíková

Testováno: video chůvička TrueLife NannyCam V24

Měla jsem možnost vyzkoušet a otestovat video chůvičku True Life –Nanny Cam V24. Na první pohled jsem se do ní zamilovala. Nejen kvůli modernímu designu, ale hlavně proto, že jsem věděla, jak důležitou roli v našem domě bude mít. Celý článek

Jana Blog Zrzky

Píše Jana Blog Zrzky

Přechodová bundička Garnamama

Stejně jako mám ráda lehké boty mám ráda i lehké a skladné bundy. Takové, co bez problému narvete do mámina bezedného batohu, nebo do kočárku. Klárka s Jakoubkem letos testují přechodové bundy značky Garnamama. Celý článek

Komentáře