Dřevěná stavebnice, která rozvíjí i baví

Datum přidání: 24. 2. 2015
Fema

Píše Fema

Dřevěná stavebnice, která rozvíjí i baví

Konečně jsme dali sbohem plenkám a se slzou v oku si můžeme povzdychnout, jak ten čas letí. Naše drahé batolátko se nám pomalu stává předškolákem. Podíváme se tedy na to, co by mělo předškolní dítě umět a co případně s našimi malými ještě pilovat.

Jaké je tříleté dítě a co ho baví?

Ve věku 3 let se děti rapidně zlepšují v komunikaci. Rychle se učí nová slova a je s nimi už relativně rozumná řeč. Rády dělají mamince radost a jelikož už je období vzdoru za námi, děti s radostí vykonávají naše požadavky a úkoly.

Dochází k velkému rozvoji fantazie, takže si naši špunti nejenže vymýšlejí imaginární kamarády, ale tíhnou k hračkám, které mohou volně skládat a vymýšlet pro ně nová využití. Rádi se učí novým věcem a baví je posouvat své limity.

Co se očekává od předškolního prcka ?

Období kolem 4. roku je pro děti velice náročné, protože dochází k velkým emočním i fyzickým změnám. Zlepšuje se jemná motorika a dítě je schopno se samotné najíst vidličkou. Také návštěva toalety už není problém a četnost „nehod” se zmenšuje.

Děti by měly umět rozlišovat barvy, a to včetně těch složitějších, jako je třeba oranžová a fialová. Problémem by nemělo být počítání do 5ti a rozeznání geometrických tvarů s jejich následným správným přiřazením do stejné skupiny. Předškoláci by také měli umět nacházet shody a rozdíly, chápat pojmy nahoře/dole, kratší/delší. Orientovat se v časových perspektivách „zítra”, „půjdeme tam až odpoledne” a vyjadřovat se relativně gramaticky správně. V tomto věku se slovní zásoba pohybuje kolem 2000 slov.

Pro věkové období 3 a více let může být ideální hračka od španělské firmy Andreu Toys, kterou vám dnes představím.

Testovala jsem ji na 3letém neposedovi, který, jak je pro jeho věk typické, začíná milovat všechny konstruktivní hračky. S rozvojem fantazie a schopností přesnější manipulace s předměty pro něj byla tato hračka extrémně zajímavá. Udržela jeho pozornost na překvapivě dlouhou dobu a stavěl, stavěl, přemýšlel a ukazoval. Já měla čas konečně se rozvalit na gauč, vypít si (konečně v klidu!) kávu a po dlouhé době otevřít již notně zaprášenou učebnici španělštiny. ¡Hurra!

Odpoledne za námi přišla návštěva se dvěmi holčičkami a obě s velkou zvědavostí příběhy do koutku k malému staviteli. Kupodivu se od nich neozývaly (skoro) žádné hádky a z hračky sestavili docela pěknou stavbu, kterou budoucí inženýr, jako jediný mužský ve skupině, funkčně využil jako most pro svou železnici. No jo, kluci… K mému potěšení jsem si všimla pokusu jedné z princezen o využití hračky k jejímu původnímu účelu a to použitím dřevěných destiček jako návodu pro následné počítání a seřazování tvarů. Úkoly zvládla bravurně a ještě se svou činnost pokoušela vysvětlit a naučit ostatní.

Jediným drobnějším zádrhelem, kterým jsme s dřevěnou zábavou prošli, bylo vzteklé majznutí kostičkou po obličeji. To se sice v rámci tvrdého dřeva, neobešelo bez kratšího nářku, ale díky hladkým hranám jednotlivých dílků nevzniklo žádné skutečné zranění.

Mé postřehy

Bytelná kvalitně zpracovaná stavebnice je atraktivní pro své multifunkční využití. Mladší děti si na ní potrénují jemnou motoriku a ty starší si zase procvičí jednoduché počty a obrazotvornost. Hračka vyniká pro své široké edukativní vlastnosti, které také umožňují jak individuální, tak i týmové možnosti hry. Velkou výhodou je i odolný obal ve formě vkusné dřevěné bedýnky, do které se dá hračka zase pěkně uklidit.

Za trochu nepraktičtější považuji způsob uložení prkének v krabici. Jsou v ni vsunuta tak natěsno, ze se z ní nedají vyndat jinak, než aby dítě celou bedýnku naráz vyspalo. To může být pro menší děti trochu problém, protože krabice plna dřeva je pochopitelně docela těžká.

Stavebnice nabízí mnoho kombinací a forem využití, takže pokud chcete investovat do kvalitní hračky, kterou dítě opravdu využije na 100 % a vyhrají si s ní jak jedináčci, tak tlupa sourozenců, je tato stavebnice jasným favoritem.

Stavebnici k recenzi poskytl online obchod prodeti.cz

Podobné články

SCHLEICH svět ve tvých rukou

Naše společnost, která dnes patří k největším výrobcům hraček v Německu a k předním světovým poskytovatelům figurek na hraní, byla založena již v roce 1935. Od té doby jsme si získali přízeň dětí i dospělých na celém světě a prodáváme ve více než 50 zemích. Celý článek

Spolupracujeme s Dva tátové

Recenze: rostoucí židle UNIZE KOMBI

Jídelní židličky pro mimina už jsme poslali do dalšího kola a protože už pro dvouleté děti bylo dost potupné, aby si nemohly samy vylézt na židli k jídelnímu stolu, chtěli jsme najít nějaké židle, co to umožní, porostou s nimi a budou hezké. Vybrali jsme... Celý článek

Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Tip na dárek: oblečení pro panenky

Bety ujíždí na miminkách a péči o ně. Má nyní období, kdy si své korunky šetří na oblečky pro svá miminka. V obchodě dokáže před stojany s oblečením pro panenky stát pěkně dlouho a vybírá a kochá se jimi. Jukněte na náš poslední úlovek. Celý článek

Komentáře