Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dvakrát 5 tipů pro spokojené partnerství I. díl

Datum přidání: 30. 7. 2017
Lucie Harnošová

Píše Lucie Harnošová

Když nám vstoupí do života děti, nezřídka se v partnerství oddálíme. Je to naprosto přirozené, protože najednou je tady další bytost, rodina se rozroste a všechny vztahy se musí přenastavit. Matka s dítětem jsou diáda, jsou vnitřně i navenek propojení. Je jasné, že partner jde na nějakou dobu na druhou kolej. Potom se ale stává, že toto období přeroste a protahuje se. My pak začínáme cítit, že už to není jako dřív. A ono to ani  nemůže být stejné, ale my si nevíme rady, jak to vrátit zpátky a zase se sblížit.

Je důležité opět zaměřit pozornost na to, že jsme dva a partnerství chceme živit. Že nám jde o to, aby to mezi námi jiskřilo, že zase chceme chodit na rande. Zde je pár tipů, které můžete začlenit do svého života. Pomohly roznítit již nejeden pohasínající oheň.

  • Je to jenom období

Je důležité si to uvědomovat, ať už ve výchově dětí, v partnerství nebo celkově v životě. Ačkoliv něco vypadá definitivně, život vždy plyne po etapách, které začínají a končí – přelévají se a najednou už jsme jinde. Pokud to nerespektujeme, může se stát, že jsme nespokojeni. Můžeme pak v nějakém období uvíznout zbytečně dlouho a úzkostlivě se ho držet, třebaže bychom dávno mohli být již někde úplně jinde.

Díky dětem se nám to moc hezky ukazuje, protože děti neustále přecházejí z jednoho období do druhého. Ale i tady můžeme mít často pocit nespokojenosti nebo dokonce selhání. Zejména pokud v jistém období už zvládáme a víme, jak s dítětem komunikovat, jenže ouha - druhý den je najednou dítě někde jinde a něco se mu radikálně změní (spánek, cykly v jídle apod.). A my se pak zase musíme učit, co s tím. 

Stejné je to i v partnerství. Každé období můžeme brát trošku z nadhledu, protože vždy v něm existuje něco, co je krásné. Pokud ovšem máme pocit, že je to příliš náročné, tak je dobré buď prostě přijmout, že je to součástí tohoto období, pokud to tak opravdu je, anebo vše vzít s nadhledem a vědomím, že i toto období zase někdy skončí. Každou etapu pomáhá si v sobě řádně uzavřít. Ať už nějakým přechodovým rituálem, který se často dělá v době ukončování starého a začátku něčeho nového, anebo jednoduchým uvědoměním, že už přišla chvíle.

Uvedu příklad z jedné konkrétní situace. V jisté fázi partnerství si mohu uvědomit, že teď už nejsem tak moc propojená s děťátkem jako máma, že moje dítě už švitoří i s někým dalším, má i jiné jídlo než jenom mlíčko, takže mohu třeba s partnerem vyrazit na rande. A naplánuji si to tak, že opravdu jdeme na dvě hodiny někam do sauny, na večeři, nebo se projít - zkrátka cokoliv děláme, je zaměřeno jenom na nás dva. A jak děťátko roste, tyto příležitosti v partnerství přibývají a my můžeme dítě pouštět a více se věnovat sobě navzájem. Společné momenty s partnerem jsou pro vztah důležité a posilující.

  • Žena potřebuje být viděna a uctěna

Jedná se o důležitý bod, který souvisí s partnerstvím, ale i s péčí o děťátko, s porodem a vlastně se vším, co ženu v životě provází. Pokud necítíte, že jste uctěná jako žena, máma, stvořitelka tohoto krásného života, promluvte si o tom se svým mužem, je to důležité. Když toto všechno muž nevidí a neuctívá, můžete si připadat méněcenná, mít z toho různé frustrace a dokonce ochladnout v partnerském vztahu. Pokud je žena dostatečně ctěna svým partnerem, vnitřně se rozzáří a je ještě více krásná, protože se cítí naplněná a šťastná. A samozřejmě se to velice hezky a pozitivně dotýká zpět i mužů!

  • Muž potřebuje jasno a prázdno

My ženy máme uloženo v genech, že jsme sběratelky. Sedíme na louce a trháme bylinky a u toho si s dalšími ženami, které tam s námi v ženské komunitě jsou, povídáme. Máme rády plnost, když je tam hodně barev, když to září, když je to naplněné, šťavnaté, hezké, a když je toho hodně. Také kdekoliv vidíme prázdné místo, třeba v bytě, hned hledáme, co bychom tam ještě tak mohly dát, aby to bylo útulné.

Muž to má většinou naopak. Prázdnou plochu v pokoji je schopen si nechat, protože je rád, že je alespoň někde volný prostor. Nechává si běžně dokonce prázdnou polici nebo má rád co nejjednodušší design. Stejně funguje jeho mysl. Muž má prostě rád, když je tam jasno a prázdno.

Typický příklad: žena se často muže zeptá, na co myslí, a on řekne, že na nic. To se naopak nám ženám stává velice zřídka. Jsme nastavené tak, že nám hlavou neustále běží spousta myšlenek. Když muže do této naší polohy nutíme, může dojít ke střetu a nastává zbytečný konflikt. Je dobré, pokud si coby ženy uvědomujeme, že muži potřebují mít jasno a prázdno. Pokud mu ho dopřáváme, nezahltíme jej například vším, co se všechno stalo, sotva přijde domů. Protože zatímco to na něj hrneme, může se cítit velice rychle přetížený a chtít prostě vypnout. Stáhne se pak do své ulity a my ženy se cítíme dotčené, že se s námi nechce bavit. Můžeme si připadat dlouhodobě neviděné podobně, jak jsem psala v předchozím bodě. Hodí se ale uvědomit si obě polarity jedné věci.

A tak znovu připomínám - muži potřebují mít jasno a prázdno, potřebují se stáhnout a potřebují čas na srovnání věcí - i za cenu toho, že to dělají třeba rázně. Dopřejme jim to, je to důležitá mužská vlastnost, kterou je potřeba chápat a s láskou přijímat. 

  • Uklizené a připravené prostředí žena velice ocení

Muži, pokud chcete strávit večer nebo třeba chvíli odpoledne, když dítě spí, v intimních radovánkách, je fajn, když ženě pomůžete a připravíte prostředí úklidem okolí místa, kde se má intimní chvíle odehrávat.

Většina žen kolem sebe potřebuje mít útulné, hezké a čisté prostředí, aby se mohla uvolnit. A pokud je v ložnici hora prádla a v druhém koutě hora hraček, pokud se v obýváku u sedačky kupí hromada neodneseného nádobí, většinou to žena těžce nese. Dříve než se uvolníme a jdeme do intimního prožitku, potřebujeme mít kolem sebe uklizeno. Když nám tím muž pomůže a připraví to dopředu (třeba i jako překvapení), dává hezký signál, že chápe, co potřebujeme a vychází nám vstříc. 

  • Jít bez okolků na věc

My ženy potřebujeme hezké prostředí, hýčkání, předehry a všechno kolem toho. Muži však nic z toho nepotřebují. Pokud tedy chceme vyjít mužům vstříc, udělat jim radost a první krok, tak na toto všechno zapomeňte. Většina mužů má totiž ráda, když se jde rovnou na věc, ať už rovnou na milování nebo rovnou na penis, který berou jako střed celého intimního života. Takže se nebojte zahrnovat láskou a péčí přímo jeho penis. Ani nemusíme dělat žádné předehry a okolky, které máme běžně rády. Je potřeba si uvědomit, že každý máme jiné vnímání těla. 

Podobné články

Máte doma malého bordeláře? 5 tipů, jak naučit děti uklízet

Kdo by neznal pořekadlo „Nepořádek v bytě, šťastné dítě“. Určitě na tom něco bude, ale přece jen je dobré vést děti k pořádku už odmalička. Máme pro vás pár tipů, které se budou hodit, až budete potomkovi vysvětlovat, proč by si měl nepořádek po sobě uklidit. Celý článek

Vystavějte si se svými dětmi společně ty nejhezčí vzpomínky!

Naši nejmenší naštěstí netuší, že my dospělí znovu čelíme nejistotě a obavám. V jejich světě nemají místo, protože život je jedno veliké dobrodružství. Na úžasné cestě za poznáním jsou máma a táta těmi nejbáječnějšími společníky Celý článek

Soutěžte a vyhrajte jednu z úžasných cen Schleich

Schleich výhry v soutěži přinesou jen a jen úsměv a možná se i v dopisu Ježíškovi objeví. Zkuste svoje štěstí a soutěžte v naší soutěži o Schleich: Koňská show, Pick-up s přívěsem a koněm nebo Kočár pro koňskou show. Celý článek

Komentáře