Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Dvakrát 5 tipů pro spokojené partnerství II. díl

Datum přidání: 31. 8. 2017
Lucie Harnošová

Píše Lucie Harnošová

Narození dítěte s sebou přináší transformaci partnerského vztahu. Najednou zjistíte, že to mezi vámi již tolik nejiskří, protože místo plné pozornosti, kterou jste si dříve věnovali navzájem, se celý život točí kolem dětí.

Také si tím procházíte? Nevěšte hlavu, je to naprosto přirozené, můžete s tím pracovat a svůj vztah znovu osvěžit. Stačí začlenit do života pár příjemných zvyků, které vás opět sblíží. Přináším vám další várku tipů. Když na nich budete pracovat, očekávejte příliv vášně a nárůst harmonie ve vašem partnerství.

  • Zahrnout cykličnost do partnerství a intimity

V každé fázi našeho lunárního cyklu máme my ženy jiné prožívání a máme dokonce i jinou chuť a dispozici na to, jaké milování chceme. Je dobré, když to oba partneři znají, velmi nám to usnadní fungování během měsíce. Je například týden, ve kterém máme rády, když se hned začneme milovat bez jakékoliv předehry a vítáme rychlý a dynamický sex. Pak máme fázi, kdy se potřebujeme uvolnit, chceme si o všem nejdříve povykládat a do milování zahrnujeme náš vztah. Proto má smysl znát cykličnost a zahrnovat ji do intimního a partnerského života. 

  • Společné spaní s dětmi

Do kontaktního rodičovství patří společné spaní s dětmi v posteli. Je to přirozené a pro děti bezpečné. Děti jsou spokojené, když vás cítí a máte spolu kontakt po celou noc. Pro vás je zase pohodlné, že je snadno přebalíte, nakojíte, bezplenkujete a že na sebe zůstáváte napojeni. Je ale důležité, aby děti dlouhodobě nespaly uprostřed mezi partnery. Protože tím jsme si je postavili jako pomyslnou překážku. Třebaže nevědomě, děti se toho dost často chytnou a překážkou se potom skutečně stávají. Začnou například žárlit na partnera, budou vás rozhánět, když si chcete dát pusu, cpát se mezi vás, když se chcete držet za ruce. A když je tam budeme mít dlouho, třeba několik let, bude to samozřejmě ještě razantnější.

Když spíme s dětmi, vylučují se hormony, které pomáhají, abychom na sebe byli naladění. A stejně to funguje i se spaním vedle partnera. Jsme-li vedle sebe a v noci se dotýkáme, uvolňuje se oxytocyn a další hormony, které pomáhají alespoň částečně prohlubovat vztah, těla se na sebe přirozeně ladí. Je to taková neverbální komunikace.

Pokud vedle sebe nespíme, může nám to dlouhodobě chybět. Nejde o stěžejní podmínku partnerství, ale rozhodně je to jedna z prevencí proti odcizení právě v období narození a výchovy dítěte. Pro spokojené partnerství je dobré zachovat si spaní vedle sebe. To znamená, že dítě je na jedné straně, a v případě, že je malinkaté, můžeme si ho dávat ze strany na stranu, abychom ho mohly pohodlně kojit. Ale ve chvíli, kdy se již děťátko chytne i druhého prsa, a stačí se naklonit nad něj, partneři by měli zůstávat spát u sebe.

  • Nepodceňujte ložnici

To, jak na první pohled působí naše ložnice a jak se v ní cítíme, je velmi důležité. Ložnice by měla být místem pro váš partnerský život, pro vás dva a vaši intimitu. I když tam máme děti, i když máme ze strany přiražené postýlky, i v tuto chvíli se podívejte, jak vypadá vaše ložnice. Zhodnoťte, jestli se tam úplně všude rozlezly děti se všemi svými věcmi, nebo jestli si uchováváte symbolické vědomí, že ložnice je vlastně takový posvátný prostor pro vaši intimitu, na vaše sbližování.

Pokud to tak nemáte, tak se zkuste zamyslet, podívat a inspirovat, jak by to mohlo být. Tak, aby na první pohled bylo jasné, že je to hlavně prostor pro vás dva. Stačí, když si tam přidáte nějakou velkou fotku, obraz vás dvou nebo fotku z líbánek, rande či společného výletu. V ložnici si můžete udělat dokonce malý oltář a dát si tam svíčky, prostě cokoliv, co symbolizuje význam partnerství. I když v tomto období prostor sdílíte s dětmi, jednou odejdou - za pár měsíců nebo let a tento prostor nadále zůstane pro vás. 

  • Intimita během dne

Pokud jsme během dne vůči sobě navzájem odcizení, chladní a řešíme jen samé praktické věci, nemůžeme většinou čekat, že večer budeme krásně naladění a během chvilky se nám podaří začít úžasné celonoční milování. Takhle to běžně nefunguje, i když výjimky samozřejmě existují.

Většinou to chodí tak, že se nám večer navazuje intimní kontakt mnohem lépe, pokud na tom pracujeme prostřednictvím náznaků již během dne. Mohou to být maličkosti - když muž prochází kolem a pohladí vás po zádech nebo plácne po zadku, a když se žena během dne muže dotýká, udělá nějaké svádivé gesto nebo mu pošeptá, jak už se těší. Pokud víte, že večer bude prostor pro vaši intimitu, tak se na to můžete tímto způsobem ladit. Buďte hraví, kreativní a zaměřte se na myšlenku, že chcete, aby to mezi vámi jiskřilo tady a teď. Podpoříte tak vznik sexuálního napětí, polarity, která večer vygraduje. Jde to, i když máte kolem sebe pobíhající děti a řešíte cokoliv, co se jich týká. 

  • Pomalé neboli měsíční milování

Milování je klasickým způsobem vnímáno a prezentováno jako něco rychlého a dynamického. Nazývá se také „sluneční milování“. Tento způsob nás však může stát hodně energie, kterou při něm potřebujeme vydávat. A problém je, že s dětmi na to velmi často večer ani nemáme sílu. Jsme unavení, nevyspalí a při představě, že jdeme do tohoto divokého a energeticky náročného kontaktu, se nám prostě a jednoduše nechce. Napadá nás, že na nic podobného nemáme energii, chuť ani myšlenky. 

Protipólem je pomalé neboli „měsíční milování“. Je krásné právě tím, že spolu můžeme být jen propojení, (penis „je“ ve vagíně) a vůbec se nemusíme ani hýbat. Můžeme tak klidně i usnout - v pozice podobné lžičce, kdy žena spí vepředu a muž za ní vzadu. Naše těla pracují už jen tím, že jsou v intimním kontaktu. Komunikují spolu a nemusíme už vlastně nic dalšího dělat, jenom je propojíme. Nebo se můžeme i malinko hýbat, jen tak hezky a pohodlně jako v polospánku.

Během jednoho milování můžete střídat sluneční a měsíční fáze. Anebo můžete začít pomalu a postupně se dostat do akčního tempa slunečního milování.

Chci vás povzbudit a inspirovat k tomu, že je mnoho cest, jak vytvářet intimní hezké chvilky pro opětovné sblížení. V každém vztahu, ať už partnerském nebo i jiném, platí, že pokud ho chceme udržovat živý, je třeba takzvaně zatápět pod kotlem, aby to v něm mohlo pořád bublat. Nemusí to hned vřít a být přespříliš jiskřivé, jako bychom se znali první měsíc. Ale přestože teď máme dítě a s ním i jiné zaměření, učíme se spolu nově fungovat. A proto by se mělo pod pomyslný kotel neustále alespoň trošku přikládat, aby se udržel takový hezky teplý. A ve chvíli, kdy budeme opravdu chtít, zatopíme pořádně, a zase bude jiskřivo. Vyzkoušejte, je to úžasné.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře