Epilepsie u dětí se může projevit zcela nenápadně

Datum přidání: 6. 12. 2018

Moc se o ní nemluví, přitom patří mezi nejčastější chronickou nemoc u dětí u nás. Řeč je o epilepsii. A pokud si myslíte, že mezi její projevy patří záchvaty, kdy dotyčný o sobě neví, jste na omylu. Ze začátku může totiž vypadat zcela nenápadně.

Musím se přiznat, že dokud nebyla epilepsie diagnostikována mému čtyřletému synovi, moc jsem se o ni nezajímala. Stejně jako většina lidí jsem si představovala, že lidé trpící epilepsií mají záchvaty a pěnu u úst, jak jsem to znala od našeho psa, který byl také epileptik.

První příznaky epilepsie

A jak se epilepsie projevila u nás? Zcela nenápadně. U syna jsem začala pozorovat, že mu čas od času vypadávají věci z rukou. Někdo by řekl, že je nešikovný, ale já jsem měla pocit, že to ‚nedělá schválně‘. K tomu se přidalo zahledění. Prostě seděl, kreslil si a najednou, na pár vteřin, ztuhnul a nevnímal. Poté pokračoval v rozdělané činnosti. Většinou se to stávalo večer, kdy jsem to zprvu sváděla na únavu. Ve školce mi totiž řekli, že si žádných mých popisovaných projevů nevšimli. O prázdninách, kdy jsem měla syna doma celé dny a mohla ho lépe pozorovat, jsem měla pocit, že se tyto projevy začaly zintenzivňovat. Zprvu to byla taková dvě zahledění týdně, později už byly takové epizody klidně dvě denně.

Domluvila jsem se proto s praktickou lékařkou, aby nám napsala žádanku na neurologii. A jak se později ukázalo, dobře jsem udělala. Po několika vyšetřeních na video EEG se potvrdily naše obavy, a to epilepsie. Lékaři nás však uklidnili a řekli, že jsme přišli včas a že je velká šance, že časem tyto projevy pod vlivem léků a také dozráváním mozku mohou vymizet. Ale také nemusí… Zatím nám nasadili léky, které syn užívá dvakrát denně a jezdí na pravidelné kontroly do nemocnice. Ve chvíli, kdy syn začal léky užívat, tyto epizody zcela vymizely, jen občas při usínání pozorujeme malé škubnutí. Kontroly také potvrdily, že se stav zlepšuje, ale až čas ukáže, jak se bude Adámkův stav vyvíjet a zda bude moci v budoucnu léky vysadit.

Epilepsie – co to je a jak se projevuje

Epilepsie (laicky padoucnice) je záchvatovité onemocnění mozku, druhů epilepsie a typů záchvatů je však několik. Záchvaty se mohou projevovat různě – zahleděním, brněním, výpadky vědomí nebo paměti. Vyskytovat se mohou v průběhu dne i během spánku. Epilepsií je možno onemocnět v kterémkoliv věku. Uvádí se, že ve většině případů je vyléčitelná. Více informací o této nemoci můžete najít na webu Společnosti E nebo v publikaci Epilepsie a dítě.

Důležité je přijít včas

Lékaři říkají, že epilepsii může často vyprovokovat nevyspání, stejně jako hladovění a alkohol, což u dětí však nepřipadá úvahu. Mnoho rodičů navíc často podle lékařů mnohé projevy ani nepostřehnou nebo si je nedají do souvislostí. U dětí mezi projevy epilepsie patří nejen již mnou popsané zahledění, ale u kojenců nebo batolat třeba úlek ve formě rozhození rukou nebo schoulení se do klubíčka. Často to může být i změna chování.

Právě tím, že tyto projevy jsou velmi nenápadné, rodiče si jich nemusí ani všimnout, což může stav pacienta postupně zhoršovat. Je třeba ale říct, že ne vždy jsou tyto projevy známkou epilepsie. Pokud však máte pochybnosti, nechejte dítko raději vyšetřit. Důležitou roli v životě malých epileptiků hraje pevný režim a dostatek spánku.

Podobné články

Píše Adam Šmíd

Angličtina u dětí... kdy je vhodné začít a jaké jsou výhody a obtíže?

Odborníci z různých oborů se prozatím rozchází v tom, kdy je ideální věk zahájit výuku druhého jazyka. Vývojoví psychologové se však více méně shodují na doporučeném nejnižším věku dítěte. Výuka angličtiny by neměla začít u menších než tříletých dětí Celý článek

Veďte děti od útlého věku ke čtení. Pomůžete jim do budoucna

Podíváme-li se na čtení nejmenším dětem, rodiče se většinou dělí do dvou skupin. V první najdeme ty, kteří se rozhodli večer nebo v průběhu dne bavit, uspávat děti četbou. Ve druhé jsou rodiče, kteří nekladou na čtení takový důraz. Nevidí nic špatného na tom, Celý článek

Píše Adam Šmíd

Děti a angličtina. Opravdu se děti učí angličtinu jednodušeji?

Každý chceme pro své děti to nejlepší, a proto se snažíme do angličtiny přihlásit svého potomka co nejdřív. Výborná znalost angličtiny, nejrozšířenějšího světového jazyka, otevře našim malým v budoucnu nejedny dveře. Ale... Celý článek

Komentáře