Epilepsie u dětí se může projevit zcela nenápadně

Datum přidání: 6. 12. 2018

Moc se o ní nemluví, přitom patří mezi nejčastější chronickou nemoc u dětí u nás. Řeč je o epilepsii. A pokud si myslíte, že mezi její projevy patří záchvaty, kdy dotyčný o sobě neví, jste na omylu. Ze začátku může totiž vypadat zcela nenápadně.

Musím se přiznat, že dokud nebyla epilepsie diagnostikována mému čtyřletému synovi, moc jsem se o ni nezajímala. Stejně jako většina lidí jsem si představovala, že lidé trpící epilepsií mají záchvaty a pěnu u úst, jak jsem to znala od našeho psa, který byl také epileptik.

První příznaky epilepsie

A jak se epilepsie projevila u nás? Zcela nenápadně. U syna jsem začala pozorovat, že mu čas od času vypadávají věci z rukou. Někdo by řekl, že je nešikovný, ale já jsem měla pocit, že to ‚nedělá schválně‘. K tomu se přidalo zahledění. Prostě seděl, kreslil si a najednou, na pár vteřin, ztuhnul a nevnímal. Poté pokračoval v rozdělané činnosti. Většinou se to stávalo večer, kdy jsem to zprvu sváděla na únavu. Ve školce mi totiž řekli, že si žádných mých popisovaných projevů nevšimli. O prázdninách, kdy jsem měla syna doma celé dny a mohla ho lépe pozorovat, jsem měla pocit, že se tyto projevy začaly zintenzivňovat. Zprvu to byla taková dvě zahledění týdně, později už byly takové epizody klidně dvě denně.

Domluvila jsem se proto s praktickou lékařkou, aby nám napsala žádanku na neurologii. A jak se později ukázalo, dobře jsem udělala. Po několika vyšetřeních na video EEG se potvrdily naše obavy, a to epilepsie. Lékaři nás však uklidnili a řekli, že jsme přišli včas a že je velká šance, že časem tyto projevy pod vlivem léků a také dozráváním mozku mohou vymizet. Ale také nemusí… Zatím nám nasadili léky, které syn užívá dvakrát denně a jezdí na pravidelné kontroly do nemocnice. Ve chvíli, kdy syn začal léky užívat, tyto epizody zcela vymizely, jen občas při usínání pozorujeme malé škubnutí. Kontroly také potvrdily, že se stav zlepšuje, ale až čas ukáže, jak se bude Adámkův stav vyvíjet a zda bude moci v budoucnu léky vysadit.

Epilepsie – co to je a jak se projevuje

Epilepsie (laicky padoucnice) je záchvatovité onemocnění mozku, druhů epilepsie a typů záchvatů je však několik. Záchvaty se mohou projevovat různě – zahleděním, brněním, výpadky vědomí nebo paměti. Vyskytovat se mohou v průběhu dne i během spánku. Epilepsií je možno onemocnět v kterémkoliv věku. Uvádí se, že ve většině případů je vyléčitelná. Více informací o této nemoci můžete najít na webu Společnosti E nebo v publikaci Epilepsie a dítě.

Důležité je přijít včas

Lékaři říkají, že epilepsii může často vyprovokovat nevyspání, stejně jako hladovění a alkohol, což u dětí však nepřipadá úvahu. Mnoho rodičů navíc často podle lékařů mnohé projevy ani nepostřehnou nebo si je nedají do souvislostí. U dětí mezi projevy epilepsie patří nejen již mnou popsané zahledění, ale u kojenců nebo batolat třeba úlek ve formě rozhození rukou nebo schoulení se do klubíčka. Často to může být i změna chování.

Právě tím, že tyto projevy jsou velmi nenápadné, rodiče si jich nemusí ani všimnout, což může stav pacienta postupně zhoršovat. Je třeba ale říct, že ne vždy jsou tyto projevy známkou epilepsie. Pokud však máte pochybnosti, nechejte dítko raději vyšetřit. Důležitou roli v životě malých epileptiků hraje pevný režim a dostatek spánku.

Podobné články

Dovednosti předškoláka aneb bude dostatečně připravený na školu

Určitě máte i vy ve svém okolí dítě, které ještě před nástupem do první třídy umělo číst. Možná jste jako jiní rodiče při pohledu na něj přemýšlela, jestli by i ten váš předškolák neměl na dovednosti zapracovat. Co všechno je dobré při nástupu do školy ovládat Celý článek

Proč se děti nechovají tak, jak to po nich chceme

Pointa dnešního článku vás možná tolik nepřekvapí, protože se jedná o obecně známou věc. Tentokrát se totiž opět zaměříme na chování našich dětí, a to v situaci, kdy po nich něco chceme. A vlastně nejen tak něco, ale aby se chovaly správně. Celý článek

Píše Baby Office

Přijde k vám letos Mikuláš? Zábavná i výchovná tradice, která má hluboké kořeny

Jakmile se přehoupne podzim do své nadvlády, začínáme pomalu přemýšlet nad vánočními dárky. Stejně jako Ježíšek, patří k Vánocům neodmyslitelně ještě jedna významná postava – Mikuláš a jeho věrní pomocníci anděl a čert. Na rozdíl od Ježíška mají děti většinou Celý článek

Komentáře