Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ergonomické stolování – rostoucí židle

Datum přidání: 6. 3. 2017
Jana

Píše Jana

Jak říká Chlupáč, neumím sedět jako člověk. Naši generaci provází sedavý způsob života ruku v ruce, naše děti na tom nebudou bohužel lépe. Sedí během dne hodně, u hraní se kroutí na podlaze, klečí, sedí na patách, sednou si tak, jak by to mnohý dospělý nedokázal a proto se snažíme, aby aspoň část dne seděly zdravě.

 

Výběr rostoucí židle


Vybírali jsme pečlivě. Chtěla jsem židli dřevěnou, z masivu, v bílém provedení, českou, certifikovanou, atestovanou, zdravotně nezávadnou. Tak Klárka dostala ke druhým narozeninám od babi a dědy bílo-žlutou rostoucí židli od českého výrobce Wood Partner.

Rostoucí židle Wood Partner


Židle je krásně zpracovaná, jde na první pohled vidět, že výrobce použil kvalitní materiály a barvy. Montáž byla snadná a rychlá, samotné nastavení z hlediska ergonomie už je větší věda, kterou musíte s dítětem postupně vychytat.

Splňuje všechny parametry správné rostoucí židle – výškově a hloubkově nastavitelný sedák i podnožka, ergonomicky tvarované opěradlo, oblé hrany, vysoká nosnost. Sedák a opěrka nohou se při povolení šroubů zasunou do vodorovných drážek v nohách a židle se zase utáhne.

Židle je stabilní a bezpečná, má nosnost 110 kg, poslouží tak komukoliv z rodiny.

 

Židle i pro malé děti


Židlička má i demontovatelný pultík s popruhem mezi nohy pro malé děti, aby nepropadly – je to opravdu spíš bezpečnostní prvek než funkční, pultík je poměrně úzký, proto nefunguje jako stoleček. Nám to nevadilo a pultíky jsme nepoužívali, protože jsme chtěli mít obě děti přisunuté k jídelnímu stolu. Kláře jsme k židli pořídili i polstrovaný podsedák v růžové barvě.

Jakub dostal svoji židli o něco dřív než Klárka. Jak už to u druhorozených dětí bývá, chtějí všechno, co mají starší sourozenci. Tak Kubík dostal svoji bílo-zelenou variantu stejné židličky. A je mega šťastný. Já sice pořád trochu trnu, když vidím, jak leze nahoru a dolů, ale to je úděl matky :)

 

Nové nohy židlí


Mezi jednotlivými pořízeními je asi rok a půl a židle (ač stejného typu a značky) se od sebe trošku liší. Především mají jiný tvar nohou – Klářina žlutá vypadá z profilu jako neúplné písmeno „Z“ a Jakubova má z profilu spíš tvar do „A“. Funkčně je to asi úplně jedno, designově se mi víc líbí ten starší typ. Starší typ má opěradlo bílé, novější barevné – ve stejné barvě jako sedák a podnožka – což se mi líbí.

A poslední upgrade oproti starší verzi je mírně prohnutý sedák kvůli pohodlnějšímu sezení.

 

Nejen židle jídelní


Jsme s židlemi moc spokojení. Ani u třetího dítěte bych nekoupila jinak. Nám se s Chlupáčem líbí jak designově tak zpracováním, navíc máme dobrý pocit, že jsme pro zdravé sezení dětí něco málo udělali. Děti mají zase radost, že mají stejné židle, že si nemají co závidět a myslím, že se jim sedí dobře. Vylezou si na ni samy, samy slezou. Mám v plánu je potom pořídit i do dětského pokoje k velkému pracovnímu stolu, až budou děti chodit do školy.

 

Správné ergonomické sezení


Na závěr přidávám i důležité informace o tom, jak by mělo sezení vypadat, aby bylo ergonomické (podle toho by se měla taky rostoucí židle nastavovat). Pokud dítě sedí na konci sedáku, mělo by mít chodidla celou plochou opřená o zem (podnožku). Když nedosáhne na zem, bude mít tendence se víc hrbit a nohy budou vlivem gravitace za chvíli nepříjemně táhnout.

Hloubka sedáku je taky důležitá – sedák musí podepírat přibližně dvě třetiny stehen, jen tak se mohou nohy dostatečně prokrvit. Sedák nesmí tlačit v podkolenních jamkách, proto je i nezbytná zaoblená přední hrana sedací plochy. Opěradlo musí sloužit jako opora beder, nikoliv celé páteře. Opěradlo nesmí sahat výš než ke spodní části lopatek, aby byla zajištěna volnost pohybu horních končetin.

Podobné články

Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Boxy a batůžky na svačiny zpestří i školní den

I zdravá svačinka bude dětem chutnat z těchto boxíků a batůžků. Jsou praktické a vhodné nejen na cestování. To vše je od americké firmy SKIP HOP, která vznikla proto, aby majitelé dávali svému synovi, jen to nejlepší. Celý článek

Píše Katka Václavková

4 tipy na zahradní posezení, které oceníte vy i vaše děti

Zahrada je místem odpočinku. Nabízí útočiště po náročných dnech, radost v podobě každoroční úrody a pro děti i nový, kouzelný svět ke všem jejich hrám. Jen málokde můžete nabrat tolik síly a duševní pohody. Přistupujte proto k jejímu zařizování kreativně... Celý článek

Píše Veronika

Army sandálky KEEN

Oblíbené téma mých kamarádek jsou outfitové články. Dnes bude v army looku a hlavní roli budou hrát dětské sandále KEEN. Jako poslední byly pořízeny do Lukáškova "šatníku" právě sandálky KEEN s maskáčovým vzorem. Celý článek

Komentáře

SH Simona Hubertová napsal(a)

Je skvělé, že se dnes lidé tolik zajímají o to, aby naše děti neměli zkažená záda naším špatným výběrem aktovky či batohu. Osobně jsme ráda, že jsem se o tohle všechno zavčasu zajímala. Syn šel do školy před dvěma roky a musím říci, že aktovku má stále stejnou. Hledala jsme takovou, aby byla lehká a ergonomická s oporou na jeho záda. Musím říci, že firem je více a více. Hlavně díky ceně jsme nakonec nakoupila na batohystil.cz. Jen tak dál a věřme, že budoucnost našich dětí bude lepší. Jen doufám, že jim i nadále zůstane tužka a sešit, aby se nezačaly učit na počítačích.