Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ergonomické stolování – rostoucí židle

Datum přidání: 6. 3. 2017
Jana

Píše Jana

Jak říká Chlupáč, neumím sedět jako člověk. Naši generaci provází sedavý způsob života ruku v ruce, naše děti na tom nebudou bohužel lépe. Sedí během dne hodně, u hraní se kroutí na podlaze, klečí, sedí na patách, sednou si tak, jak by to mnohý dospělý nedokázal a proto se snažíme, aby aspoň část dne seděly zdravě.

Výběr rostoucí židle

Vybírali jsme pečlivě. Chtěla jsem židli dřevěnou, z masivu, v bílém provedení, českou, certifikovanou, atestovanou, zdravotně nezávadnou. Tak Klárka dostala ke druhým narozeninám od babi a dědy bílo-žlutou rostoucí židli od českého výrobce Wood Partner.

Rostoucí židle Wood Partner

Židle je krásně zpracovaná, jde na první pohled vidět, že výrobce použil kvalitní materiály a barvy. Montáž byla snadná a rychlá, samotné nastavení z hlediska ergonomie už je větší věda, kterou musíte s dítětem postupně vychytat.

Splňuje všechny parametry správné rostoucí židle – výškově a hloubkově nastavitelný sedák i podnožka, ergonomicky tvarované opěradlo, oblé hrany, vysoká nosnost. Sedák a opěrka nohou se při povolení šroubů zasunou do vodorovných drážek v nohách a židle se zase utáhne.

Židle je stabilní a bezpečná, má nosnost 110 kg, poslouží tak komukoliv z rodiny.

Židle i pro malé děti

Židlička má i demontovatelný pultík s popruhem mezi nohy pro malé děti, aby nepropadly – je to opravdu spíš bezpečnostní prvek než funkční, pultík je poměrně úzký, proto nefunguje jako stoleček. Nám to nevadilo a pultíky jsme nepoužívali, protože jsme chtěli mít obě děti přisunuté k jídelnímu stolu. Kláře jsme k židli pořídili i polstrovaný podsedák v růžové barvě.

Jakub dostal svoji židli o něco dřív než Klárka. Jak už to u druhorozených dětí bývá, chtějí všechno, co mají starší sourozenci. Tak Kubík dostal svoji bílo-zelenou variantu stejné židličky. A je mega šťastný. Já sice pořád trochu trnu, když vidím, jak leze nahoru a dolů, ale to je úděl matky :)

Nové nohy židlí

Mezi jednotlivými pořízeními je asi rok a půl a židle (ač stejného typu a značky) se od sebe trošku liší. Především mají jiný tvar nohou – Klářina žlutá vypadá z profilu jako neúplné písmeno „Z“ a Jakubova má z profilu spíš tvar do „A“. Funkčně je to asi úplně jedno, designově se mi víc líbí ten starší typ. Starší typ má opěradlo bílé, novější barevné – ve stejné barvě jako sedák a podnožka – což se mi líbí.

A poslední upgrade oproti starší verzi je mírně prohnutý sedák kvůli pohodlnějšímu sezení.

Nejen židle jídelní

Jsme s židlemi moc spokojení. Ani u třetího dítěte bych nekoupila jinak. Nám se s Chlupáčem líbí jak designově tak zpracováním, navíc máme dobrý pocit, že jsme pro zdravé sezení dětí něco málo udělali. Děti mají zase radost, že mají stejné židle, že si nemají co závidět a myslím, že se jim sedí dobře. Vylezou si na ni samy, samy slezou. Mám v plánu je potom pořídit i do dětského pokoje k velkému pracovnímu stolu, až budou děti chodit do školy.

Správné ergonomické sezení

Na závěr přidávám i důležité informace o tom, jak by mělo sezení vypadat, aby bylo ergonomické (podle toho by se měla taky rostoucí židle nastavovat). Pokud dítě sedí na konci sedáku, mělo by mít chodidla celou plochou opřená o zem (podnožku). Když nedosáhne na zem, bude mít tendence se víc hrbit a nohy budou vlivem gravitace za chvíli nepříjemně táhnout.

Hloubka sedáku je taky důležitá – sedák musí podepírat přibližně dvě třetiny stehen, jen tak se mohou nohy dostatečně prokrvit. Sedák nesmí tlačit v podkolenních jamkách, proto je i nezbytná zaoblená přední hrana sedací plochy. Opěradlo musí sloužit jako opora beder, nikoliv celé páteře. Opěradlo nesmí sahat výš než ke spodní části lopatek, aby byla zajištěna volnost pohybu horních končetin.

Podobné články

Little B

Píše Little B

Video: výbavička do postýlky pro miminko

Jukněte na krátký sestřih videa od Little B, kde vám ukáže sladce vybavenou postýlku pro holčičku. Nechte se inspirovat, třeba ještě něco pořídíte i pro svá zlatíčka. Celý článek

kakaová Vafle

Píše kakaová Vafle

Albi Kouzelné čtení a elektronická tužka

Minulý rok Vilíka začaly bavit Staré pověsti české, ale nic, co by mu mohlo rozšířit zájem (krom samotné knihy) jsem nenašla, právě krom jednoho dílu Kouzelného čtení. Celý článek

Jak vybrat dětskou autosedačku? Jen správná autosedačka bude bezpečná

Obecně platí, že se při výběru autosedačky nevyplatí šetřit, jde o ochranu vašeho dítěte. Už z porodnice jeďte bezpečně s autosedačkou. Mít autosedačku nám „velí“ zákon, ale především zdravý rozum a láska k dětem. Celý článek

Komentáře