Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Eva: Po dětech netoužím, moje okolí mě nechápe. Já mám ale jasno

Datum přidání: 12. 9. 2019

Každá žena chce dítě a ta, která říká, že po něm netouží, je divná. Tak přesně s takovými předsudky se setkává šestatřicetiletá Eva, když odpovídá na otázku, kdy konečně bude mít děti.

Přestože jsme čím dál více tolerantnější k nejrůznějším menšinám, dvě ženy nebo dva muži žijící jako partneři nás nechávají chladnými, v otázce dětí máme jasno. Po dětech touží všichni a ti, kteří je nemají, jsou sobečtí a automaticky je na ně pohlíženo skrz prsty. To zná moc dobře i Eva, která děti mít nechce. „Když se mě někdo zeptá, kdy budu mít děti a já odpovím, že nikdy, tak to každého zarazí. Nejprve si myslí, že je mít nemůžu, ale když řeknu, že po nich netoužím, tak odpoví, že se to časem změní. Dříve jsem se snažila vysvětlit, že svůj názor nezměním, ale dneska už nic nevysvětluji. Ať si každý myslí, co chce. Já taky nekroutím hlavou nad tím, že má někdo více dětí. Přitom mi to přijde stejně nepochopitelné, jako je nepochopitelný můj postoj pro ostatní,“ svěřila se Eva která pracuje jako manažerka marketingové komunikace.

Anketa

Měla by mít každá žena dítě?

ano
40% hlasů
ne
60% hlasů

Dětství jsem měla normální

Když jsme se Evy zeptali, kdy ji napadlo, že nebude mít děti a jestli za to může nějaká zkušenost z dětství, odpověděla, že ne. Prostě jen nemá potřebu stát se matkou. „Moje dětství bylo normální. Mám ještě o tři roky staršího bratra, který má dva syny. Synovce mám ráda, občas je i hlídám, ale rozhodně ani oni ve mně touhu po vlastním dítěti neprobudili,“ pokračuje a přiznává, že právě kvůli rozhodnutí nemít děti ztroskotal její předešlý vztah.

„Je to tak. S přítelem jsme spolu žili pět let. Dlouho jsme se o dětech vůbec nebavili, ovšem v posledním roce našeho vztahu na mě přítel začal s miminkem tlačit. Říkal, že budu skvělá máma, když vidí, jaký mám vztah k synovcům. Nakonec jsme se rozešli. Nyní mám přítele, se kterým nebydlím. Je starší a má dceru z předchozího vztahu a myslím, že to, že děti nechci, mu naprosto vyhovuje,“ dodává Eva.

Lidí, kteří se rozhodnou být dobrovolně bezdětní, přibývá a Eva není výjimkou. Přesvědčit se o tom můžete i na stránkách No Kidding, který poskytuje prostor, kde můžete svobodně vyjádřit, že nechcete mít dítě a ventilovat svoje emoce, aniž by vás někdo kritizoval nebo moralizoval. „Toto je Vaše stránka, kde Vám nikdo nebude říkat, že jste divní jen proto, že prohlásíte “já nechci mít dítě, nechci děti”. Najděte tu i zajímavé čtení související s tématikou dobrovolné bezdětnosti. Dokonce se tady můžete seznámit s ostatními, kteří jsou na tom stejně. Už je nás tolik, že jsme založili klub. Můžete se k nám přidat,“ uvádí zakladatelé stránek. Zároveň ale upozorňují na to, že se jedná o stránky sloužící k diskuzi mezi dobrovolně bezdětnými, nikoliv o nenávisti k dětem a rodičům.

Jsem matka, kdo je víc?

Na druhé straně je potom druhý extrém – rodiče, kteří se považují za „něco víc“, protože mají děti. Některým ženám dává pozice matky pocit síly a na ostatní, kteří děti nemají, pohlížejí s despektem. O to horší jsou typy, které mají doma malé miminko a pocit, že o mateřství ví vše a na vše mají názor. Takové ženy dokážou rozumovat na jakékoliv téma (týkající se mateřství samozřejmě). Ví, který krém je pro jejich dítě nejlepší a co by rozhodně ony svým dětem k obědu nikdy nenachystaly. Každému dávají potom nevyžádané rady a ve chvíli, kdy by si někdo dovolil jejich dítě okřiknout, by bylo zle. Ony totiž ví, jak své dítě vychovávat a to, že dětem nenastavují hranice, je jen z toho důvodu, protože z nich vychovávají osobnosti. To dá přece rozum.

Zkuste nesoudit

Je zajímavé, že právě v otázce mateřství jsme neskutečně konzervativní. O tom, že mateřství je náročné, není pochyb, ale proč bychom se my, kteří máme děti, měli povyšovat nad těmi, kteří se rozhodnou je nemít? Je to každého věc. Stejně jako o mateřské lásce nesvědčí délka kojení a matky, které nastupují do práce krátce po porodu, nemají své děti o méně rády než ty, které jsou s nimi doma tři roky. Takže až příště budeme na někoho, kdo se rozhodne nemít děti, pohlížet přezíravě, zkuste si na to vzpomenout. A ruku na srdce: Kolikrát jste si vy sami nepředstavili, jaké by to bylo děti nemít?

Podobné články

Ze zápisků matky manažerky aneb změna je život

Se svým manželem jsem se potkala relativně pozdě. Měla jsem slušně rozběhnutou kariéru, cestovala jsem, sportovala, věnovala se svým kamarádům. Necítila jsem potřebu to nějak měnit. Ale znáte to, člověk míní, … Celý článek

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci... Celý článek

Macechy a otčímové: Jak vyjít s nevlastními dětmi? Chce to trpělivost

Už samotná slova macecha a otčím nezní vůbec libozvučně. Nepřidávají tomu ani pohádky, ve kterých je macecha vždy za tu zlou. Pozice nevlastního rodiče je složitá. Ne vždy totiž děti partnera nového „rodiče“ přijmou s otevřenou náručí... Celý článek

Komentáře