Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Fit po porodu – pomozte si ke zdraví léčebnou energií

Datum přidání: 4. 7. 2019
Zuzana Bičíková

Píše Zuzana Bičíková

V posledním článku ze seriálu, který se věnuje návratu k původnímu tělu po porodu, jsme probírali rozestup břišního svalstva. V dnešním přichází na řadu harmonizace a uvolňovací cvičení pro bolavá a unavená záda i páteř.

Jednoduché ale účinné cvičení plné energie

S příchodem miminka na svět na sebe nemáme tolik času. Vítáme recepty na vaření v jednom hrnci, oceníme pomoc s úklidem, žehlením, s vyzvednutím starších dětí ze školky a podobně. Proto jistě oceníte i cvičení, které vám nezabere příliš času, nebudete k němu potřebovat drané či špatně dostupné pomůcky, a přesto vám ihned pomůže.

K provedení cviku budete potřebovat dva tenisové míčky. Úlevu pocítíte hned, jak míčky přiložíte na tělo. Kolik času cvičení věnujete, je na vás, samy poznáte jeho účinek a dobu, kdy si řeknete: „Stačí, cítím se dobře.“ Tato automasáž vás přiměje žít přítomností, cvičením posunete svoji pozornost do těla. Tak dochází k osvobození mysli, které vede k uvolnění a umožnění léčebným schopnostem lidského těla, aby začaly svou práci.

S tímto cvičením se můžete setkat např. na józe, přesněji na jógové terapii. Tenisové míčky se dají používat kdykoli během dne, např. ráno s nimi probudit „kořeny“ – promasírovat chodidla a klenby nohou. Večer pak před spaním výborně uvolní „energetický kanál“, neboli páteř, aby byl v noci průchodný a tělo se do rána co nejlépe zotavilo po předchozím dni.

Příčiny bolení zad žen po porodu

Maminky po porodu nejčastěji bolí bedra nebo krční páteř a okolí. Platí tady, že pokud bolí jedna oblast, většinou se přidá druhá. Proto bychom je měly držet v rovnováze. To nám ale těhotenství nabourává – odehrávají se morfologické a fyziologické změny, gravitace má vliv na bříško i zvětšená prsa a zátěž na bederní lordózu i hrudní kyfózu je mnohem vyšší. Možná vás to překvapí, ale nejzásadnější příčinu bolesti zad po porodu mají na svědomí unavené, povolené pánevní dno, pokleslá děloha, nestabilita kyčlí, rozvolněnost pánve a dočasně nefunkční břišní svalstvo.

K tomuto všemu je potřeba přidat fakt, že se nám radikálně změní denní rytmus. Vše se přizpůsobí režimu miminka. Jsme nucené celé dny a noci nosit, zvedat, více se ohýbáme, nakláníme se nad miminkem, často vstáváme, méně spíme, jsme mnohem víc unavené, cítíme napětí, možná podrážděnost, uvědomuje se zodpovědnost za novorozené dítko a mnohé další. Je logické, že se toto somatizuje na těle, páteři. Ve volnu bychom měly alespoň pár minut věnovat právě zádům, vědomě je uvolnit, prodýchat a zrelaxovat.

Seriál FIT PO PORODU

Všechny články nejdete zde.

 • Návrat k původní postavě po porodu a jaké problémy řešíme
 • Jak na cvičení po porodu, abychom byly s postavou co nejdříve spokojeny?
 • Břišní diastáza neboli rozestup břišního svalstva po porodu. Jaké cvičení pomáhá?
 • Cviky podporující redukci břišní diastázy

Tenisové míčky si jistě oblíbíte

V sestavě s tenisovými míčky se naučíte, jak si jednoduše a sama pomůžete od bolesti přetížených zad. Poznáte, jak páteř vitalizovat, zharmonizovat pánev, křížové kosti i kyčle. Sestava vám také přinese pocit uvolnění v těle, naučí vás vědomé relaxaci, která se v dnešní době zase hojně učí a je potřebná pro povznesení těla i ducha.

Pusťte se do toho

Nalaďte se na svůj dech, nechte ho zcela volně plynout. Nevyvíjejte žádnou aktivitu, snažte se jen vědomě prodýchat oblasti, se kterými pracujete. Cvičte vědomě, uvědomujte si tělo, tak jedině má cvičení smysl.

Ze začátku můžete při cvičení v některých oblastech pociťovat bolest (hrudní a bederní část zad), působí totiž do hloubky a je-li oblast přetížena, tělo bude odpovídajícím způsobem reagovat. Neutíkejte z pozice, naopak hledejte v ní uvolnění pomocí vědomého prodýchávání. Při třetím, čtvrtém opakování bude bolest menší, únosná, posléze příjemná, až dojdete do fáze, kdy energie podél páteře začne plynule proudit. To vše dosáhnete za pomocí dvou tenisáků, které si opatřete. Určitě se tenisové míčky stanou vašimi kamarády i na delší výlety.

Sestavu je vhodné cvičit ráno i večer pro její výbornou funkci, jak zklidnit mysl. Ideální je cvičit ji 2–3 x týdně. Jestliže ji budete cvičit ráno, skvěle vás probudí a naladí, večer vás zklidní a pomůže průchodu léčebné energie tělem. Praktikování sestavy je vhodné tak dlouhou dobu, po niž budete pociťovat příznivé účinky. Cvičit ji můžete kdykoli budete mít chuť, nebo se budete cítit bez energie, unavené. Aby se vám cvičilo dobře, je vhodné mít pohodlné oblečení, být naboso, najít příjemné místo nebo prostor, pustit si relaxační hudbu, můžete zapálit svíčky či mít přítmí, být optimálně napité i najedené. Kromě dvou míčků si připravte i podložku na cvičení a ponožku. Sestava není vhodná v době, kdy trpíte výhřezem ploténky, případně ji lze praktikovat s velkou vnímavostí ke svému tělu. Necvičte přes bolest, zvláště, je-li řezavá a „vystřeluje“. Necvičte ani v prvních dnech menstruace, jste-li nemocné nebo máte akutní bolesti. S cvičením přestaňte, pokud začnete opakovaně krvácet.

Samotné cvičení

Přesné znázornění cviků (fotografie) najdete v článku - Zpět ke svému tělu po porodu – Dejte průchod léčebné energii

 • Dva tenisové míčky vložte do ponožky a zavažte otevřený konec. Položte ji na podložku tak, aby byly míčky na šíji na týlní kosti. Hlavu ponechte uvolněnou dozadu a polohu prodýchejte.
 • Při dalším cviku míčky vsuňte pod trapézy a promasírujte jimi trapézové svaly, pak je posuňte podél páteře dolů.
 • U třetího cviku míčky přesuňte mezi horní cípy lopatek a „tančete“ pažemi. Je-li pozice intenzivní, nechte paže ležet na podložce v rozpažení a prodýchejte oblast pod míčky. Následně míčky posuňte mezi spodní cípy lopatek, rozpažte a uvolněte se. Každou pozici prodýchávejte do oblasti míčků.
 • Čtvrtý cvik – míčky přesuňte do oblasti ledvin a nechte je chvíli působit. Pak začněte lehce pohybovat koleny ze strany na stranu a pak posunujte střídavě míčky podél páteře až do oblasti beder.
 • U pátého cviku jsou míčky pod bedry, pánev podsaďte ve vzduchu, promasírujte spodní záda – tenisáky projíždějte po bedrech, ne po páteři.
 • Šestý cvik – tenisáky vložte na esíčka, pánev podsaďte, zvedněte ze země. Začněte pod esíčky míčky kroužit. Na jednu a pak na druhou stranu.
 • Sedmý cvik – míčky vložte na horní část hýžďového svalu, pánev podsaďte. Pohybujte boky obloukovitým pohybem zprava do leva.
 • Nakonec pomalu posunujte míčky podél křížové kosti dolů, až ke kostrči. Pak promasírujte jedním míčkem okolí kostrče. Vložte míček pod pravou půlku hýždí, levou nohu natáhněte. Poté pomalu překlopte pravou nohu do strany a nechte míček působit. Dojde k uvolňování hruškovitého svalu.

Příště se podíváme na cvičení s kočárkem, při procházkách, výletech či návštěvách parku.

Podobné články

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí. Celý článek

Když se nám děťátko narodí dříve, než mělo. Chce to pozitivní mysl, spoustu trpělivosti a lásky

Termín, který určuje, kdy se má miminko narodit, se vypočítává dle termínu poslední menstruace a podle ultrazvukového vyšetření. Až u deseti procent dětí, které se každoročně na světě narodí, ale dochází k předčasnému porodu. Celý článek

Komentáře