Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Genetika ta mocná čarodějka. Komu bude vaše dítě podobné?

Datum přidání: 2. 8. 2018

Odjakživa lidé viděli podobnost mezi rodiči a dětmi, ale teprve v roce 1953 byla objevena struktura DNA, díky čemuž se vědci vydali na běh na dlouhou trať ve zkoumání genetických principů.

Objev struktury DNA byl v roce 1962 oceněn Nobelovou cenou, a to bezpochyby oprávněně – dodnes pomáhá při diagnostice nemocí, objasňování zločinů i určování otcovství. Dávno už jsou překonána klišé, že dva modroocí jedinci musí mít modrooké dítě a novorozenec se musí na první pohled podobat otci, naopak čím déle se vědci zabývají genetikou, tím více dveří se před nimi otvírá.

Holka nebo kluk?

Snad všichni nastávající rodiče si kladou otázku, jestli se jim narodí dcera nebo syn. Zatímco žena při početí vždy předává chromozom X, je to právě muž, kdo nakonec rozhodne o budoucím pohlaví. Pokud dodá chromozom Y, narodí se syn, v opačném případě dcera. Jaká je pravděpodobnost pro jedno nebo druhé pohlaví? Na to se stačí podívat právě do rodiny otce. Studium rodokmenů ukazuje na tendenci mužů s bratry plodit syny a mužů se sestrami plodit dcery. Za pravidlo to samozřejmě považovat nelze, nicméně sami si můžete zhodnotit, nakolik to ve vašem případě souhlasí.

Tohle teda po mně opravdu nemá

DNA získáváme z vajíčka matky a spermie otce stejným dílem, ale existují ve verzi recesivní a dominantní. Podle dominantních rysů se pak říká, na koho jsme více podobní. Aby to nebylo tak jednoznačné, musíme si uvědomit, že např. v genech po matce dědíme geny zase jejích rodičů, kde mohou být dominantní rysy pouze jejího otce nebo pouze její matky. Tím nám vzniká směs genů, pro laika neuchopitelná, kterou ještě navíc ovlivňují další faktory jako výchova, stravování či životní styl. A že jde dítěti atletika, přestože se jí nikdo z nejbližších příbuzných nevěnuje? Pravděpodobně zdědilo predispozice po někom, kdo je na rozdíl od něj nerozvíjel.

Jaká matka, taká Katka

S jistotou byla prokázaná dědičnost např. u výšky, ta jde dokonce poměrně přesně vypočítat z výšky rodičů. Stejně tak dědíme barvu vlasů, tvar prstů a ušních lalůčků, levorukost či barvu očí. Geny způsobující hnědé oči jsou dominantnější než mutace způsobující zelené oči, recesivní způsobují oči modré. Kdo má hnědé oči, může v sobě nést i gen pro modré a zelené, který může přenášet na potomky. To znamená, že když se sejdou dva hnědoocí, může se jim úplně klidně narodit modrooké či zelenooké dítě. U dvou modrookých by mělo být podle všeho nemyslitelné, aby měli hnědooké dítě, nicméně příroda je mocná čarodějka, a tak ani tato kombinace nelze vyloučit.

Ze všeho, co jsme výše uvedli, vyplývá snad jedině to, že je genetika velmi složitým oborem, ve kterém se jen těžko definují stoprocentní zákonitosti. Možné je prakticky vše, své by o tom mohly vyprávět mnohé rodiny. Příběhů, kdy strana otce dítěte požadovala test otcovství, protože prokazatelně neviděli podobu, je nespočet, stejně tak podobnost mezi příbuznými způsobila nejednu vtipnou situaci. Vzpomeňme na závěr životní příběh Marka Blažka, kterému okolí tak dlouho opakovalo, že je podobný moderátorovi Janu Krausovi, až se rozhodl jej kontaktovat. Genetické testy nakonec potvrdily, že markantní podoba není náhodná a že se jedná o otce a syna.

 

Podobné články

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře