Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hledání práce po rodičovské dovolené II

Datum přidání: 6. 6. 2016
Mirka Hrivňáková

Píše Mirka Hrivňáková

Hledání práce po rodičovské dovolené II

Pracovní pohovor – praktické tipy jak zaujmout a na co si dát pozor. Máte miminko, končí vám mateřská dovolená, a nyní jste připravená vrátit se zpátky do práce. Na první pohled to může znít jednoduše. Vy jste připravená, máte podporu rodiny, zařízenou školku nebo školu.

Teď zbývá „jenom“ najít zajímavou práci a projít pohovorem. Pro spoustu maminek je ovšem hledání nové práce stresující, často mají po dlouhé době strávené doma nízké sebevědomí. Pocit, že ztratily kontakt s pracovním trhem a možná si stále úplně neumí představit, jak skloubí pracovní a rodinný život.

Existuje několik věcí, na které myslete, abyste si návrat do práce co nejvíc usnadnila a byla pro zaměstnavatele vhodnou kandidátkou.

Prvním krokem je rozmyslet si, jakou práci vlastně hledáte – pro jakou firmu chcete pracovat, co by vás bavilo, na co máte předpoklady, vzdělání a potřebné zkušenosti.

Faktem je, že během doby strávené na rodičovské dovolené jste mohla ztratit kontakt se svou profesí, vývojové trendy ve vašem oboru se mohly změnit nebo posunout o kus dál.

Hraje pro vás ale několik důležitých faktů. V dnešní době je nedostatek zkušených lidi a mnoho zaměstnavatelů si začíná uvědomovat hodnotu pracujících matek mají potřebnou motivaci k práci, jsou schopné zvládat stres, dokáží si optimálně plánovat čas na práci a mají přirozený talent pro koordinaci více projektů.

TIP: Vyzkoušejte různé způsoby hledání práce. Oslovte známé a bývalé kolegy, podívejte se na online portály práce, reagujte na inzeráty, vyhledejte si a oslovujte firmy, které vás zajímají a kde byste chtěla pracovat.

Před prvním pohovorem můžete zmírnit nervozitu tím, že se na něj připravíte a navážete bližší vztah s pracovním světem. Může být pro vás užitečné sejít se s bývalým šéfem nebo bývalými kolegy a povídat si o práci, zúčastnit se zajímavých workshopů nebo různých akcí týkajících se vašeho oboru. Je důležité se znova napojit na své „pracovní já“.

Na pohovor se důkladně připravte a zapracujte na svém sebevědomí.

 1. Měla byste projít dveřmi s důvěrou v sebe sama. Když projdete dveřmi kanceláře, lidé budou věnovat pozornost tomu, jak vypadáte a jak působíte. Pokud vstoupíte opotřebovaná a unavená, nemůžete čekat, že práci dostanete.
 2. Odpovědi na otázky směřujte k tématu práce a dejte najevo, že o pozici stojíte. S dítětem vás pojí silné pouto a několik let bylo dítě a domácnost středobodem vašeho života, ale při pohovoru to upozaďte a soustřeďte se na své silné stránky a
  vaši motivaci pro práci v dané firmě.
 3. Popište, jak jste se během rodičovské dovolené vzdělávala, jaké novinky v oboru vás zaujaly a jak vás rodičovská dovolená naučila zvládání více věcí najednou, odolnosti vůči stresu, a umění řídit jiné. Při pohovoru buďte pozitivní – neříkejte, že si nejste jistá, jestli zvládnete práci a péči o dítě. Nejste v tom sama: Je důležité mít na paměti, že být rodičem je součásti života více než 80% zaměstnanců mužů i žen.
 4. Ucházejte se o místo jak na částečný, tak na plný úvazek, protože velikost úvazku je často daná flexibilní pracovní dobou. Zaměřte se na pohovoru na své dovednosti a zkušenosti, a přesvědčte zaměstnavatele, že jste pro danou práci nejlepší kandidátkou. Pak budete mít mnohem silnější pozici při vyjednávání velikosti úvazku.
 5. Své možnosti otevřeně diskutujte s potenciálním zaměstnavatelem. Existují různé možnosti flexibilní práce a tak se snažte najít způsob, který bude vyhovovat oběma stranám. Můžete se bavit o zkrácené pracovní době, kde pracujete méně hodin v týdnu, můžete dělat část práce z domova (Home Office) nebo se domluvit na plovoucí pracovní době, kde si posunete začátek a konec pracovní doby.
 6. Připravte se na klasické otázky, které vám pravděpodobně na pohovoru položí. Běžně se používá seznam dotazů. Budou se vás ptát, proč se ucházíte o tuto pozici, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, budete požádáni, abyste řekla, něco o sobě, dosavadní praxi, co víte o firmě, v které právě jste. Samozřejmě je bude zajímat vaše motivace. Můžete dostat i obtížnější otázky typu: Popište situaci, která se vám v
  předchozím zaměstnání nepovedla, jak jste řešila nějaký konflikt s kolegou apod.
 7. Zamyslete se, jestli a jak chcete odpovídat na tzv. diskriminační otázky. Můžou se vás zeptat, jestli máte babičky nebo možnost hlídání, když bude vaše miminko nemocné. Ze zákona samozřejmě nemusíte odpovídat a záleží na vás, jak se k tomu postavíte. Neochotu odpovědět si může zaměstnavatel vysvětlovat jako neochotu otevřené komunikace, flexibilitě a neschopnost se přizpůsobit nečekaným situacím.

Snad nejdůležitější rada pro maminky pro návrat do práce po mateřské dovolené je zbavit se pocitu viny, že dělíte svůj čas mezi miminko a práci. Užijte si čas, kdy jste se svým dítětem, stejně jako ty chvíle v práci.

Další články s tématikou práce, mateřská dovolená najdete na našem blogu.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře